logo2.jpg (20368 bytes)

aster.jpg (5848 bytes)ljiljani%20zuti.jpg (4587 bytes)zumbul%20blue.jpg (3612 bytes)ljiljan%20tigar.jpg (4685 bytes)ruza%20bj.jpg (4041 bytes)snapdragon.jpg (3130 bytes)

   |   Povratak na početnu stranicu    |   Kontaktirajte nas   | 

Sadržaj (izaberite poglavlje):

  1. Redovitost u jedenju
  2. Velika greška!
  3. Što jesti?
  4. Kako i koliko jesti?
  5. Voda
  6. Meso, mlijeko,jaja
  7. Štetna hrana
  8. Alkohol,duhan, kava i čaj
  9. Znanje pripremanja hrane
  10. Korist kretanja i čist zrak
  11. Odijevanje
  12. Prirodni lijekovi
  13. Vitaminski dodaci hrani
  14. Razlog za reformu
  15. Probava i duhovnost

Put do zdravlja tijela i duše je život u skladu s prirodnim načelima

Umna moć, tjelesna snaga i dug život ovise o nepromjenljivim zakonima. Većina bolesti od kojih pati ljudski rod nastale su zbog nepoznavanja zakona koji vladaju u čovjekovom tijelu, te kršenjem istih. Stvoritelj prirode neće se umiješati da sačuva ljude od posljedica gaženja prirodnih zakona.

Ako cijenite svoj život vi trebate jesti jednostavnu hranu, pripremljenu na najjednostavniji način i više se baviti nekim korisnim radom ili lakšim fizičkim vježbama. Tjelesna neaktivnost je najsigurniji izvor zla. Rad koji donosi zdrav umor mišićima, stvorit će želju za jednostavnom, zdravom hranom. Veoma je važno da za kretanje imamo dovoljno energije, zato trebamo jesti umjereno i na taj način osloboditi svoje tijelo nepotrebnog tereta, nakon obroka trebamo potaknuti vedrinu i prošetati se na svježem zraku.

Ništa nije tako plodonostan uzrok bolesti kao neraspoloženje, zlovolja i tuga. Zadovoljna duša, vedar duh - to je zdravlje tijelu i snaga duši. A zadovoljstvo je u korisnom životu i radu.

REDOVITOST U JEDENJU                            Povratak na početak

Najbolje je jesti dva obroka na dan s razmakom najmanje od pet sati. A ako se uopće uzima treći obrok, također pet sati nakon ručka, on treba da je lak (od svježeg voća) i nekoliko sati prije spavanja. Probava se ne smije nastavljati za vrijeme spavanja. Preko noći probava je usporena pa može trajati čitavu noć tako da u jutro nemamo nikakve želje za jelom. Spavanje je poremećeno, mozak i živci zamoreni, apetit za doručak smanjen, a cijelo tijelo je neosvježeno i nespremno za dnevne dužnosti. Takvo postupanje prema želucu izaziva potrebu za ovisnošću kao što su pijenje kave, uzimanja cigarete, pijenje alkohola i uzimanje ostalih drogirajućih sredstava.

Želucu je potreban odmor poslije vršenja probave da bi ponovno mogao skupiti dovoljno snage za novo probavljanje hrane u idućem obroku. Želudac mora imati vremena da stvori dovoljno želučanog soka da probavi novu hranu koja se unosi u idućem obroku. Najmanje pet sati treba proći između svakog obroka i uvijek imajte na umu ako pokušate, otkrit ćete da su dva obroka bolja nego tri.

Za doručak uzmite više hrane. Običaj je da doručak bude lagan, ali to nije pravi način postupanja sa želucem. U vrijeme doručka želudac je odmoran i spreman da probavi više hrane.

Nakon što su probavili jedan obrok, organima za probavu potreban je odmor. Ako se suprotno postupa krv će postati nečista, boja lica blijeda, a često će se pojaviti i prištići na koži. Često ćete čuti kako se takvi žale na učestale bolove i mučninu u želucu. Oni koji prelaze s tri obroka dnevno na dva, u početku, manje ili više osjećat će se slabima, naročito u vrijeme kada su imali običaj da uzimaju treći obrok. Ali ako ustraju samo kratko vrijeme, ova će slabost nestati. U mnogim slučajevima slabost koja stvara želju za hranom osjeća se zato što su organi za probavu bili preopterećeni u toku dana.

Obroci se ne smiju odgađati za jedan ili dva sata da bi odgovarali okolnostima ili da bi se mogao završiti neki posao. Želudac traži hranu u vrijeme kada je naviknut da je prima. Ako se to vrijeme odgodi, životna snaga tijela opada i na kraju pada toliko da se apetit potpuno izgubi. Ako se hrana tada uzme, želudac je ne može pravilno probaviti i hrana se ne može pretvoriti u dobru krv. Redovitost u jedenju je od životnog značaja. Za svaki obrok treba utvrditi određeno vrijeme. Neurednost u jedenju razara zdrav i normalan rad organa za probavu, na štetu zdravlja i raspoloženja. Neredovnost u jelu, a također i u spavanju, potkopava i umne snage. Pravilnim navikama i zdravom hranom želudac će se postepeno oporaviti.

VELIKA GREŠKA!                                   Povratak na početak

Nakon što je uzet redovan obrok, želudac se ne smije uznemiravati uzimanjem druge hrane minimalno pet sati. Ni mrvica hrane ne smije se unijeti u želudac do idućeg obroka. Kada unesemo novu hranu u želudac u kojem još traje probava, ta probava se prekida i počinje nanovo, pri čemu nastaje vrenje i truljenje u želucu, a kasnije i u crijevima, što dovodi do stvaranja mnogih toksičnih tvari i plinova. To je pravo mučenje za želudac!!!

Često uzimanje hrane u većim količinama opterećuje organe za probavu i izaziva grozničavo stanje tijela. Krv postaje nečista i tada dolazi do raznih bolesti. Takvi bolesnici trebaju početi s oslobađanjem tijela od tereta koji su stavili na njega. Trebaju otkloniti uzrok. Post od jednog dana u tjednu bio bi od neprocjenjive koristi za njih. Žedudac će se odmoriti i prikupiti snage. Voćna prehrana u toku nekoliko dana često je donosila veliko olakšanje umnim radnicima. Umjerena prehrana u toku jednog ili dva mjeseca uvjerit će mnoge koji pate da je put samoodricanja put k zdravlju. Smanjite grozničavost tijela brižljivom i razumnom primjenom vode. Ovi napori pomoći će organizmu da smogne energije u borbi da oslobodi tijelo od štetnih sastojaka.

ŠTO JESTI?                                              Povratak na početak

1.  Uvod

Moramo upamtiti da um dobiva snagu od hrane koju jedemo. Naša hrana bi trebala biti: voće, žitarice (pšenica, zob, raž, proso, heljda) i orasi, ali treba upotrebljavati i razno korijenje (peršin, celer, mrkva, cikla). U žitaricama, voću, povrću i orasima mogu se naći svi oni bitni hranljivi sastojci koji su nam potrebni. To je ona hrana koju je za nas izabrao naš Stvoritelj. U Bibliji u Knjizi Postanka (1.Mojsijeva) 1.glava, 29.stih piše: "I doda Bog: Evo, dajem vam sve bilje što se sjemeni, po svoj zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme: neka vam budu za hranu!"

