DOPPLEROV EFEKAT RUŠI DILATACIJU VREMENA?

 

 

Za uvod su priloženi izrazi za klasični Dopplerov efekat, a detaljnija objašnjenja se mogu naći u literaturi:

 

 

 

Zatim su priloženi grafički prikazi izraza za frekvencije izvora fo i frekvencije uočene kod promatrača f:

 

 

Krivulja a predstavlja granični slučaj vp = 0, tj. stanje kada promatrač miruje, a izvor se giba brzinom vi. Prema usvojenim smjerovima, izvor se udaljava od promatrača. Krivulja b je slučaj uz vi = 0, tj. stanje kada se promatrač giba brzinom vp, te se približava izvoru. Krivulja c je ustvari krivulja a uz negativan predznak brzine kako bi se oba slučaja svela na stanje međusobnog približavanja. Lako se uočava kako kod klasičnog Dopplerovog efekta nije svejedno da li se izvor udaljava od promatrača, ili obrnuto! Npr. Ukoliko se promatrač udaljava brzinom c od izvora, frekvencija će biti nula jer ga svjetlost neće stizati ( krivulja b za x = -1). Ukoliko se izvor udaljava brzinom c, frekvencija f će biti pola frekvencije izvora fo ( krivulja a pri x = 1).

 

Problem Relativnosti

 

Ukidanje apsolutnog prostora i brzine, tj. uvođenje relativnih brzina se onda pokušava ugraditi i u klasični Dopplerov izraz. Pri tome nailazimo na problem: U klasičnom izrazu nije svejedno što se od čega udaljava, a u relativističkom izrazu treba izjednačiti te dvije pojave jer je bitna samo relativna brzina.

 

U koji izraz treba ugraditi Lorentz-ov faktor? U izraz uz vp = 0, vi = 0, ili neki treći? Ima li uopće logike ugrađivati ga u izraz uz vp = 0? Kako uopće foton može prenijeti informaciju promatraču o relativnoj brzini izvora prema promatraču, i tome prilagoditi brzinu 'protjecanja' vremena? Ostvareni pomak frekvencije će ovisiti o relativnoj brzini, ali kako to može utjecati na protjecanje vremena jer foton sa sobom ne nosi informaciju o početnoj frekvenciji kod izvora. Pomak frekvencije može biti i gravitacioni pomak frekvencije.

 

Problem postaje još složeniji ukoliko zamislimo više izvora koji se kreću različitim brzinama u odnosu na promatrača. Koju vrijednost brzine uzeti za dilataciju vremena? Za svih stotine milijardi zvijezda imati posebne vrijednosti?

 

Što zaključiti? Dilatacija vremena ne vrijedi za Dopplerov pomak? Netko je pogriješio pri izvođenju relativističkog izraza? Nije točan usvojeni izraz za dilataciju vremena? Nema dilatacije vremena? Doppler-ov pomak ipak razlikuje brzinu izvora i promatrača, tj. ne vodi se samo relativnim brzinama?  Ili?

 

Z – Pomak

 

Radi jedne zanimljivosti je priložen i dijagram z-pomaka:

 

 

Krivulja b se odnosi na mirujući izvor, i uočava se kako pri dovoljno velikim brzinama promatrača z-pomak može biti veći od 1 i uz klasični Dopplerov izraz. Naime, uočene velike vrijednosti z-pomaka su zbunjujuće, ali jedino ako se smatra da se izvori, tj. zvijezde udaljavaju od nas. 

 

 

Stranica Postavljena: 28.11.2012.

e-mail: branko.vasiljev@inet.hr

Početna Stranica ( Home Page)