Tumacenje pojmova

 

SIM
SIM ili Subscriber Identity Module (identifikacijski modul pretplatnika) je kartica sa svim relevantnim informacijama o GSM pretplatniku. SIM predstavlja vezu mobilnog telefona s GSM mrezom i ima tri primarne uloge. Prva je kontrola ukljucenja u mrezu (autorizacija, te logiranje primanja i slanja poziva), druga predstavlja cuvanje osnovnih podataka o korisniku i personalizaciju usluga, poput SMS-a i pracenja racuna, a treca, marginalna, je vidno reklamiranje i oznacavanje operatera. Dimenzije SIM kartice su 1x1,5 cm, a postoje i u velicini kreditne kartice i kao takve se koriste u nekim starijim modelima mobitela. Terminom SIM Toolkit oznacava se poseban vid upotrebe i primjene SIM kartica, koje izlaze iz okvira puke identifikacije sa GSM mrezom. Posebnim aplikacijama iz SIM Toolkit paketa bit ce omogucena znacajna interakcija korisnika SIM kartice i vanjskog svijeta, jer je SIM kartica na ovaj nacin potpuno personalizirana. Npr. (jedna od mogucih primjena) tako ce korisnik SIM kartice biti identificiran pri ulasku na parking, a ako pozove odredeni broj, kartica za parkiranje ce biti naplacena sa sljedecim racunom za telefon.

Roaming
Roaming (roming) izraz je koji podrazumijeva koristenje GSM mobilnih telefona u mrezama drugih operatera. Naime, on podrazumijeva da vas mobilni telefon automatski podesava komunikacijske procedure sa razlicitim baznim stanicama kada ste u pokretu. Nakon potpisanog ugovora izmedu operatera u dvije drzave, uspostavlja se medunarodni roaming, koji ce vas telefon uciniti potpuno operativnim u mrezi na koju niste pretplaceni. Naravno, ukoliko se radi o tri-band telefonu, roaming ugovor ce omoguciti da telefon koristite u svim GSM mrezama svijeta (na 900, 1800 i 1900 MHz). Roaming je inace privilegija korisnika GSM standarda. Naime, izlaskom iz oblasti pokrivenosti maticnog operatera SIM kartica GSM korisnika je automatski prepoznata i registrirana prilikom ukljucivanja uredaja u inozemstvu. Svi se pozivi od tog trenutka preusmjeravaju na njegovu novu lokaciju; korisnikov broj je dostupan u nepromijenjenom obliku, koji se naziva kao da je lokalni. No, korisnik koji je u roamingu, za maticnu drzavu mora koristiti pozivni broj: za BiH to je +387, za Hrvatsku +385 itd.

GSM (GSM900) / DCS (GSM1800) /PC S (GSM1900)
U svijetu se trenutno koriste tri frekventna raspona za GSM mobilnu telefoniju. Prvi, koji se cesto oznacava samo skracenicom GSM od Global System for Mobile Communications, je u pojasu 900MHz i prisutan je u vecem dijelu Europe i Azijsko-pacifickoj regiji.

Digital Cellular System (DCS), razvijen je nesto kasnije u frekventnom opsegu od 1800 MHz i danas se koristi u zap. Europi. Cesto se oznacava skracenicom GSM1800.
Personal Communications Systems (PCS) u opsegu 1900 MHz, ili GSM1900, funkcionira na teritoriju Sjeverne Amerike, dakle SAD i Kanadi, te nekim zemljama Latinske Amerike i Afrike.

Single / dual / triple band

Stariji mobilni telefoni bili su iskljucivo single-band uredaji, koji su radili samo u GSM900 standardu za mobilne komunikacije. Danas su siroko prisutni i dual-band mobiteli, sa podrskom za mreze u opsegu 900MHz i 1800MHz, te triple-band uredaji koje mozete koristiti u svim GSM mrezama svijeta. Osobine dual / triple band mogu imati i GSM mreze, koje, po potrebi, izvode neprimjetna prebacivanja korisnika sa jedne na drugu frekvenciju.