Cijela priroda izgrađena je od 90 elemenata, ali živi svijet izgrađen je od oko 30 elemenata. Pri tome samo 4 elementa u izgradnji živog svijeta sudjeluju sa 96 %, ta 4 elementa su: kisik (65 %), ugljik (18 %), vodik (10 %) i dušik (3 %). Udio ostalih elemenata je oko 4%. Danas se u poljoprivredi kod uzgoja hrane koriste uglavnom ovih 6 elemenata (tzv. makroelementi): dušik, kalij, fosfor, kalcij, magnezij i sumpor. U prirodi još ima u obilju kisika, ugljika i vodika. Dakle, zaključak je; poljoprivreda koristi 9 elemenata, a ostalih 20-tak (tzv. mikroelemenata) zanemaruje. U novije vrijeme počelo se uviđati da su i ti mikroelementi od presudnog značaja pa su se neki počeli koristiti (npr. bor, željezo, bakar, cink, mangan, molibden), ali na žalost rijetko. S druge strane ako u nekom tlu i postoje rezerve nekog mikroelementa one se brzo troše zbog kiselih kiša, umjetnih gnojiva i drugih kemijski agresivnih tvari koje mikroelemente vežu na sebe ili se oni jednostavnu kišama isperu iz tla. Slično kemijsko ispiranje događa se i u živim organizmima. Zbog korištenja mnogih agresivnih toksičnih tvari (tzv. aditivi) u prehrambenoj industriji mnogi najkvalitetniji spojevi u organizmu troše se na njihovu neutralizaciju, isto tako zbog razdraživanja spolnosti putem medija i hrane životinjskog porijekla dolazi do nadraživanja sustava žlijezda za lučenje hormona i do zloupotrebe spolnosti čime se putem sjemena ispiraju najkvalitetniji sastojci organizma jer je kvalitetna reprodukcija prioritet organizma. S druge strane zbog loše uzgojene i loše konzumirane hrane ti se dragocijeni sastojci jako teško a možda i nikako ne mogu nadoknaditi. Kakve užasne posljedice iz toga nastaju može se vidjeti iz statistika koje govore o sve većem broju rađanja bolesne i deformirane djece, te o sve većem broju novih neizlječivih bolesti.

2.  Voće i povrće                                         Povratak na početak

Svježe voće je najbolja hrana, koja ujedno služi i kao lijek, jer njegov visoki sadržaj vode pomaže čišćenju tkiva, a ujedno sadrži i ljekovite spojeve kao što su alkaloidi i slično. Dosta slično je i sa svježim povrćem, naravno, ako nije uzgojeno uz pomoć previše pesticida i umjetnih gnojiva. Napominjemo da je svaka termička obrada (kao što je kuhanje, prženje i sl.) voća i povrća pogubna za njihovu energetsku i hranjivu korisnost za organizam. Nije dobro u obroku jesti više od 3 vrste (iznimno 4 za fizičke radnike) voća. Jedenjem voća spriječiti će se nadražaj koji zahtijeva mnogo tekućine za vrijeme obroka. Međutim čak i voće ne treba jesti poslije kompletnog obroka druge hrane. Voće i povrće ne smije pokazivati ni najmanji znak truljenja. Više nego što možemo da zamislimo umire se od jedenja trulog voća i povrća koje provri u želucu izazivajući trovanje krvi.

3.  Žitarice                                                 Povratak na početak

Žitarice i voće pripremljeni bez životinjske masti i u što prirodnijem stanju, najbolja su hrana. Pri tome je važno reći da žitarice nisu potpuna hrana jer njihove bjelančevine ne sadrže u dovoljnoj količini tri aminokiseline (lizin, metionin i triptofan). Zbog toga vegeterijanci moraju, da bi njihov organizam mogao izgraditi ljudske bjelančevine, u svojoj prehrani koristiti kao zamjenu za meso orašaste plodove i masline. Upravo orašasti plodovi i masline sadrže u obilju te aminokiseline (kao i sjemenke suncokreta, sezama, lana, tikve i kikirikija). Živi organizmi izgrađeni su od bjelančevina. Svaki organizam izgrađuju za njega specifične bjelančevine koje ga čine različitim od drugih bića. Bjelančevine se izgrađuju od 20-tak aminokiselina koje su za sva bića iste, ali su za različite vrste potrebne u različitim količinama. Životinjske bjelančevine su kompletne ali su za razliku od biljnih jako komplicirane i zato teško probavljive. Ističemo da je previše bjelančevina jako štetno za organizam.

Danas se u prehrambenoj industriji poljoprivredni proizvodi rafiniraju (što znači da se iz njih odstranjuju minerali i biljna vlakna), a pri tome nastaju proizvodi kao što su bijelo i polubijelo brašno, bijela riža, šećer, ulje i dr. Moderna nauka o ishrani tzv. nutricionizam otkrila je da je to velika greška, ali budući da su ljudi stekli navike u jedenju takve hrane teško je promijeniti postojeće stanje. Neću ulaziti u objašnjavanje zašto je izbijeljena žitarica koja sadrži samo škrob u stvari štetna za čovjeka. Dovoljno je znati da se ostaci koji se odstrane u toku procesa rafiniranja koriste u tovu životinja kao glavna hrana koja omogućava najbrže povećanje težine kod uzgajanih životinja a time se dobijaju puno veći prihodi od mesa i mesne industrije. Također napominjem da je škrob jedna od najjeftinijih i najjednostavnijih materija koje izgrađuju živu tvar, sadrži ugljik (C), vodik (H) i kisik (O), u formuli: (C6H10O5)n   Ista formula izgrađuje sve drvenaste dijelove biljaka na ovoj planeti (npr. drvo, papir, šećer i sl. su od te tvari), jedina razlika je u kompliciranosti kemijskih veza. Dakle kada jedete bijeli kruh i mislite da jedete nešto vrijedno u velikoj ste zabludi, jer ono što je bilo vrijedno uzeo je netko drugi a vama je skupo prodao bezvrijedni ostatak. Ukratko, posljedice uzimanja rafinirane hrane su: neredovita stolica, zatvor, hemeroidi, nagomilavanje toksičnih tvari u organizmu, razne vrste raka, sklonost ka anemiji, nedostatak otpornosti organizma, slabost, umor, živčanost, slabokrvnost i mnoge druge teške posljedice.

Zobene, pšenične i ražene pahuljice se dobro kombiniraju sa suhim voćem i sa usitnjenim orašastim plodovima (badem, lješnjak, orah, kokos), te se mogu malo omekšati sa vodom. Najbolje ih je preko noći namočiti sa malo vode, koja će se upiti i omekšati žitarice. Najbolje su zobene pahuljice, ali pazite da ne budu prefine (zarte) jer su previše rafinirane, najbolje su tzv. grublje (kernige) zobene pahuljice.

Kruh sa kvascem treba da se dobro ispeče izvana i iznutra. Topao kruh sa kvascem težak je i štetan za probavu. Najzdraviji su beskvasni kruh, beskvasne pogače i palaćinke. Beskvasni kruh radi se od integralnog brašna, vrlo malo soli, ulja i vode koliko je potrebno da se izmijesi srednje tvrdo tijesto. Oblikuje se u manje štruce i peče na 200oC, max. sat vremena. Pogače se rade na isti način samo se oblikuju u pljeskavice debljine do 1 cm i peku na teflonskoj tavi bez upotrebe ulja na srednjoj temperaturi. Palaćinke se rade od integralnog brašna, malo soli i vode po potrebi, a peku se na teflonskoj tavi. Umjesto integralnog ili graham brašna može se koristiti i brašno T-850 sa dodatkom više ili manje finih pšeničnih posija prema želji i potrebi. U kruh i pogače se također može dodati raženo brašno i zobene pahuljice.

