Vijesti iz posljednjih dana Mira Svemirska postaja Mir
ruska svemirska postaja MIR

Subota, 24 ožujka, "Novi list"
CANBERRA - Australski dužnosnici izjavili su u petak kako vjeruju da su dijelovi ruske svemirske postaje Mir završili u nenaseljenom dijelu Tihog oceana poznatijeg kao "groblje" kako je bilo i predviđeno.
Ostaci Mira pali su "u točno onom području koje je predvidjela ruska svemirska agencija, između Australije i Čilea", rekao je David Templeman, direktor australskog ureda za izvanredne situacije.
"Koliko nam je poznato, svi ostaci završili su u području poznatom pod nazivom 'groblje'", dodao je precizirajući da je ruska postaja svoj "vječni mir" pronašla 5800 kilometara od istočne obale Australije.
Nijedan brod u floti od 27 tunolovaca koji se nalaze u tom području nije pogođen ostacima svemirske postaje, objavile su novozelandske vlasti.
"Mir je dovršio svoj let u 5.59 sati GMT" (6.59 sati po srednjeeuropskom vremenu) objavio je u petak ruski kontrolni centar, dok se sagorijevanje svemirske postaje u atmosferi moglo vidjeti s otočja Fidži u južnom Tihom oceanu.
"Vidjelo se na vrlo velikoj visini i bilo je vrlo brzo. Bilo je vrlo svijetlo i s dugim tragom dima koji je u atmosferi ostao nekoliko minuta", rekao je pilot Neli Vuatalevu koji je letio iznad Fidžija. Dopisnik CNN Hugh Williams iz Nadija, na Fidžiju, javlja o "fenomenalnom svjetlu na nebu", "dugom narančastom tragu na nebu koji je trajao minutu i pol".
Svemirska postaja stara 15 godina i teška 136 tona uništena je zbog sigurnosnih razloga i nedostatka novca za njezin daljnji ostanak u svemiru.
Prvotno predviđen vijek Mira ionako je bio samo pet godina. Njezina misija koštala je ukupno 4,2 milijarde američkih dolara.
Mir je Zemlju obišao 86 320 puta, izjavili su svemirski dužnosnici. U njemu je živjelo 104 astronauta od koja 62 nisu bili Rusi. Među njima bila su i sedmorica Amerikanaca. Na postaji su izveli gotovo 23 000 eksperimenata - uzgajali su pšenicu, izrađivali poluvodiče, proučavali učinke dugotrajnog bestežinskog stanja na ljude i sl.
Velika većina Rusa protivila se uništenju postaje koja je simbolizirala njihov uspjeh u osvajanju svemira. (Hina)