FR/ HR/ EFR
GSM mreze i veliki broja aparata trenutno podrzavaju tri nacina kodiranja glasovnih informacije i njihove isporuke. Kodiranje, ne ovisi toliko od hardvera koliko od softvera ugradenog u mobitel. Standardni, odnosno podrazumijevani nacin kodiranja je Full Rate (puna rata) koji velika vecina korisnika zapravo upotrebljava bez ikakve promjene. On osigurava zadovoljavajucu kvalitetu glasa i standardnu potrosnju baterije. Half Rate (polu rata), skraceno HR, je nacin kodiranja glasa kod kojeg se smanjuje kvaliteta zvuka, ali i potrosnja energije, pa se tako produzava trajnost baterije. Naravno, na ovaj nacin nije moguce ostvariti bilo kakvu ustadu kod GSM operatera. Ako telefon ne podrzava HR, on ce i dalje koristiti Full Rate. Novi, napredni nacin kodiranja glasovne informacije je Enhanced Full Rate (poboljsana puna rata), za koji se koristi skracenica EFR. Rijetki su proizvodaci telefona u svijetu, koji u posljednje tri godine, nisu na trziste izbacivali modele sa podrskom ovom nacin kodiranja. Dakle, svaki noviji telefon, kroz EFR, nudi mnogo bolju kvalitetu razgovora, koji se moze usporediti sa fiksnom mrezom. Isto tako, ova metoda kodiranja, skratit ce vam vrijeme u razgovoru i standby-u za bar 5 postotaka.

SAR
Specific Apsorbtion Rates (SAR), je pouzdana medunarodno priznata mjera mogucnosti da mobitel izazove ostecenje celija. Ona sluzi za mjerenje kolicine radiofrekvencije koju je organizam apsorbirao i izrazava se u broju Wata zracenja po kilogramu mozdane mase (W/kg). Americka savezna komisija za telekomunikacije prihvatila je 1.6 W/kg za prihvatljivu mjeru SAR nivoa, a naravno, sto je SAR nivo nizi, opasnost (makar i teoretska) je manja.

SMS
Short Messaging Service, skraceno SMS, (sistem kratkih poruka) omogucuje slanje tekstualnih poruka preko GSM mobilnih telefona. Ako operater nudi ovu uslugu, to znaci da cete, cak i za vrijeme razgovora, moci slati i primati poruke duzine do 160 znakova. Kratka poruka moze sadrzavati proizvoljne kombinacije slova, brojeva, interpunkcija i drugih znakova u latinicnom pismu. Ukoliko unosite poruku u nekom ne-latinicnom standardu, morat cete 160 karaktera zamijeniti sa samo 70. Svakom telefonu potrebno je unijeti broj SMS centra GSM operatera i precizirati vrijeme validnosti poruke. Naime, kada posaljete SMS, ukoliko primalac nije dostupan, vasa poruka se skladisti u centru onoliko vremena koliko ste vi podesili - standardno izmedu 1 i 24 sati. Kod novijih telefona moguce je poslati i slikovnu poruku, no ovdje treba biti oprezan. Ako posaljete sliku SMS-om, morate znati da i onaj koji poruku prima mora imati telefon koji podrzava ovaj format, a to je obicno isti model sa kog se salje.

Unos teksta
Kako se unosi tekst na mobitel? Bilo da namjeravate surfati WAP prostorom ili jednostavno slati SMS poruke, ne ocekujte nista posebno od unosa teksta sa tipkovnice mobitela. Osnovni sistemi unosa rade na principu ”rotacije i pauze”, sto znaci da cete svakim pritiskom rotirati karakter dostupan na toj tipki. Na primjer, ako jednom pritisnete broj 2 dobit cete slovo A, dva puta slovo B, a tri puta slovo C. Takoder mozete odrediti da li je sljedeci karakter slovo, broj, neka oznaka, interpunkcija i slicno. Kada vam se pojavi zeljeni karakter, napravite pauzu i pritisnite sljedecu tipku. Primijetit cete da ovakav nacin unosa zaista zahtijeva strpljenje i praksu pri intenzivnom koristenju.