Sa sigurnošću se može tvrditi da današnja komercijalna poljoprivreda koristi takve metode uzgoja da većina njezinih proizvoda postaje nezdrava za čovjeka, jer u sebi sadrži mnoge otrovne tvari koje se koriste pri njihovom uzgoju. Znamo iz prije rečenog da se uzgajane biljke nepotpuno hrane, te zbog toga oboljevaju i napadaju ih razne štetočine jer imaju slab ili nikakav imunitet, pa je to glavni razlog sve većeg korištenja raznih kemijskih preparata u poljoprivredi. Zbog toga kukuruz i krumpir, ako su industrijski uzgojeni, nisu dovoljno kvalitetni za ljudsku ishranu. Budući da znamo da se mnoge industrijske biljke koriste upravo za ishranu životinja, a time za proizvodnju mesa, može nam biti jasno da se u mesu akumuliraju ogromne količine tih otrovnih kemijskih tvari zbog čega tolike bolesti vladaju u životinjskom svijetu.

4.  Orašasti plodovi i masline                              Povratak na početak

Orašaste plodove kao sastavni dio prehrane treba umjereno ali svakodnevno koristiti. Najbolje ih je jesti sirove (možemo ih po želji izmiksati). Jedna desetina do jedne šestine oraha bit će dovoljno sa kombinacijama drugih sastojaka u jednom obroku. To znači oko 100 g nekog orašastog ploda dnevno, ovisno o tjelesnoj težini kao i vrsti posla kojim se netko bavi.

Među orašastim plodovima badem je nabolje kvalitete, zatim lješnjak, orah i kokos. No međutim, sjemenje kao kikiriki, suncokret (dobar izvor vitamina B12), sezam, lan ili sjemenje tikve golice se isto tako može upotrijebiti za pripremanje lako probavljive hrane velike vrijednosti koja sadrži između ostalog još i sve potrebne mikroelemente za život.

Masline se mogu pripremiti za svaki objed, jer su također vrlo korisne. Maslinovo ulje je lijek kod zatvora, kod upale i nadraženosti želuca, te za one koji imaju bolesne bubrege. Ulje iz maslina služi i kao sredstvo za čišćenje organizma.

KAKO I KOLIKO JESTI?                              Povratak na početak

1.  Kako jesti?

Hrana se ne smije uzimati ni vrlo vruća ni vrlo hladna. Vruća pića nisu potrebna, osim ako se upotrebljavaju kao lijek, a i onda ne smiju biti prevruća. Želudac se ozljeđuje velikim količinama vrućeg jela i pića. Na taj način slabe grlo i probavni organi, a preko njih i drugi organi u tijelu. Ako je hrana hladna, želucu se oduzima životna snaga, jer je mora zagrijati prije nego počne probava. Isto je i sa hladnim pićima.

Nije dobro trpati mnogo različite hrane za jedan obrok.

Hranu treba žvakati polako i detaljno, da se lakše probavi. Korist koja dolazi od hrane ne ovisi toliko od količine koja se pojede koliko od dužine vremena zadržavanja u ustima.

Oni koji su uzbuđeni, zabrinuti ili užurbani, učinit će najbolje ako ne jedu sve dok se ne odmore i opuste, jer životne snage, koje su već teško opterećene, ne mogu stvoriti potrebne probavne sokove. Jesti u neprikladno vrijeme, kao na primjer poslije snažnih i pretjeranih vježbi, kada je čovjek veoma iscrpljen ili zagrijan ozbiljno je zlo.

Želudac je u uskoj vezi s mozgom; kada je želudac bolestan, mozak poziva živce da pomognu oslabljenim probavnim organima. Ovakvi vrlo česti zahtjevi izlažu mozak navali krvi, što je vrlo štetno. Umni radnici kojima nedostaju fizičke vježbe čak i jednostavnu hranu moraju umjereno koristiti. Ne jedite više nego što je potrebno da se utoli glad, jer suvišna hrana opterećuje tijelo i stvara bolesno i grozničavo stanje. Ona dovodi veliku količinu krvi u želudac, izazivajući brzo hlađenje udova.

Nije zdravo jesti voće i povrće za isti obrok, jer mješanjem oni u želucu izazivaju truljenje. Voće treba jesti za jedan obrok, a povrće za drugi. Žitarice i orašasti plodovi se mogu miješati i sa voćem i sa povrćem. Sa voćem se ne smije jesti kruh napravljen sa kvascem, jer kvasac sa šećerom iz voća izaziva vrenje u želucu pa u probavi nastaje alkohol. Jednostavni kolači sa voćem trebali bi se jesti u obroku sa voćem, a u obroku sa povrćem kolači sa povrćem.

Također spojeni zajedno šećer i mlijeko obavezno izazivaju vrenje. Kombinaciju mlijeka, šećera i jaja trebalo bi odbaciti jer je to vrlo štetno. Naročito su štetni preljevi, pudinzi i sladoled u kojima su glavni sastojci mlijeko, šećer i jaja. To naročito šteti želucu i izaziva vrenje i truljenje već u samom želucu, a pogotovo u crijevima. Za vrijeme velikih vrućina osjetit će se manje teškoća ako se dodaje manje šećera u hrani.

Vrlo često mala djeca zbog neurednog jedenja imaju vrlo loše posljedice, pa su razdražena, nemirna ili previše usporena.

Sva miješana i složena hrana šteti ljudskom zdravlju. Nerazumne životinje ne bi nikada upotrijebile takvu mješavinu koja se često unosi u ljudski želudac. Razum se neće tako često iscrpljivati, niti će oronuti od marljivog rada ili učenja, kao od upotrebljavanja nepravilne hrane u neprikladno vrijeme i od ravnodušnog nepoštivanja zakona zdravlja. Marljivo učenje nije glavni uzrok sloma umnih snaga. Glavni uzrok je nepravilna prehrana, neredovni obroci i nedostatak tjelesnih vježbi.

Treba činiti postepene promjene u prehrani. Organizam se mora privikavati na promjene. Iskvareni apetit treba postepeno izmijeniti i dovesti u prirodan sklad. Bolesti uzrokovane nekvalitetnom siromašnom prehranom teško se liječe.Ustrajno samoodricanje u jelu i piću učinit će da jednostavna, zdrava hrana postane ukusna stvarajući tako zadovoljstvo veće od onog što ga sladokusac nalazi u svojim bogatim poslasticama.

2.  Koliko jesti?                                           Povratak na početak

Potrebno je da naučimo da je popuštanje apetitu najveća prepreka umnom napredovanju i posvećenju duše. Gotovo svi članovi ljudskog roda jedu više nego što to tijelo zahtijeva. Ova prekomjerna količina raspada se i postaje trula masa. Ako se u želudac unese previše hrane, čak i one jednostavne kvalitete, tada ovaj višak postaje teret. Tijelo čini beznadne pokušaje da je preradi, i ovaj dodatni posao izaziva osjećaj umora. Neki koji neprekidno jedu nazivaju ovaj osjećaj glađu, međutim, on je izazvan pretjeranim radom organa za probavu.

Izjeličke gozbe i hrana koja se unosi u želudac u nepogodno vrijeme, ostavljaju poslijedice na svakoj stanici tijela. Pretjerano jedenje je i uzrok zaboravnosti i neugodnog zadaha. Kada netko stvarno postane bolesnik sa slabom probavom, on mnogo umno i tjelesno pati, i njegovi bližnji moraju također patiti, osim ako su lišeni svakog suosjećaja.