Četvrtak, 22 ožujka, "Novi list"
MOSKVA - Ruska svemirska postaja Mir nakon 15 godina rada prestat će postojati u petak ujutro, a dužnosnici ruskog svemirskog programa koji će voditi operaciju uništenja tvrde da su opasnosti da nešto krene po zlu minimalne, iako ih ne isključuju u potpunosti.
Inženjeri već neko vrijeme približavaju Mir, koji se sad nalazi na oko 220 kilometara iznad Zemlje, a predviđeno je da najveći dio 137 tona teške svemirske postaje izgori prilikom ulaska u zemljinu atmosferu. No, oko 1500 dijelova koji to "prežive", a čija bi ukupna težina mogla biti između 20 i 40 tona, terbalo bi pasti u 6000 kilometara dugo i 200 kilometara široko područje Tihog oceana između Novog Zelanda i Čilea, poznato kao "groblje svemirskih brodova". Neki od tih dijelova teški su i do 700 kilograma, poput manjeg automobila, a u trenutku udara u Zemlju putovat će brzinom kojom bi mogli "probiti armirani beton debljine 2 metra", rekao je direktor ruske svemirske agencije Jurij Koptev.
Tri završna impulsa za konačno uništenje Mira doći će iz svemirskog broda Progress koji se na postaji nalazi od kraja siječnja. Moskva je izdvojila 200 milijuna dolara predviđenih za eventualne zahtjeve za odštetom za slučaj da se dogodi nešto nepredviđeno.
Na Fidžiju se već nalazi promatrački tim od 48 osoba iz znanstvenih i novinarskih krugova, koji će pratiti i snimiti posljednju fazu uništenja Mira, a snimke cijele operacije emitirat će se samo nekoliko sati nakon njezina završetka na Internet adresi www.mirreentry.com.
Članica tima Jelena Kondakova, koja je u razdoblju 1994.-1995. bila inžinjer leta na Miru i još trojica ruskih kozmonauta - Sergej Avdejev, Vladimir Titov i Musa Manarov - namjeravaju se uputiti u blizinu mjesta gdje će pasti ruska svemirska postaja.
Uz njih će biti i pedesetak civilnih putnika koji će zahvaljujući tome što su platili između 5 i 10 tisuća dolara svaki, moći s udaljenosti od oko 300 kilometara nazočiti samom kraju Mira. Tom se pothvatu izrazito odupire ruska Svemirska agencija. "Upozorili smo ih da ne možemo jamčiti da se neki dijelovi koji će padati u more ne će odbiti od gušćih slojeva atmosfere, promijeniti smjer i možda udariti u zrakoplov", rekao je Sergej Gorbunov. (Hina)

Ponedjeljak, 19 ožujka, "Novi list"
LOS ANGELES - Pad ruske svemirske postaje Mir na Zemlju idućeg tjedna bit će snimljen i prenesen putem Interneta oko četiri sata nakon pada, kažu zaljubljenici u svemir iz Los Angelesa. Poznati sponzori od RadioShacka, do AOL-a i Internet aukcijske stranice eBay koje su povezali odvjetnik Richard Citron i njegov brat Bob, poslovni čovjek u svemirskoj industriji, pratit će pad 15 godina stare svemirske postaje na web adresi http://www.mirreentry.com.
Braća Citron objavila su nedavno da će unajmiti zrakoplov kako bi mala grupa entuzijasta mogla svjedočiti "smrti" Mira. U ekspediciji će biti oko 120 znanstvenika i znatiželjnika, spremnih platiti od pet do 10 tisuća dolara za mjesto u zrakoplovu, koji će kružiti južno od Tahitija. (Hina)

Stare vijesti
TOKIO, BERLIN - Japanski ministar obrane Toshitsugu Saito odgodio je put u Sjedinjene države predviđen za idući tjedan, zabrinut zbog skorog pada svemirske postaje Mira na Zemlju, s obzirom na činjenicu da je Japan na njegovoj putanji pada. Ruski dužnosnici izjavili su da bi se 15 godina star Mir, nekadašnji ponos sovjetskog svemirskog programa, 20-og ovog mjeseca trebao srušiti u ocean, na područje udaljeno oko 3000 km istočno od Novog Zelanda.
Zbog velikog straha koji se zbog tog događaja sve više širi u pučanstvu - jer bi udarac Mira u naseljeno mjesto bio ravan učinku nuklearne bombe - u Njemačkoj je organiziran krizni stožer. Naime nije isključeno da dijelovi Mira padnu i na teritorij Njemačke. U ministarstvu obrane u Berlinu tvrde da njihovi lovci tipa Phantom F-4 u roku od jedne minute mogu uzletjeti i "napasti" dijelove padajućeg Mira za koje se predviđa da će se obrušavati brzinom 400 metara na dan. Za sada je još jedino preostao izbor rakete, jer sadašnje naoružanje Phantoma raketama samo bi izbušilo rupu u dijelovima postaje, a ne bi ga uništilo.
Svakodnevno Mir gubi na visini 400 metara. Iznad Europe letio je jučer na visini od 245 km, a iznad Pacifika na 239 km. Kad stigne na visinu od 220 km, moskovska centrala upalit će na njemu rakete za zaustavljanje i tada nastupa trenutak njegova obaranja.
(bd)