T9
Tehnologija koju je razvila kompanija Tegic Communications, T9 Predicative Text Input (predvidljivi unos teksta), pokusala je da rijesi ovaj problem. T9 koristi bazu rijeci i dopusta korisniku da na samo jedan klik dobije najcesce koristene rijeci. Npr. rijec ”plan” unijela bi se jednostavnim pritiscima na tipke 7, 5, 2, 6, jer bi baza prepoznala kombinaciju ”plan” i prikazala je tocno. Kvaliteta predvidanja rijeci, naravno, ovisi od velicine baze, a kod pojedinih telefona, moguca je njena korekcija. Posto nijedan proizvodac mobilnih telefona do sada nije kreirao T9 bazu za nase jezike, (Alcatel ipak koristi nesto drugo) nama je ova opcija trenutno neupotrebljiva, osim ukoliko saljemo poruke na engleskom jeziku. U suprotnom, moze zadati velike glavobolje onima koji ne znaju da je iskljuce.

Hands-free
Hands-free set (set za slobodne ruke) je dodatak za mobilne telefone koji se sastoji od diskretne slusalice i mikrofona. Ideja uredaja je da Vam tijekom telefoniranja, postedi ruku od drzanja telefona u zraku, sto u pojedinim situacijama moze biti neugodno ili cak nemoguce. Razgovarati i slusati mozete potpuno slobodno, no, za biranje brojeva i druge operacije, ipak ce vam trebati tipkovnica vaseg mobitela. Hands-free set je najbolje koristiti u kombinaciji sa govornim biranjem. Pored standardnih, postoje i posebno prilagodeni hands-free setovi koji se ugraduju u automobile. Njihova je primjena svestrana, a najvaznija je dakako, smanjenje rizika od nesreca prouzrokovanih odvlacenjem paznje. Ranije se smatralo da hands-free setovi u znacajnoj mjeri stite korisnika mobitela od zracenja, jer udaljuju aparat od glave, ali najnovija istrazivanja ne govore tome u prilog.

Govorno biranje
Voice Activated Dialing (govorno biranje) je opcija koja vam omogucuje da pozovete zeljeni broj, izgovorom u mikrofon vaseg mobitela, bez unosa tipkanjem preko tipkovnice. Ova je mogucnost sve dostupnija u novim modelima mobilnih telefona, a posebno je korisna u kombinaciji sa hands-free setom. Broj brojeva koje telefon moze zapamtiti u svrhu govornog biranja, manji je znatno od kapaciteta standardnog adresara. Postoje dva nacina govornog biranja - izgovorom brojeva ne engleskom jeziku (55 se izgovara kao dva puta ”five”, a ne ”fifty five”) ili izgovorom rijeci iz imenika – npr. ”Boris”. Takoder je preporucljivo da se u ogranicenu memoriju za glasovno biranje, ne unose slicna imena (zvukovi), kao Zoran i Goran, da ne dode do pogresnog biranja. Da ne bi doslo do slucajnog aktiviranja ove funkcije, potrebno ju je (de)aktivirati preko posebnog tastera ili stavke u meniju.

Call Divert
Call Divert (preusmjeravanje poziva) usluga je koja zahtijeva podrsku i vaseg GSM operatera i mobilnog aparata da bi funkcionirala. Ona ce vam omoguciti da automatski preusmjerite poziv s jednog pretplatnickog broja na drugi, u odredenim situacijama. Noviji telefoni omogucuju citav dijapazon preusmjeravanja poziva poput sljedecih: preusmjeravanje ako je vas broj zauzet, preusmjeravanje ako telefon ne dogovara nakon odredenog broja zvonjenja, preusmjeravanje ako je vas telefon iskljucen i/ili preusmjeravanje svih poziva. Cijene preusmjeravanja poziva placate Vi kao korisnik mreze. Naime, onaj tko vas poziva normalno placa dio poziva na vas telefon, a vi ste zaduzeni za troskove poziva sa vaseg telefona na broj koji se preusmjerava. Poziv mozete preusmjeriti i na Voice Mail.