Pretjerivanje u jedenju, pijenju, spavanju ili gledanju nije dobro. Skladan rad svih tjelesnih i umnih snaga donosi sreću, i ukoliko je uzvišenija i potpunija snaga, utoliko je sreća čistija i veća. Ima ljudi koji posjeduju savršene prirodne sposobnosti, a koji ne izvršavaju ni polovinu onog posla koji bi mogli izvršiti kada bi bili umjereni u svemu.

VODA                                           Povratak na početak

Čista voda je blagoslov. Pijte je obilno, jer udovoljava potrebama tijela i pomaže mu da se odupre bolestima. Voda se može iskoristiti na mnogo načina u otklanjanju patnji.

Mnogi čine grešku pijući vodu za vrijeme svojih obroka. Kada se uzima istovremeno s obrocima, voda smanjuje izlučivanje žlijezda slinovnica. Ukoliko je voda hladnija, utoliko je štetnija za želudac. Hladna voda će zaustaviti probavu sve dok tijelo ne osigura dovoljnu toplinu želuca, što bi mu omogućilo da ponovo preuzme svoj posao. Topla pića oslabljuju, a osim toga oni koji popuštaju u ovome, postaju robovi navike. Hrana se ne smije ispirati, i zato nije potrebno nikakvo piće za vrijeme obroka. Jedite polako i dopustite da se slina pomiješa sa hranom. Što se više tekućine unese u želudac za vrijeme obroka, to će se hrana teže probaviti; jer se tekućina mora najprije upiti. Nemojte jesti mnogo soli, ostavite ukiseljeno povrće, ne unosite u svoj želudac ljuto začinjena jela, imajte u obroku puno voća ili salate od svježeg povrća i nadražaj koji u obroku traži mnogo tekućine, nestat će. Međutim ako je išta potrebno da se ugasi žeđ, tada je to čista voda koja se pije malo prije ili poslije obroka. To je sve što priroda zahtijeva. Nemojte nikada piti kavu, pivo, vino, čaj ili bilo kakvo alkoholno piće. Voda je najbolja tekućina koja čisti tkiva.

Ima mnogo vrsta i načina, kako se može voda upotrijebiti za ublažavanje bolova i za spriječavanje bolesti. Čistoća u najvećem smislu neophodna je za zdravlje. Kroz kožu se stalno luči nečistoća tijela. Milioni pora biti će zapuštene ako se posredstvom čestog kupanja ne budu održavale u čistoći. Pojedini organi bili bi opterećeni onim prljavštinama, koje treba koža izlučiti. Mnogima bi trebalo hladno (20oC) ili mlako kupanje, u jutro i na veče. To štiti od prehlade jer se tijelo jača i cirkulacija krvi se poboljšava. To će doprinijeti osvježavanju tijela, mišići će biti gipkiji, razum bistriji, a to istovremeno umiruje živce. Kupanje je dobro za tkivo želuca i jetre, a ovi organi najviše doprinose zdravlju i snazi.

Trebamo se često kupati, jer bez toga ne možemo očekivati dobro zdravlje. Spoljašnja upotreba vode jeste jedno od najjednostavnijih i najpovoljnijih sredstava za reguliranje krvotoka. Manje ili više hladno tuširanje je odlično sredstvo za jačanje cirkulacije i otpornosti cijelog organizma. Topla voda otvara pore na koži i na ovaj način doprinosi otklanjanju prljavštine. Kupanje u mlakoj vodi umiruje živce i izjednačuje krvotok.

MESO, MLIJEKO, JAJA                               Povratak na početak

1.  Meso i mesna hrana

Čovjek je sazdan od onoga što jede. Oboljelo meso više nije rijetkost, već opća pojava. Svaki oblik bolesti unosi se u ljudsko tijelo upotrebom mesa zaklanih životinja. Jedenjem mesa podložnost bolestima povećava se za deset puta, a isto tako i podložnost nagloj smrti. Liječnici u svijetu ne mogu objasniti brzo povećavanje bolesti u ljudskom rodu. Bolesti životinja sve su izrazitije, i naša jedina sigurnost je u potpunom napuštanju mesa

Meso je jedna vrsta droge, jer sadrži puno hormona. Nakon što prekine s upotrebom mesa, čovjek može stanovito vrijeme osjećati slabost, ali kada se tijelo oslobodi utjecaja ove hrane, neće više osjećati slabost i prestat će željeti ono što je smatrao neophodnim za svoju snagu. Tako se događa sa svim omamljujućom ovisnostima. Slabost koja nastaje kao posljedica zamjene mesne hrane ubrzo će nestati, i liječnici trebaju shvatiti da nije potrebno poticati jedenje mesa kao nešto što je bitno za zdravlje i snagu. Isto tako, bezmesna hrana mijenja narav na bolje. Meso nije neophodno za zdravlje i snagu, inače bi Gospod načinio grešku osiguravajući hranu Adamu i Evi prije njihovog pada u grijeh. U Bibliji u Knjizi Postanka (1.Mojsijeva) 1.glava, 29.stih piše: "I doda Bog: Evo, dajem vam sve bilje što se sjemeni, po svoj zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme: neka vam budu za hranu!" Voće, orasi i žitarice sadrže sve hranljive sastojke.

Umne, moralne i tjelesne snage umanjene su stalnom upotrebom mesne hrane. Mesna hrana razvija životinjske sklonosti. Neobuzdane strasti gospodare zbog upotrebe mesa, duhana i alkoholnih pića. Jedenje mesa jača životinjski dio ljudskog bića, i srazmjerno tome smanjuju se umne snage. Meso nadražuje živce i raspiruje strasti, doprinoseći tako pobjedi niskih strasti. Životinje koje se hrane sa mesom su agresivnije. Mesna hrana i kod ljudi doprinosi razvijanju agresivnosti. Mesna umanjuje vrijednost krvi, izaziva debljanje tijela, zamračuje um i otupljuje moralnu osjetljivost.

Tkiva svinje puna su parazita. Svinje se hrane trulim otpacima, i Stvoriteljeva namjera je bila da jedino tome služe: "Mesa od njih ne jedite niti se strva njihova dotičite..." (Levitski zakonik 11,8). Ova zapovijed dana je zato što je svinjsko meso nepogodno za prehranu.  Nikada, ni pod kakvim okolnostima, ljudska bića ne bi trebala jesti njihovo meso. Svinjsko meso više od sve ostale mesne hrane stvara lošu krv. Jedenje svinjskog mesa još uvijek stvara najveće patnje ljudskom rodu: glavni je uzrok začepljenja krvnih žila i izvor najjačih kancerogenih tvari. Sada znate zašto rak i bolesti krvožilnog sustava usmrćuju većinu ljudi.

Što se pak tiče ribe, u mnogim mjestima, ona bude tako zagađena prljavštinom kojom se hrani da postaje uzrok bolesti. Ovo se naročito javlja onda, kada ribe dolaze u dodir s kanalizacijom velikih gradova. Riba koja se hrani sadržajem iz kanalizacije može stići do udaljenih voda i može se uhvatiti tamo gdje je voda čista i svježa.

