Zadnja obnova:  09.07.2003   

Kako napraviti WEB stranicu. Pojašnjenja u par koraka.

 

 

 1. Prvi korak

Pročitati BUG 11/2000 i napomenu:

Sve niže napisano je samo autorovo iskustvo i ne mora ni u čemu odgovarati za vaše potrebe. Ako se slažete sa napisanim, dobro, ako ne, onda još bolje.

 

gore
 2. Što treba imati za početak ?

Kao prvo, na nekom internet poslužitelju treba imati dodijeljen slobodni prostor za smještaj stranica. Ako imate e-mail na Htnetu ili Iskonu tada već imate minimalno 5 MB prostora, a to će vam za početak biti i više nego dovoljno. Naravno, ako mislite stavljati programe, slike ili nekakve stvari koje zauzimaju više prostora morati ćete potražiti servere koji daju više MB, ali to nije tema ovog teksta. Nadalje, trebate imati program (editor) u kojem će se izrađivati stranica. Jedan jednostavan program kojim se može početi je "FrontPage Express", vizualni editor koji se besplatno dobiva uz Internet Explorer do verzije 5. Puna verzija ovog programa nosi naziv "FrontPage". Proces izrade stranice će biti opisivan uglavnom prema "FrontPage-u 2000", a kad se to savlada nije teško probati i ostale editore. Još jedan program koji treba imati je "FTP Explorer" kojim se napravljeni file-ovi  prebacuju na server. Front Page nije baš na cijeni među ljudima koji se bave izradom WEB stranica, te će Vam vjerojatno preporučiti Macromedijin Dreamweaver. Za ovo sto ja radim i sto mi je do sad trebalo, Front Page mi je bio sasvim dovoljan. U svakom slučaju, probajte oba dva pa se sami odlučite.

Da bi Vam stranica izgledala ljepše, bilo bi dobro da znate raditi u Adobe Photoshopu ili sličnom grafičkom programu, s kojim možete napraviti slike ili podloge za stranicu. Slike spremajte u jpg ili gif format, jer zauzimaju malo prostora i brže se učitavaju.

gore
 3. Osnovni parametri stranice

Početna stranica treba se zvati index.htm. To nije obavezno, ali tako će vaša stranica imati najkraću adresu jer bi u protivnom trebalo pisati i ime stranice. 

Primjer: www.inet.hr/~daglavac ako se stranica zove index.htm ili www.inet.hr/~daglavac/pocetna ako se stranica zove pocetna.htm. Svojoj stranici je dobro dati naslov. To je pojam koji će se vidjeti u gornjem lijevom kutu Internet Explorera ili drugog preglednika. On se unosi na sljedeći način: File->Properties->General->Title

 

gore
 4. Što je source kod WEB stranice ?

Svaka WEB stranica koja se napravi na računalu, je u stvari tekstualni dokument u kojem piše na kojoj poziciji na ekranu se nalazi koji element stranice. To automatski povlači da je moguće koristiti bilo koji tekst editor ako znate HTML naredbe, ali normalno da je lakše koristiti vizualni alat koji automatski generira kod. Tekstualnim programiranjem se na kraju mogu fino ugoditi detalji na stranici. Ako na stranici koristite slike, u kodu će biti zapisana lokacija slike, bilo na serveru, bilo na vašem računalu. Slika može biti u bilo kojem direktoriju jer će u kodu biti zapisano odakle će Internet Explorer uzeti tu sliku da je prikaže na ekranu. 

gore
 5. Položaj elemenata na stranici

Elemente koje mislite staviti na stranicu je najlakše pozicionirati korištenjem tablica koje mogu imati fiksnu ili varijabilnu širinu i visinu. Moja preporuka je da za širinu tablice uzimate do 80% širine ekrana jer je tada cijeli tekst kompaktniji i lakše ga je čitati. Ako je tablica fiksne širine onda će na svakoj rezoluciji izgledati jednako, ali tu je problem ako kreirate stranicu na rezoluciji 1024 x 768, može vam se dogoditi da će netko tko gleda stranicu na 800 x 600 mora scrolati lijevo-desno, a to je nešto što nije baš poželjno. Kod varijabilne širine će se tekst prilagoditi ovisno o rezoluciji, no to opet povlači za sobom problem da će stranica izgledati drugačije nego ste je zamislili.

gore
 6. Dizajn

Sada dolazimo do najvećeg problema... Kako će nam izgledati stranica? Treba voditi računa da stranica mora biti lako čitljiva i da se lako uoče bitne stvari. Pod time mislim na kombinacije boja npr. slova i pozadine, što možete provjeriti i sami. Ako i sami teško čitate što ste napisali nemojte misliti da ću i ja imati volje naprezati oči, jer to što ste napisali ionako vrlo vjerojatno već postoji  negdje drugdje. Bolje da uzmete kombinaciju crne i bijele, nego nekakvih kričavih crvene i plave ili slično. Ipak surfanje po Internetu košta, pa zašto bi gubio dragocjene impulse dok se trudim pročitati. Također slušajte tuđe komentare, jer iako "znam da sam napravio remek djelo", ako su stranice rađene da se netko drugi koristi njima onda mu se treba i prilagoditi. Nemojte koristiti neobične fontove slova. Imajte na umu da će se font koji ste izabrali, na korisnikovom računalu prikazati samo ako ga i on ima instaliranog. Ako ga nema, onda će se vidjeti nekakav defoultni font, a to ne želite.

gore
 7. Prebacivanje stranice na server

Za ovu operaciju potreban Vam je program "FTP Explorer" ili slično ("FTP Voyager"). Prvo treba odrediti parametre konekcije. Prvo tipkom Add obrišete sva polja koja Vam se otvore nakon startanja programa . Zatim navedete proizvoljno ime konekcije u polje Profile Name, u polje Host Adress treba upisati free-xx.hinet.hr (gdje je xx oznaka županije) za Hinet ili www.inet.hr za Iskon. Pod login i password upišete svoje pristupne šifre za internet. Na kraju sa Save spremite profil konekcije. Ovo će biti potrebno napraviti samo nakon prvog pokretanja programa. Zatim na lijevoj strani nađete svoju konekciju, selektirate je i pritisnite Connect.  Kad se spojite, izbornikom Tools odaberete vrstu fileova koje ćete prebacivati: Binary za slike ili Ascii za tekst ili HTML. Za kraj u izborniku File-Upload označite file koji želite prebaciti i to je sve.

gore
  8. E pa da konačno krenemo sa izradom u Front Page-u

...u izradi... ;-))  Kad nađem vremena.

 

 

Povratak na naslovnicu

Povratak na vrh