Caller ID
Caller ID usluga (kod nas poznatija kao CLI) omogucuje identifikaciju poziva prije odgovora na njega. Razlikujemo dvije vrste ove usluge. CLIP - Caller Line Identification Presentation (prikaz identifikacije dolaznog poziva) je usluga prikaza pretplatnickog broja osobe koja vas poziva na ekranu mobitela. CLIR – Caller Line Identification Restriction (zabrana identifikacije dolaznog poziva) kako samo ime govori, usluga je koja omogucuje zabranu prikaza pretplatnickog broja primatelju koji ima aktiviran CLIP. Da bi ova usluga bila operativna potrebno je imati mobilni telefon koji podrzava ovu opciju (a to je vecina danasnjih mobitela) i podrska GSM operatera za ovu funkciju. Dakle, ukoliko kod operatera aktivirate CLIP uslugu, mozete na displeju vidjeti broj osobe koja vas zove, a ako aktivirate i CLIR uslugu, osobe koje zovete nece vidjeti vas broj aparata. Vazno je spomenuti da je nemoguce krivotvoriti broj koji salje CLI, jer ga ne saljete preko vaseg mobitela, vec ga salje mreza.

Call Hold / Waiting
Ako razgovarate sa nekom osobom preko vaseg mobitela, a druga vas poziva u tom trenutku, na raspolaganju mozete imati uslugu zadrzavanja poziva. Call Hold/Waiting ce vas obavijestiti o pozivu, a zatim dopustiti da vezu i zadrzite dok ne zavrsite razgovor. Takoder, moguce je prebacivanje sa veze na vezu ili trenutacni prekid tekuceg poziva, ako drugi smatrate vaznijim.

Call Barring
Dolazne i odlazne pozive moguce je i zabraniti uslugom Call Barring (zabrana poziva), koja se najcesce koristi u roamingu. Naime, na mobilnom aparatu precizirat cete zelite li zabraniti dolazne roaming pozive, pozive sa odredenog broja telefona ili pozive na medunarodne telefone. Vrlo je aktualan i tzv. Babysiter mode koji ce osobi kojoj ste povjerili telefon dopustiti da obavlja samo pozive na vas mobitel ili pozive na brojeve hitnih suzbi.

Data/Fax
Ukoliko budete zeljeli izvrsiti prijenos faksa ili podataka preko GSM mreze, koristit cete uslugu Data/Fax (podaci/faks). Nju je takoder potrebno podesiti na vasem mobitelu (ako je podrzava), a brzina prijenosa ce se uskladiti sa brzinom koju dopusta GSM arhitektura i/ili instalirane nove tehnologije poput GPRS-a, HSCSD-a i slicno.

VMS - Govorna posta
Voice Mail System (govorna posta) ili skraceno VMS je usluga koja ce vam koristiti kao klasicna sekretarica. Neophodno je da vas operater podrzava ovu uslugu, i da je aktivirana za vas broj. Naime, u slucaju da vam je telefon ugasen ili ste iz bilo kojeg razloga nedostupni ili zauzeti, onaj tko vas zove, moze se obratiti na ovu uslugu. VMS se cesto koristi uz uslugu preusmjeravanja poziva. Dakle, direktnim biranjem broja vase sekretarice ili preusmjeravanjem u vas mailbox, sistem ce snimiti glasovnu poruku osobe koja vas poziva i emitirati vam je po potrebi. Nakon prijema poruke u sanducic govorne poste, dobit cete notifikacijski SMS.

Konferencijska veza
Recimo da u jednom trenutku imate potrebu razgovarati mobitelom sa dvije osobe koje nisu na istom mjestu. Ukoliko vasem mobilnom operateru naznacite da zelite da vam je dostupna opcija konferencijske veze ili multyparity calls, ovo je moguce. Konferencijska veza omogucit ce vam da jednokratno, ukoliko vas mobilni telefon to podrzava, primite vise poziva. Na taj nacin omogucit cete da vise osoba sa razlicitih mobitela razgovara u tijeku jednog poziva. No, cijenu konferencijske veze platit ce samo onaj koji primi sve pozive, kojih moze biti i 5. Ostali sugovornici placaju samo cijenu standardnog razgovora.