2.  Mlijeko, mlječni proizvodi i jaja                          Povratak na početak

Životinjsko carstvo je bolesno. Životinje od kojih se dobiva mlijeko nisu uvijek zdrave. Neka krava može u jutro izgledati zdrava, a do večeri uginuti. Prema tome ona je bila bolesna dok su od nje muzli mlijeko, a vi to niste znali. Mlijeko sadrži visoke količine kalcija, ali i bjelančevina i masnoća, pa zato nije za tijelo najbolji izvor tog minerala. Uočeno je da se u tijelu apsorbira to manje kalcija što se jede više bjelančevina. Prilikom ispitivanja švedskih vegana uočena je jednaka količina kalcija u krvi kod vegana isto kao i kod onih koji sve jedu. Vegani su vegetarijanci koji ne jedu nikakvu hranu životinjskog porijekla. Istraživanja iz 1988. god. pokazuju da nema nedostatka kalcija kod odraslih vegana. Kalcija najbolje kvalitete za čovječje tijelo ima dovoljno u sezamu, bademu i drugom sjemenju, kao i povrću i suhom voću.

Tvrde i masne sireve ne bi trebali nikada koristiti kao ljudsku hranu jer su jako toksični (sadrže dioksin, životinjske masnoće i razne štetne tvari) pa su jako štetni za naše tijelo.

Jaja su kao hrana veoma loša i više su štetna nego dobra. Bilo bi najbolje potpuno ih izbaciti iz prehrane, isto tako treba izbjegavati i tjesteninu i kolače sa jajima jer iako sadrže male količine jaja i ta mala količina djeluje loše na organizam. Jaja sadrže sve pesticide, hormone rasta, antibiotike i bakterije iz kokoške koja ih je snijela. Da bi se zaštitili od bakterije salmonele nikako ne bi trebalo jesti sirova i napola skuhana jaja.

ŠTETNA HRANA                                                  Povratak na početak

1.  Šećer                                        

Kao zaslađivač može se koristiti suho voće ili med.

Šećer je vrlo štetan za želudac. On izaziva vrenje i to pomračuje mozak, stvarajući mrzovoljno raspoloženje. Najnovija istraživanja su dokazala postojanje jedne od najvećih novih svjetskih epidemija - bolesti kandijaze. Naime, jedenjem hrane koja sadrži bijeli šećer kao i upotrebom antibiotika, u tijelu se potiče razvoj jedne vrste kvašćevih gljivica Candide albicans koja potiskuje razvoj korisnih crijevnih bakterija (koje pomažu tijelu u probavljanju hrane i stvaranju nekih vitamina npr. B-kompleks) kao što su Lactobacilus Acidhophilus, Lactobacilus bifidus, Lactobacilus bulgaricus i mnogi drugi veoma važni prijatelji naših crijeva. Candida albicans izaziva mnoge teške tegobe, neke od njih su: sindrom kroničnog umora, slabost imunološkog sustava, "umna magla", sindrom nadraženih crijeva te nepodnošanje različitih namirnica. Najjednostavnije je liječenje pomoću jedenja češnjaka i uzimanja 2x500 mg C vitamina (koji je u kompleksu sa bioflavonoidima) dnevno, kroz dva tjedna. Naravno, glavni je čimbenik liječenja potpuno ne  korištenje šećera u hrani. Teško je potpuno iskorijeniti ovu gljivicu, jer ona inače normalno živi u našim crijevima, ali se može obuzdati njezin rast.

Kod konzerviranja voća upotrijebite što manje šećera, jer i mala količina može biti štetna pa ga je najbolje izbjegavati. Velike količine mlijeka i šećera štete tijelu, izazivaju vrenje i nadražuju organe za probavu. Sve što spriječava aktivno pokretanje živog stroja, djeluje neposredno na mozak. Šećer, kada se mnogo upotrebljava, mnogo je štetniji od mesa. Velike količine mlijeka i šećera zajedno stvaraju razne štetne tvari u tijelu.

Onaj tko jede mnogo slatkiša ne može imati dobre organe za probavu i bistar um. Poslije, ako se prehladi, cijelo tijelo je tako paralizirano i oslabljeno da se ne može oduprijeti i nema snage da se bori protiv bolesti.

2.  Začini                                                  Povratak na početak

Kao začin može se koristiti koncentrat paradajza, peršin, celer, slatku papriku, kopar, origano, bosiljak, kim i slično bilje. U hranu se može dodavati i malo sušene koprive. Ukusna je i veoma hranjiva salata od mladih listova maslačka. Sol je neophodan začin hrani jer je sastavni dio tjelesnih tekućina, ali treba je koristiti u maloj količini.

Upotreba drugih jačih i ljutih začina izaziva upalu osjetljive sluznice organa za probavu. Začini su štetni po svojoj prirodi. Papar, ljuti začini, ocat i sve drugo sličnog okusa nadražuje želudac i čini krv grozničavom i nečistom. Upaljen želudac pijanice često se uzima kao primjer djelovanja alkoholnih pića. Slično upalno stanje nastaje upotrebom nadražujućih začina. Ljude koji koriste ove začine obična hrana ne zadovoljava. Tijelo osjeća nedostatak, ono teži za nečim što još više nadražuje. Poslije svega ljudi počinju uzimati i razna opojna sredstva.

Začini upotrijebljeni za pripremanje hrane pomažu probavi na isti način kao čaj, kava i alkoholna pića za koja se pretpostavlja da pomažu zaposlenom čovjeku da bolje izvrši svoje zadatke. Međutim, čim trenutno djelovanje prođe, ljudi gube od snage koju su imali prije upotrebe ovih nadražujućih sredstava u omjeru s onim što su dobili s njihovom upotrebom. Tijelo je oslabljeno, a krv postaje grozničava što oživljava niske sklonosti, moralna i umna snaga slabi i postaje sluga strastima. Začinjena jela i začini uzbuđuju živce i slabe razum.

3.  Ocat i ukiseljena zimnica                               Povratak na početak

Limun je najbolje sredstvo za kiseljenje salata.

Ukiseljeno povrće i druga hrana sa octom nadražuju želudac i čini krv grozničavom i nečistom. Salate koje se pripremaju s uljem i octom izazivaju u želucu truljenje i hrana se tada ne probavlja već se raspada. Posljedica takve prehrane su slaba krv puna nečistoće i nastajanje tegoba s jetrom i bubrezima. Organi koji stvaraju krv ne mogu pretvoriti ukiseljeno povrće, začine, oboljelo meso, masna jela i kolače u dobru krv.

4.  Prašak za pecivo i soda bikarbona                  Povratak na početak

Prašak za pecivo je trgovački naziv za amonij-hidrogenkarbonat koji neki nazivaju i amonij-bi-karbonat. Soda bikarbona je trgovački naziv za natrij-hidrogenkarbonat koji neki nazivaju i natrij-bi-karbonat.

Prašak za pecivo i soda bikarbona izazivaju upalu želuca i često truju cijelo tijelo. Dovoljan je jedan kolač sa praškom za pecivo pojeden poslije ručka pa da pokvari čitav ručak u želucu. Gotovo svi industrijski keksi, slani štapići, pereci i slični proizvodi za grickanje, slastičarski kolači i gotovo sve namirnice koje su rahle imaju u sebi prašak za pecivo i sodu bikarbonu.

5.  Margarin    

Mnoga istraživanja govore o štetnosti margarina. On se sastoji od transmasnih kiselina koje nastaju hidrogeniziranjem (skrutnjavanjem) biljnih masnoća. Tim postupkom nastaju umjetne, potpuno zasićene masne kiseline koje su puno gore od životinjskih masnoća te još jače doprinose stvaranju naslaga u krvnim žilama. Time još više doprinose nastajanju raznih bolesti krvožilnog sustava.

ALKOHOLNA PIĆA, DUHAN, KAVA I ČAJ            Povratak na početak

Čist, neprevreli sok od grožđa zdravo je piće. Za dobro, zrelo, zdravo voće svježi sok iz njega trebamo zahvaliti Stvoritelju, jer jako korisno djeluje na zdravlje.

