Sedam zvonara Majke Marije

Ivan Goran Kovačić

1. O piscu

Ivan Goran Kovačić rodio se 1913, a umro 1943. g. Iako je već kao dječak otišao na školovanje u Karlovac i Zagreb, ipak je najveći dio svog stvaralaštva vezao uz svoj rodni kraj. Puno je učio i stvarao. Već je kao učenik petog razreda srednje škole objavio svoj književni prvenac - crticu Ševina tužaljk, da bi nastavio objavljivati radove u đačkim listovima. U osmom razredu gimnazije štampao je sa dvojicom prijatelja kolektivnu zbirku pjesama Lirika. 1936 godine izdala je Matica hrvatska sedam Goranovih novela. Pisao je razna djela od kojih se ističu pripovijetke Dani gnjeva i Sveti psovač, nedovršeni romani Božji bubanj i Brod na potoku, zbirke stihova Pjesme i Ognji i Rože, esej sabran u zbirci Eseji i ocjene te prijevodi Lirike na engleski, francuski, ruski i slovenski jezik.

2. TEMA: Prikaz života Jure Grešnika

OSNOVNA MISAO: Ne smijemo dozvoliti da nas različite neprilike i nepravde shrvaju

MJESTO RADNJE: selo, crkva, polje, šuma

VRIJEME RADNJE: ljeto, jesen, zima

3. Socijalni elementi potkrijepljeni primjerima

Ljudi u selu pretežito su siromašni. Uz pomoć pluga i motike obrađuju neplodnu zemlju. Oslanjaju se na Boga, puni su vjere i veoma su bogobojazni. To dokazujem primjerima : "Djeca su gladna!", "Čime ću začiniti!?", "Za taj grijeh stići će vas golema kazna", "Gani srca naša, ti koji si nad oblacima da nam nikad ne zaklone Tvoje lice, kako bismo mogli uslijediti usku stazu kojom je pošla duša Rokova."

4. Lik Jure Grešnika i primjeri

Jure Grešnik je dobar i pošten čovjek. Različito se ponaša u različitim situacijama. Često dolazi u iskušenja. S malim dohotkom uzdržava veliku obitelj. Sredina u kojoj je radio i živio negativno je utjecala na njega. Postao je sklon pušenju i alkoholu te veoma nepromišljen. Ubio se radi pritiska koji ga je svladao. Počinio je veliku grešku, jer je zbog nanesene mu nepravde oduzeo sebi život, te tako napustio svoju ženu i sedmero djece prepustivši ih okrutnoj stvarnošću. Neke od njegovih osobina su : brižnost (uvijek se brinuo o svojoj obitelji), pobožnost (molio se Bogu svakodnevno za pomoć u životu), nepromišljenost (kada se objesio), iskrenost (uvijek je govorio istinu), radišnost (obavljao je svoj posao dobro i brzo).

5. Utjecaj seljana na Jurinu sudbinu

Stavovnici sela glavni su krivci za Jurino samoubojstvo. Oni su svojom ljubomorom na razne načine pokušali ga otjerati iz crkve. Zbog toga su ga nepravedno optužili za nestanak hostiju. Kada se dokazala Jurina nevinost, već je bilo prekasno. Tragedija je ipak mogla biti izbjegnuta Jurinim korektnijim postupcima. Oduzevši sebi život svoju je obitelj ostavio nemoćnu. Taj ishod događaja nam pokazuje kako čovjek mora biti jak i ustrajan u životu, pa i biti sposoban oduprijeti se iskušenjima na njegovom životnom putu, jer popuštanjem primitivnom i negativnom utjecaju može uzrokovati bol i patnju svojim bližima.

6. Kritika društvenih prilika doba u kojem se odvija radnja

U to doba mnogo su štetili feudalni odnosi. Podjela društva na plemiće i seljake uzrokovala je velika iskorištavanja seljaka radom i porezom. Zato su seljaci loše živjeli. Morali su mnogo obrađivati neplodnu i tvrdu zemlju da bi mogli uzdržavati obitelji. Puno su se uzdavali u Boga i njegovu pomoć, što je u jednom smislu dobro, ali velikom bogobojažnošću znali su pretjerati kao što su kod Jure Grešnika.

7. Stil Ivana Gorana Kovačića

Stil Ivana Gorana Kovačića je veoma slikovit i detaljan. Odlikuje se mnogim dijalozima i opisima krajolika i radnje u zbivanju. U opisivanju koristi izražajna sredstva kao što su epiteti (rupičasta zemlja, žedna stoka, kržljavo blago, poluuljasto grožđe, rijetko gržđe, pauka nečistog, brada časna,...), poredbe (rupičasta poput rešetaka, kržljavo poput dlake, razjapila usta kao pilići, pobio kao miševe,...) i inverzije (smrti naše, poklonika tvojega, donijela tebi,...)

Napravio: Toni Sardelić, e – mail: toni.sardelic@st.hinet.hr

Povratak na lektire