Bazna stanica
Base Transceiver Station (bazna stanica) ili BTS je centralna radio stanica preko koje se emitiraju (tj. primaju i salju) signali mobilne telefonije. Vanjski promatrac baznu stanicu u sirem smislu te rijeci, obicno vidi kao visoki stup, na koji je instalirana antena, a kraj stuba obicno se nalazi ”kucica”. U nju je smjestena kontrolna i prateca oprema - unutar kucice se obicno nalazi baterija koja antenu napaja elektricnom energijom, ispravljac i BTS. Base Station Controler prikuplja promet sa baznih stanica i usmjerava ga ka centrali - Mobile Switching Centru. Kada pretplatnik prede iz podrucja pokrivanja jedne bazne stanice u drugo, uslijedi neprimjetno ”preuzimanje” korisnika od strane druge bazne stanice. Ovo se naziva automatski Handover. vecina zemalja trebaju od vise desetina do vise stotina baznih stanica, da bi se dala priblizno potpuna pokrivenost signalom za mobilne korisnike.

E-commerce
E-commerce (elektronska ekonomija) je siroka definicija novog fenomena daljinskih komercijalnih transakcija koje se obavljaju koristenjem telekomunikacija i Interneta. Ljudi sve vise kupuju artikle i usluge putem Interneta, sa dobavljacima koji razvijaju posebne Web sajtove koji omogucuju potencijalnim kupcima da biraju, kao da se nalaze u trgovini. Na ovaj nacin, lokacija dobavljaca je irelevantna, i ona moze biti u istom gradu ili vise tisuca kilometara daleko. Veliki bum e-commerce-a u prvo vrijeme sprijecio je strah od sigurnosti Internet transakcija, ali ovo je u velikoj mjeri prevladano napretkom procesa enkripcije.

M-commerce
M-commerce ili mobile commerce dio elektronske trgovine, ciji je pristupni mehanizam bezicni telefon ili handheld racunalo. Sigurnost transakcija u ovom slucaju jamci enkripcija prisutna u GSM specifikaciji. Pristup Internetu, a samim tim i mobilna ekonomija omogucena je inicijativama poput WAP-a koji omogucuje jednostavan Internet pristup korisnicima mobilnih terminala. Dakle, propaganda, kupovina, razmjena i prodaja, obavljaju se u prostoru koji se kontrolira mobilnim telefonima i terminalima.

WAP
WAP je tehnologija dizajnirana da omoguci korisnicima mobilnih terminala brz i efikasan pristup Internetu. WAP ili Wireless Application Protocol (protokol bezicnih informacija) je protokol optimiziran ne samo za uske radio kanale koristene u GSM mrezama druge generacije, vec i prilagoden ogranicenim velicinama displeja na danasnjim mobilnim telefonima. WAP integrira telefonske usluge sa mikrobrowsanjem i omogucuje pristup Internetu jednostavan za koristenje i preko mobilnih telefona. Browseri, koji mogu da pregledaju aktualnu verziju WAP 1.1 standarda, specijalno su prilagodeni unosu karaktera preko tipkovnice mobitela. Tipicne WAP aplikacije ukljucuju elektronsku (mobilnu) trgovinu, online bankarstvo, pruzanje informacija i razmjenu poruka. WAP bi, prema rijecima samih kreatora, trebao omoguciti operaterima da ponude inovativne usluge u uslovima izazovnog trzista. WAP je, kratko receno, World Wide Web u malom, prilagoden pregledanju i interakciji sa mobitelima. WAP sadrzajima Takoder se pristupa preko IP adresa, koje se u WAP browser ukucavaju kao standardne (npr. wap.linkmonolit.com).

VolP
Voice over IP ili VolP, (glas preko Internet protokola) standardne glasovne signale enkodira koristenjem Internet protokola. Trenutno vecina signala glasa se prenosi nosacima koji uspostavljaju i odrzavaju direktan kanal izmedu stranke koja poziva i one koja poziv prima tokom trajanja kompletnog razgovora. Koristeci IP, odnosno VolP, glas se dijeli u pakete, a svaki se paket salje odvojeno. Prednost ovakvog nacina komunikacije je u tome sto se smanjuje kapacitet komunikacijskih kanala, jer se nista ne prenosi dok sugovornici sute. To prakticno znaci, da se time stvorila mogucnost vodenja medunarodnih razgovora po lokalnim cijenama koje naplacuju Internet provideri. Za ovakav vid komunikacije vec su razvijeni posebni programi, koji su cesto besplatni, kao i posebni telefonski aparati koji se za korisnika ne razlikuju po nacinu upotrebe. Pored znacajnog pojeftinjenja razgovora, VolP tehnologija vodi i ka stvaranju jedinstvene mreze za prijenos glasa i podataka.