Među nadražujućim sredstvima i narkoticima nalazi se mnoštvo sastojaka koji, upotrebljeni kao hrana ili piće, nadražuju želudac, truju krv i nadražuju živce. Upotreba neprirodnih, nadražujućih sredstava uvijek vodi neumjerenosti i aktivan je činilac tjelesne degeneracije i propadanja.

Jaki čaj (engleski, indijski, gruzijski, zeleni i sl.) nadražuje živce, a kava umrtvljuje mozak. Čaj djeluje kao nadražujuće sredstvo i u izvjesnoj mjeri izaziva trovanje. Prvi je dojam da to osvježuje. Želučani živci se nadražuju i prenose nadražaj na mozak, a ovaj je dalje potaknut da izazove pojačani rad srca što će dati kratkotrajnu snagu cijelom tijelu. Zamor se zaboravlja, a snaga kao da se povećala. Um je potaknut i mašta postaje mnogo življa. Kada utjecaj nadražujućeg sredstva prođe, neprirodna snaga opada, a posljedica je odgovarajući stupanj malaksalosti i iznurenosti. Kava i jaki čaj dok djeluju potiču oslabljene snage, ali kada njihov trenutni utjecaj prođe ostaje samo depresija kao posljedica. Jaki čaj je otrovan; iako u manjem stupnju, njegov utjecaj je istog karaktera kao i utjecaj žestokih pića.

Kava je štetno popuštanje. Ona privremeno potiče um na neuobičajeni rad, poslije čega kao poslijedica dolazi iscrpljenost, umornost, obamrlost umnih, moralnih i tjelesnih snaga. Um slabi, a ako se određenim naporima ova navika ne pobijedi, rad mozga se neprestano smanjuje.

Čaj i kava potiču apetit koji teži za jačim nadražujućim sredstvima, kao što su duhan i žestoka pića, a zatim i dalje prema težim drogama.

Duhan je spori, varljivi, ali ipak opasan otrov. On uzbuđuje i zatim otupi živce. On slabi i opija mozak. Često puta jače uzbuđuje živce nego opojna pića. On je finiji otrov, zato je njegove posljedice teško iskorijeniti iz organizma. Također pobuđuje žeđ za jakim pićem.

Umjereno pijenje alkohola je široki put k pijanstvu. Umjereno pijenje je škola u kojoj se ljudi odgajaju za karijeru pijanice. Bolest jetre, drhtanje živaca i pojava da se krv skupi u glavi, proistječu iz upotrebe prevrelog mošta. Mnogi su zbog alkohola dovedeni do ludila i lišeni razuma. Pod kobnim utjecajem alkohola ljudi čine prijestupe, nasilja, a često i ubojstva. Neki umiru od tuberkuloze ili padnu od srčane kapi. Neki pate od slabe probave.

Kava, alkohol, duhan i jaki čajevi oštećuju živce, troše životne snage i izazivaju nemir, umnu slabost i nedostatak vladanja nad samim sobom. Često izazivaju glavobolje i živčanu iscrpljenost. Jetra nepravilno obavlja svoj posao, kvaliteta krvi i krvotok su ugroženi, a koža gubi gipkost i postaje blijeda. Ova nadražujuća sredstva djeluju tako što prisiljavaju mozak na prekomjeran rad. To mozak čini slabijim i manje sposobnim za ozbiljan napor. Rezultat toga je žustar i nestrpljiv duh, koji optužuje, promatrajući pogreške drugih povećalom, dok je potpuno nesposoban da vidi svoje mane.

ZNANJE PRIPREMANJA HRANE                           Povratak na početak

Onaj tko poznaje vještinu zdravog pripremanja hrane i koristi se ovim znanjem, dostojan je većih pohvala nego oni koji su zaposleni bilo kojom drugom vrstom posla. Ovaj talenat treba izjednačiti po vrijednosti s deset talenata; jer njegova pravilna upotreba mnogo doprinosi održavanju zdravlja ljudskog tijela. Pošto je tako nerazdvojno povezan sa životom i zdravljem, on je najdragocjeniji od svih darova.

Dobro kuhanje i iznošenje na stol zdrave hrane, ukusno pripremljene, zahtijeva inteligenciju i iskustvo. Dužnost je svake žene da postane dobra kuharica. Bez neprekidnog vježbanja oštroumnosti nitko se ne može istaknuti u zdravom kuhanju. Oni čija su srca otvorena da prime dojmove i prijedloge Velikog Učitelja - Krista, naučit će mnogo i bit će sposobni da uče i druge; jer će im On dati sposobnost i razumijevanje.

Loše kuhanje izaziva bolest i loše raspoloženje; tijelo se poremeti i zbog toga se ne mogu uočiti nebeske stvari. U dobrom kuhanju ima više religije, nego što se to može zamisliti. Oskudna, loše pripremljena hrana kvari krv slabljenjem organa koji stvaraju krv. To slabi tijelo i donosi bolesti s onim što ih prati: nadraženim živcima i lošom naravi. Žrtve lošeg kuhanja broje se na tisuće i desetine tisuća. Duše su izgubljene zbog lošeg kuhanja. Kuhanje nije niže zvanje već jedno od najosnovnijih u praktičnom životu. Nije potrebno da bude mnogo vrsta hrane za jedan obrok, ali svi obroci ne smiju biti sastavljeni od iste vrste hrane bez ikakve promjene. Hrana se treba spremati jednostavno, ali tako ukusno da stvori želju za jelom. Za toplije dane treba pripremiti manje hrane. Vjerska je dužnost svake kršćanke da nauči mijesiti dobar, ukusan i lagan kruh od crnog, neprosijanog brašna (integralno brašno). Praviti dobar kruh je osnova zdravlja u obitelji. Kruh od integralnog brašna se zove graham kruh, ali nije crne boje već je smeđe boje. Ako u trgovini naiđete na tamnosmeđe ili skoro crne kruhove onda znajte da su rađeni od brašna obojenog sa umjetnim bojama koje su kancerogene. Brašno se prodaje po tipovima, npr. T-400, T-850, T-1400 i td.. Ovaj broj podijeljen sa tisuću daje postotak pepela u brašnu, tj. govori o količini mineralnih tvari u brašnu. Npr. T-400 znači da u 1 kg brašna ima nakon spaljivanja 0,4 % pepela, tj. mineralnih tvari, dok u 1 kg cijelog zrna pšenice ima oko 1,95 % pepela, dakle bijelo brašno je skoro pet puta siromašnije mineralnim tvarima od integralnog ili graham brašna od cijelog zrna pšenice.

KORIST KRETANJA I ČIST ZRAK                     Povratak na početak

Uzroci bolesti nalaze se u nakupljanju štetnih tvari u organizmu. Ove štetne tvari ulaze u organizam preko zagađene hrane, prljavog zraka i nečiste vode, osim toga i u toku rada samog organizma nastaju otpadne tvari. Sve ove toksične tvari odstranjuju se iz organizma preko kože, probave, bubrega i pluća. Najveći organ tijela - koža je u tom procesu čišćenja organizma najjvažnija. Kada bi se pomoću umjerenog kretanja ubrzao krvotok, znojenjem bi se toksini izbacili na površinu te bi se kupanjem odstranili.

Odmah poslije jela živci trebaju izvršiti težak zadatak. Ozbiljno umno naprezanje ili jake tjelesne kretnje neposredno poslije jela, spriječavaju djelo probave, ali kratka šetnja poslije obroka i umjereno obavljanje tjelesnih vježbi, od velike je koristi jer to potpomaže probavu.

