Diploma hrvatskih otoka
The Islands Of Croatia Award (IOCA)


IOCA hunters award

IOCA activators award


English

Ovu lijepu i slikovitu diplomu dodjeljuje Hrvatski radioamaterski Savez (HRS) u suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom, kako bi se povećala radioamaterska aktivnost s hrvatskih otoka. Sve poslove oko diplome obavlja IOCA menadžer, osim poslova distribucije.

Diplomu mogu osvojiti:

- radiooperatori koji “aktiviraju” otoke (aktivatori), te
- lovci na otoke i prijamni operatori (SWL)

Za IOCA diplomu vrijede otoci koji su navedeni u IOCA knjižici a čiji se popis nalazi na posebnoj stranici. Priznaju se veze održane nakon 26. lipnja 1991. godine, na bilo kojem KV području (1.8 / 3.5 / 7 / 10 / 14 / 18 / 21 / 24 / 28 i 50 Mhz). U donjoj tabeli naveden je broj otoka koje je potrebno “odraditi” odnosno “aktivirati” za pojedini od 9 stupnjeva ovoga priznanja (diplome):


IOCA
lovci (i SWL)
aktivatori

Temeljna naljepnica

10 otoka

5 otoka

Brončana naljepnica

25 otoka

10 otoka

Srebrna naljepnica

50 otoka

20 otoka

Zlatna naljepnica

75 otoka

40 otoka

Dijamantna naljepnica

100 otoka

50 otoka

Plaketa
150 otoka
75 otoka
Trofej
200 otoka
100 otoka
Zlatni trofej
300 otoka
150 otoka
Dijamantni trofej
400 otoka
200 otoka

Aktivatori moraju:
- dokazati da su sa svakog “aktiviranoga” otoka održali najmanje 50 radioveza (preslikom dnevnika veza ili na računarskoj disketi);
- dostaviti dokaze o boravku na prijavljenom (aktiviranom) otoku, npr: fotografije, potvrdu lokalnih vlasti ili otočne marine, odnosno neki drugi dokaz iz kojeg æe nedvosmisleno biti jasno o kojem je otoku riječ;
- poslati popis aktiviranih otoka s datumom njihovog aktiviranja.

Ovi su zahtjevi postavljeni kako bi se očuvala poštenost programa IOCA diplome i osigurao odgovoran pristup svih aktivatora u nastojanju da dobiju diplomu. Sam rad aktivatora s nekog od otoka računa mu se kao veza s tim otokom. Veze s plovila za ovu diplomu nisu dozvoljene. Svi stupnjevi IOCA diplome besplatni su za aktivatore.

Lovci moraju:
- preko menadžera za IOCA nabaviti Pravila za osvajanje diplome (IOCA Directory). Cijena jedne knjižice je 40 kuna. Svaki primjerak Pravila posebno je numeriran. Važno je napomenuti da je u ovu cijenu uključena temeljna (Basic) diploma.
- poslati popis održanih veza s hrvatskim otocima (napisanih po CI redoslijedu)
- dostaviti menadžeru primljene QSL-ke ili njihove preslike, kako bi dokazali ostvarene veze s hrvatskim otocima. QSL-ke na kojima su eventualno naknadno upisani neki podaci, neæe se uvažiti.
- da bi se aktivnost ekipe (više aktivatora) koja radi pod zajedničkom (posebnom) pozivnom oznakom, računala i kao pojedinačna aktivnost svakog od tih operatora, potrebno je pod tom zajedničkom (posebnom) pozivnom oznakom održati najmanje 50 veza po operatoru. Na primjer, 5 operatora x 50 QSO = 250 QSO (najmanje i dovoljno za priznavanje pojedinačne i grupne aktivnosti). Zajednička fotografija je obvezna.

Troškovi brončane, srebrne, zlatne i dijamantne IOCA naljepnice su 40 kuna, dok je cijena plakete i trofeja 115 kuna. Tko posjeduje IOCA knjižicu, kod slanja zahtjeva za temeljnu diplomu, treba poslati samo iznos dostatan za povrat QSL-ki (ako su one poslane, tj. ako nije poslan njihov preslik). U protivnom, one će biti vraćene preko QSL-biroa.
Veze s otocima moraju biti ostvarene iz iste DXCC zemlje. Veze s radiopostajama na plovilu za ovu diplomu nisu dozvoljene.

Prijamni radioamateri (SWL)
Prijamni radioamateri mogu osvojiti sve stupnjeve IOCA diplome pod istim uvjetima kao i lovci.

Gore navedeni iznosi vrijede samo za članove HRS-a, dok se uvjeti za inozemne operatore mogu pogledati ovdje.

Svi sudionici u IOCA Programu moraju ga na dostojan način prezentirati i čuvati njegov dignitet, pridržavati se pri tome pravila ham-spirita.

Odlukom Izvršnog odbora HRS-a (21. prosinca 2004.), precizirani su uvjeti o kvalificiranju hrvatskih otoka za IOCA listu.

1. Za IOCA Program vrijedi svaki hrvatski otok koji se nalazi na zemljovidima Državnoga hidrografskog instituta Republike Hrvatske (mjerilo 1:100000).

2. Otok iz t.1. mora biti 24 sata iznad morske površine.

3. Ime otoka mora biti upisano u zemljovidu navedenom u t.1.

4. Dodjeljivanje CI-broja novoaktiviranom otoku razmotriti će se nakon njegovoga aktiviranja.

5. U iznimnim slučajevima, može se uoči samoga aktiviranja dodijeliti privremeni CI-broj.

6.Za priznavanje aktiviranja i dodjeljivanje stalnoga CI-broja novoaktiviranome otoku, potrebno je:
a) da aktivator održi najmanje 50 radioveza s različitim postajama.
b) predočiti isječak zemljovida iz t.1 koji prikazuje položaj aktiviranoga otoka ili navesti njegove koordinate.
c) IOCA menadžeru predočiti dnevnik veza s najmanje 50 različitih veza, bez obzira na frekvencijski opseg.
d) za grupnu aktivnost vrijede dodatni uvjeti iz dosadašnjih IOCA pravila.

7. Osim zahtjeva iz t.5., potrebno je ispuniti jedan od dva uvjeta:
a) predočiti potpisanu izjavu dviju osoba iz koje je nedvosmisleno vidljivo da su s aktivatorom boravili na predmetnom otoku, ili
b) predočiti foto ili videozapis na kojemu je zabilježena radioamaterska postaja pripravna za rad.

8. Prijedlog za dodjelu novoga IOCA broja, zajedno s predočenim dokazima o aktiviranju, dostavlja se IOCA menadžeru.

9. Odluka o novome IOCA otoku (CI-broju), obznaniti će se na web-u HRS-a, odnosno na web-u IOCA menadžera, najkasnije 24 sata nakon njenog donošenja.

Uplate u kunama, uz naznaku “za Pravila IOCA” ili “za IOCA diplomu” treba uplatiti na račun HRS-a kod Zagrebačke banke, broj 2360000-1101561569 (poziv na broj: 02 - JMBG uplatioca) ili na neki drugi način dostaviti menadžeru za IOCA. Obrazac molbe (Application form) za diplomu, treba poslati na adresu:


Hrvatski radioamaterski savez
(za IOCA)
Dalmatinska 12
HR-10000 Zagreb


Nadam se da će ova diploma potaknuti radioamatere cijeloga svijeta (posebno naše) na održavanje veza s ovim, najljepšim i najslikovitijim otocima na svijetu ili da posjete neke od njih.

HRS menadžer za IOCA diplomu


home