GPS
GPS ili Global Positioning System (globalni sistem za pozicioniranje) je radio-pozicijski satelitski sistem baziran na NAVSTAR programu americkog ministarstva odbrane. GPS uredaji omogucuju precizan prikaz trodimenzionalne pozicije, brzine i trenutnog vremena korisnika koji se nalazi bilo gdje na povrsini Zemlje 24 sata dnevno. Osnovne namjene ovog sistema su monitoring, navigacija i personalizacija sirokog dijapazona usluga.

Bluetooth
Bluetooth je radio tehnologija razvijena sa ciljem zamjene zicanih tehnologija koje se trenutno koriste za povezivanje elektronickih uredaja. 1998. godine osnovana je Bluetooth Special Interest Group, udruzenje nekoliko telekomunikacijskih i kompjuterskih kompanija, koje su specifikaciju ove tehnologije ucinile otvorenom za sve one koji zele sudjelovati u njenom razvoju. Bluetooth radi na frekvencijama od 2.4 GHz, a uredaji povezani ovom tehnologijom mogu razmjenjivati podatke brzinama do 720 kb/s na udaljenosti do 10 metara. Bluetooth uredaji mogu formirati i tzv. pikomreze, koje mogu primiti do 256 uredaja, povezanih na master-slave principu. Ova tehnologija uspjesno se primjenjuje u bezicnom povezivanju stolnih racunala, pisaca, prijenosnih i rucnih racunala, kao i mobilnih telefona.

HSCSD
HSCSD ili High Speed Circuit Switched Data je nadgradnja postojece CSD tehnologije GSM mreza, koja ce omoguciti prijenos podataka brzinama do 57,6 kbit/s.

GPRS
GPRS ili General Packet Radio Switching je standardiziran u Europskom institutu za standarde u telekomunikacijama (ETSI) kao dio GSM 2+ faze. GPRS predstavlja implementaciju paketnog prijenosa podataka(glasa) - umjesto da se salje konstantan niz podataka preko stalne veze, GPRS optimizira podatke koji se prenose tako sto ih grupira u pakete samo kad postoji potreba za tim. koristenjem GPRS-a, korisnicima GSM mreza omoguceni su download/upload podataka teoretskim brzinama do 171,2 kbit/s.

EDGE
EDGE ili Enhanced Data for GSM Evolution, koji je takoder standardiziran u Europskom institutu za standarde u telekomunikacijama (ETSI), predstavlja posljednju fazu razvoja podatkovnih komunikacija unutar GSM standarda. Ova tehnologija sadrzi novu modulaciju koja ce omoguciti protok podataka brzinom 384 kbit/s kroz postojecu GSM infrastrukturu. Posto je brzina od 384 kbit/s prva ponudena brzina u razvoju trece generacije mobilne telefonije, EDGE ce vjerojatno predstavljati alternativni put operaterima bez 3G licence. EDGE bi u perspektivi mogao ponuditi brzine do cak 560 kbit/s.

UMTS
UMTS (Universal Mobile Telephone Service) je europski clan trece generacije standarda mobilne telefonije (3G). Cilj UMTS-a je da omoguci mrezama da ponude pravi globalni roaming i podrsku za veliki broj usluga prijenosa glasa, podataka i multimedijalnih sadrzaja. Nekoliko nacina prijenosa podataka je prisutno u ovom standardu; UMTS ce dopustiti prijenos podataka brzinama do fantasticnih 2 MB/s. Komercijalne mreze bazirane na novom standardu su zasada u fazi izgradnje i testiranja, a njihov start ocekuje se u narednim godinama. UMTS ce omoguciti kreaciju novih, naprednijih mobilnih telefona koji ce biti sposobni da, pored glasa, primaju velike kolicine podataka i multimedijalnih sadrzaja, kao sto je video u realnom vremenu.