Čist i svjež zrak svojim utjecajem uvjetuje zdravo strujanje krvi u tijelu. On potiče apetit i čini da probava bude bolja, donoseći zdrav i sladak san. Ako toga nema, velike količine otrovnih materija koje treba izbaciti izdisanjem iz pluća i znojenjem kroz kožu zadržavaju se i krv postaje nečista a tijelo postaje veoma podložno bolestima.

Prostorije moramo često provjetravati. Ustajali zrak čini da tijelo postane odveć osjetljivo prema utjecajima hladnoće, te i mala prehlada prouzrokuje bolest. Ne treba dopustiti da se blizu kuće nalaze otpaci voća, povrća ili gomile uvenulog lišća, jer to truje zrak. U unutrašnjosti kuće ne treba dozvoliti da stoji ništa što prelazi u trulež i nečistoću.

Da bismo imali dobru krv, moramo pravilno disati. Duboko udisanje čistog zraka pročišćava krv. Ujedno joj daje svijetlu boju i šalje je kao živu rijeku u sve dijelove tijela. Duboko udisanje zraka umiruje živce, izaziva apetit, pomaže probavu te pomaže za bolje spavanje koje okrijepljuje. Sposobnost pluća da se dublje diše razvija se slobodnim kretanjem. Kada se ne unosi u pluća dovoljna količina kisika, krv se tada razilazi po žilama polako. Prerađene otrovne materije, koje bi se pomoću pluća tj. pravilnim izdisavanjem trebale otkloniti, ostaju u unutrašnjosti i kvare krv. Ne samo pluća, nego također i želudac, jetra i mozak trpe štetu. Koža postaje blijeda, probava neuredna, srce suženo, sposobnost za mišljenje rastrojeno, misli zamračene. Čitav je sistem tijela potisnut, mlitav i naročito naklonjen bolestima.

Da nam zdravlje bude dobro, moramo imati dobru krv, jer je krv životna rijeka. Ona nadoknadi ono što je radom istrošeno i hrani tijelo. Kada se ona snabdije sa pravilnim hranjivim tvarima, te se u doticaju sa čistim zrakom oživi i pročisti tada doprinosi, svim dijelovima cijelog životnog sustava, život i snagu. Čim je savršeniji krvotok, tim će se bolje taj cilj ostvariti.

ODIJEVANJE                                      Povratak na početak

Svaki dio odijela treba biti dovoljno prostran, tako da ne spriječava ni krvotok ni disanje. Sve što se nosi treba biti komotno tako da se i odjeća može podizati svaki put kad ruke pružamo u vis.

Noge i krajnje udove treba naročito zaštiti protiv hladnoće, pošto su od životnih organa najudaljeniji. Nije moguće da netko bude zdrav, ako su mu udovi hladni, jer ako je u njima premalo krvi, u drugim će dijelovima tijela biti previše. Zbog toga najviše trpe tjelesni organi u kojima se tada nalazi previše krvi, pa su preopterećeni i zbog toga oboljevaju.

Potpuno zdravlje iziskuje savršenu cirkulaciju odnosno krvotok, ali ovo se ne postizava na način da se na tijelu gdje su smješteni životni organi, nosi tri ili četiri puta više odijela nego na nogama i rukama.

Pri svakom kucaju srca, krv bi se trebala razilaziti brzo i lako po svim djelovima tijela. Njezino strujanje ne treba spriječavati tijesnim odijelom ili nedovoljnim odijevanjem pojedinih dijelova tijela. Sve što spriječava krvotok, potiskuje krv opet natrag prema životnim organima, te prouzrokuje kočenje, glavobolju, kašalj, lupanje srca ili lošu probavu.

Važno je da rublje bude čisto. Iznošeno rublje ispunjeno je izlučenim i znojnim otpadnim materijama iz kožnih pora, stoga ako ga često ne mijenjamo, ono će dotične materije ponovo vraćati u spomenute pore.

PRIRODNI   LIJEKOVI                            Povratak na početak

Čist zrak, sunčano svjetlo, umjerenost, odmor, vježbe, pravilna prehrana, upotreba vode, povjerenje u Božansku silu - pravi su lijekovi. Svatko treba da ima izvjesnog znanja o ljekovitim sredstvima prirode i njihovoj primjeni. Upotreba prirodnih lijekova zahtijeva veliku brižljivost i napor koji mnogi nisu voljni učiniti. Prirodni tok liječenja i obnove je postupan i nestrpljivome se čini spor. Odustajanje od štetnog popuštanja zahtijeva žrtve. Međutim, na kraju će se utvrditi da priroda, kad nije ometana, vrši svoj posao mudro i dobro. Oni koji ustraju u poslušnosti njenim zakonima požnjet će nagradu u tjelesnom i duševnom zdravlju.

Pogrešno je učiti ljude da gledaju na Boga kao na liječnika svojih bolesti ako se ne nauče da napuste svoje nezdrave navike. Da bi dobili Njegove blagoslove kao odgovor na molitvu, prijestupnici prirodnog zakona moraju prestati činiti zlo i naučiti da čine dobro. Njihova okolina mora biti zdrava, njihove životne navike ispravne. Oni moraju živjeti u skladu s Božjim zakonima, kako prirodnim, tako i duhovnim. Uzdržavanje od svih štetnih jela i pića plod je prave vjere. Onaj koji je potpuno obraćen napustiti će svaku štetnu naviku i želju.

Krist je morao najprije osloboditi duh i očistiti dušu bolesnika od grijeha, pa tek onda iscijeliti tjelesnu bolest. Ovu pouku ne treba izgubiti iz vida. Isus stoji danas pred prijestolom milosti i pred svog Oca iznosi molitve onih, koji žele Njegovu pomoć, no međutim u Bibliji u Mudrim izrekama 28,9 piše: "Tko uklanja uho svoje da ne sluša Zakona, i molitva je njegova mrska." Misli se na moralni Zakon (Deset zapovijedi), jer je Božji Zakon slika Božjeg karaktera, vječan kao i sam Zakonodavac. Kada bi se Evanđelje u svojoj čistoti i sili prihvatilo, bilo bi iscjeljenja za svaku bolest, koja potječe od grijeha. "Ako tko hoće za mnom ići", kaže Krist, "neka se odreče sebe, i uzme križ svoj i ide za mnom". (Matej 16,24)

Bog nam je dao moć izbora; ali to je naša stvar, da li ćemo tu moć upotrijebiti na dobro. Mi nismo u stanju da promijenimo svoje srce, niti možemo savladati svoje misli, nagone i naklonosti, također ne možemo sami sebe očistiti ni učiniti sposobnim za službu Božju. Ali mi trebamo izabrati, da služimo Bogu i dati mu našu volju; tada će On u nama djelovati da možemo vršiti Njegovu volju. Neka svatko koji teži za čistoćom duha, ima na umu da je u Kristu sila za vladanje nad apetitom.

Kretanje tijela pomaže izliječenju bolesti probavnih organa i odlično je sredstvo njihovog snaženja.

VITAMINSKI DODACI PREHRANI                      Povratak na početak

B-kompleks za energiju - posebno B1 koji je jako dobar za obnavljanje živaca.

C vitamin kao lijek za sve. Za želudac i kao čistać tijela.

