U glib

Vjenceslav Novak

1. O piscu

Vjenceslav Novak rodio se 1859. g. u Senju. Bio je dijete činovničke obitelji. Pošto je u Zagrebu završio učiteljsku školu, učiteljavao u radnom gradu, a zatim je u Pragu studirao muzičku akademiju. Završivši akademiju, postao je nastavnik učiteljske škole u Zagrebu. Životni put Vjenceslava Novaka bio je težak. Imao je veliku porodicu, a materijalno stanje austrijskog činovnika bilo je vrlo skučeno. Osim toga, Novak je bolovao od tuberkuloze. U jednom alpskom liječilištu našao se zajedno s isto tako bolesnim pripovjedačem iz Slavonije - Josipom Kozarcem. Nakon što je preminuo 1905. godine, Vjenceslav Novak ostavio je sedam romana i velik broj pripovijedaka.

2. Sadržaj djela

U ovoj noveli prikazana je jedna društvena nepravda koja se desila Jakovu Kosoviću, jednome od pet sinova siromašne Ličke obitelji. Unatoč svom lošem socijalnom položaju i materijalnom stanju, nije dobio stipendiju koja bi mu osigurala boravak u Zagrebu i mogućnost da pohađa juridički fakultet. Naime, stipendiju je dobio njegov bliski prijatelj, Artur Kranjčić. On je bio sin jedne mnogo uglednije i bogatije obitelji nego Jakovova, te mu ta stipendija ustvari nije trebala, već mu osigurala luksuzan život. Pametni i bistri Jakov pokušava se snaći u novoj okolini bez većeg dohotka, ne bi li opstao na fakultetu. Upoznaje Jerka Pavlinovića i kod njega nalazi jeftin smještaj. Njih dvoje su se sprijateljili te iz dana u dan vjećali o "rupama" hrvatskog zakona i mnogim drugim nepravdama uz njegovu. Jednom prilikom je Artur došao posjetiti svoga staroga prijatelja, međutim naišao je na Jerkakoji se ispunio bijesom kada je ugledao Artura. Bio je veoma ljut na mladoga Kranjčića što se okoristio stipendijom za siromašne, dok njegov prijatelj Jakov čak i gladuje ne bi li mogao ostati studirati u Zagrebu.. Ipak, Jakov oprašta Arturu shvaćajući da on nije kriv. Potom Artur ide u svoju iznajmljenu kuću i tu piše pismo ocu u kojem navodi da osjeća krivnju i grižnju savjesti zbog primanja financijske pomoći koja nije namijenjena njemu već siromašnima te izražava želju za odricanje stipendije. U odgovoru mu otac odbija taj zahtjev i navodi kako postoje mnogo bogatije i poznatije obitelji koje uživaju u tuđim stvarima. Traži od sina da se opameti jer da je život "škola koju još nije učio".

3. Likovi

- Artur Kranjčić: Sin jedinac imućnog oca načelnika. Preko veze dobija stipendiju za siromašne i tako nesvjesno nanosi nepravdu svome prijatelju Jakovu. Kasnije uviđa svoju pogrešku i ispričava se Jakovu. Traži od oca dopuštenje da se odrekne stipendije u cilju da sebi rastereti savjest. On mu to odbija i nastoji otvoriti nove poglede na život.

- Jakov Kosović: Jedan od pet sinova iz siromašne Ličke obitelji. Bio je Arturov drug iz osnovne i srednje škole. Mudar i snalažljiv dječak željan nauke. Bio je naročito dobar matematičar.

- Jerko Pavlinović: Po zanimanju pravnik. Visok čovjek "suhog" izgleda i koštunjavog lica. Sprijateljio se s Jakovom kojemu je jeftino iznajmio sobu i pomagao. Otvoreno izražava svoj stav prema društvu.

- Marko Ivčević: Dvadestčetverogodišnji mladoliki pravnik. Naglog temperamenta. Jerkov prijatelj.

- Arturov otac: Imućan čovjek po zanimanju načelnik. Iskusna osoba koja je očito u životu mnogo proživjela. Okrutan i bezobziran, ali i mudar.

3. Karakteristike novele

- kratkoća djela
- nedetaljan opis likova
- mali uvod i brzo prebacivanje radnje u centar zbivanja
- prikazan mali isječak iz života pojedinca (ujedno i sudbonosan)
- poanta na kraju djela ("Život je škola koju još nisi učio!")
- mali broj likova

Napravio: Toni Sardelić, e – mail: toni.sardelic@st.hinet.hr

Povratak na lektire