Zadnja obnova:  03.06.2005

UPUTE SU NAMIJENJENE KORISNICIMA KOJI SE PRVI PUT SUSREĆU SA INSTALACIJOM WINDOWSA. POTREBNO JE BAR OSNOVNO ZNANJE O RAČUNALIMA.

FIZIČKO SPAJANJE HARD DISKA I OPTIČKOG POGONA
Pretpostavimo da je kupljen novi disk i da se na njega želi instalirati operacijski sistem. Instalacija će biti objašnjena na disku kapaciteta 160 GB, koji se spaja preko IDE kontrolera. Instalirati će se Windows XP sa CD-a.

Da se ne ulazi previše u detalje i time zakomplicira stvar, pretpostaviti ćemo da su u konfiguraciji jedan Hard Disk i jedan optički pogon. Radi jednostavnosti će se u daljem tekstu svugdje koristiti izraz CD, iako to mogu biti i DVD, CDRW, DVDRW, COMBO uredjaji (DVD čitač i CD snimač u jednom uređaju)

Prva stvar se tiče fizičkog spajanja uređaja. Na svaki IDE kanal je moguće spojiti 2 pogona (disk-disk, disk-CD, CD-CD, CD-disk). Na većini ploča se nalaze najmanje 2 IDE kontrolera koji se zovu Primary i Secondary, a na svaki od njih se mogu spojiti dva uređaja od kojih jedan mora biti Master, a drugi Slave. Koji uređaj će biti Master, a koji Slave određuje se kratkospojnicima (jumperima) koji se nalaze na disku i CD-u. Na disku ili CD-u postoji naljepnica ili je čak utisnuto u lim kako treba staviti kratkospojnik. Najbolje je da svaki uređaj bude na svojem IDE kanalu, spojen kao Master. Ako se oba uređaja spajaju na jedan IDE kanal, kao Master se stavi disk, a kao Slave se stavi CD. Uređaji se mogu spojiti i sa kratkospojnikom na CS (Cable Select) pa će uređaj na krajnjem konektoru na kabelu biti Master, a na unutrašnjem konektoru će biti Slave. Ovaj način spajanja se može probati, ali ga ne preporučam jer se može desiti da računalo ne prepozna ispravno raspored uređaja.

U našoj testnoj konfiguraciji će na IDE 1 biti spojen Hard Disk kao Master, a na IDE 2 CD kao Slave. Kabeli za spajanje su vjerojatno došli sa matičnom pločom. Obratite pažnju da se Hard Disk spoji sa kabelom sa podrškom za UDMA 66/100 prijenos podataka (prepoznati ćete ga po tome što ima tanje žice)

Kad je završeno fizičko spajanje uređaja, ostaje da se u BIOS-u podesi redoslijed uređaja sa kojih će računalo pri uključivanju tražiti operacijski sustav. U BIOS se najčešće ulazi tako da se pritisne tipka Del prilikom uključivanja računala. Postoje i drugi načini koji nisu toliko zastupljeni, a opisani su u uputama matične ploče. U BIOS-u treba naći opciju "Boot Order" (ili slično, ovisno o proizvođaču ploče i BIOS-a) i kao First Boot Device izabrati CD.

FORMATIRANJE I PARTICIONIRANJE HARD DISKA
Pojam formatiranje znači da se na disk upiše kako će se na njega spremati podaci (u obliku kakvog zapisa). Windowsi poznaju nekoliko načina zapisivanja:


FAT16

-za instalaciju DOS, WIN 3.11, WIN95 i WIN NT, a dobije se formatiranjem diska sa BOOT disketom napravljenom iz Windowsa 95.
-veličine particija do 4 GB
-maksimalna veličina datoteke je 4GB
-maksimalni broj datoteka po particiji 65 536

FAT32
-za instalaciju WIN98, WINMe, WIN2000, WINXP, a dobije se formatiranjem diska sa BOOT disketom napravljenom iz Windowsa 98.
-particije od 512 MB do 2 TB
-maksimalna veličina datoteke je 4GB
-maksimalni broj datoteka po particiji 4 177 920

NTFS
-za instalaciju WIN NT, WIN2000 i WIN XP, a napravi se prilikom instalacije Windowsa XP (2000) sa CD-a.
-min veličina particije je 10 MB
-preporučena maksimalna veličina particije je 2 TB (moguće je i više)
-maksimalna veličina datoteke je 16 TB minus 64 KB
-maksimalni broj datoteka po particiji je 4 294 967 295 minus 1 datoteka

Za nas je interesantan NTFS zbog efikasnijeg načina zapisivanja podataka te zbog dodatnih mogućnosti koje nudi (sigurnosne postavke na datotekama, mogućnost zapisivanja datoteka veličine nekoliko desetaka GB...).

Zbog efikasnosti korištenja i brzine pristupa podacima disk ćemo podijeliti na najmanje dva dijela (particije) Primarnu, koja će ujedno biti i Aktivna, te Extended u kojoj može biti više logičkih diskova. Na ovaj način se dobije ono što se pod instaliranim Windowsima vidi kao diskovi C, D, E... Raspodjela veličine particija nije kritična, ako ne radite snimanje video materijala za što trebaju velike particije, preporučam podjelu:

c: 30 GB Sistem ... za instalaciju operacijskog sistema

d: 65 GB Podaci

e: 65 GB Ostalo

S današnjim veličinama diskova ne trebamo se brinuti dali ce biti dovoljno mjesta, ali nije loše spomenuti da Windowsi XP zahtijevaju min 650 MB za instalaciju, a preporučeno je 2 GB na više.

OGRANIČENJA PRI PARTICIONIRANJU:
Jedan disk može biti podijeljen na maksimalno 4 particije (4 primarne ili 3 primarne i 1 extended), a extended particija može biti podijeljena na logičke diskove. Disk može imati najviše jednu extended particiju.

Mi ćemo napraviti jednu primarnu particiju od 30 GB koja će ujedno biti i boot i sistemska particija, te jednu extended koju ćemo podijeliti na 2 logička diska.

KONAČNO NA PRAKTIČNI DIO
Nakon što je isplaniran i teoretski objašnjen postupak spajanja i podjele diskova, red je da se to i napravi u praksi. Stavi se CD sa Windowsima u CD pogon i upali računalo koje će prepoznati CD i pitati dali se želi da se sistem podigne sa CD-a. Pritisnite bilo koju tipku za potvrdu.

Nastavak uskoro...

.... u izradi

 

Povratak na naslovnicu