Sirokopojasno antensko pojacalo

           40MHz-860MHz   

Opcenito

Ovo pojacalo pogodno je kako za televizijske kanale od VHF do UHF, tako i za prijem UKV radio signala. Osim izvanrednom sirinom frekventnog pojasa, sklop se odlikuje i velikim pojacanjem (20dB), te tzv. "fantomskim napajanjem".

Za pojacanje nivoa prijemnog signala sluzi antensko pojacalo. Da ne bi doslo do sumova, preporucujem da antensko pojacalo stavite sto je moguce blize izvoru signala, tj. na antenu. Na taj se nacin smanjuju gubici na vodovima, a poznato je da odnos signal/sum to nepovoljniji, sto je duza veza izmedu antene i pojacala. Ovo antensko pojacalo koncipirano je tako da se povezuje samo kratkim vodovima od antene do samog pojacala. Osim toga, nije potrebno posebno napajanje. Pojacalo se napaja iz tzv. "fantomskog" napajanja tj. preko antenskog kabela. Preko ovog pojacala postize se pojacanje od 20dB. Time se pokrivaju gubici na dugackom antenskom kabelu te se poboljsava odnos signal/sum. Napon napajanja dovodi se preko antenskog kabela, bez povlacenja posebnih vodova. Ovu vrstu napajanja zovemo fantomsko napajanje.
Pored toga, napajacki dio je smjesten na antenskom ulazu televizora. Izvucite antenski konektor iz ulaza televizora. Spojite antenski kabel na ulazni konektor fantomskog napajanja, a izlazni konektor spojite na antenski ulaz televizora. Napon izvora fantomskog napajanja mora biti u podrucju od 5V do 8V. U jedinicu fantomskog napajanja prikljucite 3.5 mm konektor. Da bi pojacalo radilo potebno je na njega spojiti izvor i dolazeci signal s antene te tako napajanje preko antenskog kabela dovesti na pojacalo.

Upute za izradu sklopa

Izrada sklopa je vrlo jednostavna. Pocet cemo s izradom pretpojacala. Na strani tiskanih veza najprije postavite 3 kondenzatora (u SMD tehnologiji) i zalemite ih. Izrada u SMD tehnologiji koriste se radi dobrih svojstava kod krajnje visoke ucestalosti, te zbog potrebne cjelovitosti sklopa. Postavite IC1 na stranu tiskanih veza i zalemitw. Na kraju postavite L2 na istu stranu i zalemite. Potrebno je paziti da ne dode do kratkog spoja. Od bijelog lima napravite kuciste, ili izvadite nesto slicno iz starog televizora. Na celnu stranu ugradite ulazni i izlazni prikljucak i zalemite i njih. Sada tiskanu plocicu postavite unutat kucista tako da strana tiskanih veza (s IC1) gleda prema lemnim prikljuæcima konektora. Zalemite tako da plocica bude odmaknuta oko 4mm od donjeg ruba kucista. I naposljetku, preporucam da zalemite dijelove kucista na njihovim spojnim rubovima. Plocica se zalemi za stjenku kucista punom duzinom i sirinom. Na isti nacin napravi se kuciste i za fantomsko napajanje, s tom razlikom da ima rupu velicine 6mm za ugradnju 3.5mm konektora. Spojite ulazni konektor na tiskanu plocicu s oko 15mm dugim komadom posrebrene zice, te isto tako i izlazni konektor s pripadajucom spojnom tockom na plocici. Za "fantomsko napajanje" nije potrebna posebna tiskana plocica. Na gore opisani nacin spajaju se ulazni i iizlazni prikljucak i zaleme se za kuciste. U bocnu 6mm rupu ugradite 3,5mm konektor i pricvrstite ga maticom. Kondenzatorom C2 spojite sredisnji prikljucak ulaznog konektora i sredisnji prikljucak izlaznog konektora. Zatim spojite sredisnji prikljucak ulaznog konektora preko zavojnice L2 s pozitivnim prikljuckom 3,5mm konektora za napajanje. Na oba prikljucka istog konektora za napajanje spojite paralelno razdvojni kondenzator C1 prema shemi na slici 2. Nakon kontrole svih spojeva u pojacalu i napajanju, ispitajte rad sklopa. Kada ga provjerite zalemite kuciste tako da bude vodonepropusno, tj. svuda unaokolo po rubovima ga zalemite. Sada je antensko pojacalo spremno za rad. (izvor:Erwo elektronika).
P.S. Ako nemozete pronaci gotovu zavojnicu od 20nH, probajte na tijelo promjera 3mm namotati 23 zavoja bakrene, lakom izolirane zice ptomjera 0.5mm, zavoji namotani gusto jedan pored drugog.

 

 

                                           Vidi shemu