Vitamin A - mrkva, peršin, marelice

RAZLOG ZA REFORMU                                          Povratak na početak

Isti grijesi koji su donijeli osudu svijetu u Nojevo vrijeme postoje i u naše vrijeme. Isus je u Evanđelju po Mateju 24,37-39 rekao: "Kao što je bilo u Noino vrijeme, tako će biti za dolaska Sina Čovječjeg. Kao što su ljudi jeli i pili, ženili se i udavali u vrijeme što je prethodilo potopu, i to sve do dana kad Noa uđe u lađu, a da ništa nisu naslućivali dok ne dođe potop i sve ih odnese, tako će biti i za dolaska Sina Čovječjeg." Ljudi i žene idu u jelu i piću tako daleko da se to završava pijanstvom i žderanjem. Ovaj rasprostranjeni grijeh, popuštanje izobličenom apetitu, raspaljivao je ljudske strasti i u Nojevo vrijeme, uzrokujući širenje pokvarenosti. Isti grijesi žderanja i pijanstva otupljivali su moralnu osjetljivost stanovnika Sodome i Gomore (Luka 17,28). Posljedice pretjeranog jela i pića prouzrokovati će ono stanje za koje Isus kaže da će prethoditi Njegovom drugom dolasku. Bog pripisuje i pad Babilona njegovom žderanju i pijanstvu. Popuštanje apetitu i strastima bilo je temelj svih njihovih grijeha. Prohtjev za jelom pobijedio je Ezava. Ezav žudeći za omiljenim jelom, žrtvovao je svoje prvenaštvo da bi udovoljio apetitu. Nakon što je udovoljio svojoj požudnoj želji za jelom, uvidio je svoju ludost, ali za kajanje je bilo prekasno, iako ga je tražio brižljivo i sa suzama. Bog je Izraelcima u pustinji ispunio želju kad su uporno zahtijevali meso. Dajući im meso i ako to nije bilo po Njegovoj volji pustio ih je da jedu, dok njihova proždrljivost nije izazvala pomor u kome su mnogi pomrli.

Mnogi žele konačnu nagradu i pobjedu, koja će se dati pobjednicima, ali nisu voljni da ustraju u samoodricanju kao što je to činio njihov Otkupitelj. Jedino poslušnošću i stalnim naporima pobijedit ćemo kao što je pobijedio i Krist. Staza samoodricanja je staza zdravlja. Odricanje apetitu zahtijeva odlučnost karaktera. Onima kojima nedostaje odlučan karakter i ponizne molitve Bogu u ime Isusa Krista ne mogu postići uspjeh u svakodnevnom naporu k pobjedi.

"Ili ne znate da su tjelesa vaša crkva Svetoga Duha koji živi u vama, kojega imate od Boga, i niste svoji? Jer ste kupljeni skupo. Proslavite dakle Boga u tjelesima svojim u dušama svojim, što je Božje." (1. Korinćanima 6,19.20)

"Ako dakle jedete, ako li pijete, ako li drugo što činite, sve na slavu Božju činite." (1. Korinćanima 10,31)

PROBAVA I DUHOVNOST                                    Povratak na početak

Krist je znao da mora, da bi mogao uspješno izvršiti plan spasenja, otpočeti posao spasavanja čovjeka baš tamo gdje je propast počela. Adam i Eva su pali zbog popuštanja apetitu. Oni su time pokazali neposlušnost prema Bogu. Preko apetita sotona nadgleda um i cijelo biće. Svaki novi naraštaj ima manje vladanja nad sobom od onog prethodnog i zlo se prema kraju vremena sve više uvećava. Oni koji ne pobjeđuju u malom neće imati moralne snage da se odupru većim iskušenjima. Sotona je uvijek spreman da čovječanstvo potpuno stavi pod svoj nadzor. Njegovo najjače uporište u čovjeku je apetit i on teži da ga potakne svim mogućim sredstvima.

Da bi utisnuo u čovjeka obavezu poslušnosti Božjem zakonu, Krist je otpočeo svoje djelo spasenja reformom čovjekovih tjelesnih navika. Prvo sotonino kušanje Krista nakon četrdeset dana posta u pustinji bilo je na apetitu, drugo na samouvjerenosti, a treće na ljubavi prema svijetu. Božji Duh ne može nam priteći u pomoć i pomoći nam u usavršavanju kršćanskog karaktera, sve dok popuštamo apetitu na štetu zdravlja i dok popuštamo ponosu da vlada u životu.

Sotona je pobijedio milijune iskušavajući ih popuštanjem apetitu. Zadovoljavanjem ukusa, živčani sustav se nadražuje, a umne snage slabe, tako da je nemoguće misliti smireno i razumno. Um je neuravnotežen. Njegove uzvišene, plemenite sposobnosti izopačene su i služe životinjskim pobudama, a na svete, vječne interese ne obraća se pažnja. Kada je pobijedio u ovome, sotona može nastupiti s druga dva glavna iskušenja i naći slobodan pristup. Njegova mnogostruka iskušenja izrastaju iz ove tri najvažnije točke.

Koliko je nagomilane bijede i zla napunilo ovaj svijet, što je posljedica Adamovog pada! Čitavi gradovi bili su zbrisani s lica Zemlje zbog strašnog zla i buntovničke nepravde koja ih je učinila mrljom u svemiru. Popuštanje apetitu i ostalim strastima bilo je osnova svih njihovih grijeha. Radi nas Krist je pokazao samosavlađivanje jače od gladi ili smrti. Krist se jačao postom da bi mogao izdržati; Njegova pobjeda je ohrabrenje svima. Kada je bio najteže iskušavan, Krist nije ništa jeo.

Izbjeći pokvarenost koja je pohlepom došla na svijet, to je pravo posvećenje. To nije samo teorija, osjećaj, niz riječi, nego živo, djelotvorno načelo koje ulazi u svakidašnji život. Ono zahtijeva da naše navike u prehrani i oblačenju budu takve da sačuvaju tjelesno, umno i moralno zdravlje, kako bismo mogli prinijeti Bogu svoja tijela - ne kao žrtvu iskvarenu lošim navikama, nego "Molim vas dakle braćo milosti Božje radi da date tjelesa svoja u žrtvu živu, svetu, ugodnu Bogu; to da bude vaše duhovno bogomoljstvo." Apostol Pavle to kaže u Poslanici Rimljanima 12,1. Sila za pobjedu nad drugim iskušenjima daje se onima koji su pobijedili apetit. Krist je bio vođa i učitelj starog Izraela i On ih je učio da je zdravlje nagrada za poslušnost Božjim zakonima. Prestupanje zakona našeg tijela isto je tako grijeh, kao i kršenje Deset zapovijedi. Činiti jedno ili drugo znači kršiti Božje zakone. Oni koji prestupaju Božji zakon u svom tijelu, bit će skloni da krše Božji Zakon slobode izgovoren na Sinaju. Prirodni zakoni, koji su ujedno i Božji zakoni, namijenjeni su našem blagostanju i poslušnost prema njima donosi sreću u ovom životu i doprinosi pripremi za budući vječni život. U Ivanovom Evanđelju  3,16. piše: "Da, Bog je tako ljubio svijet da je dao svoga jedinorođenog Sina da ne pogine ni jedan koji u nj vjeruje, već da ima život vječni."

Tijelo je jedno sredstvo, pomoću kojega se duh i duša razvijaju za usavršavanje karaktera. Stoga neprijatelj upravlja svoja iskušenja na to, da oslabi i obeščasti tjelesne sile. Ako on u ovome ima uspjeha, to znači, da čitav čovjek podliježe zlu. Ako sklonost naše tjelesne prirode ne stoji pod vlašću veće sile, tada je sigurno da će nastupiti pokvarenost. Moć razuma, posvećena Božjom milošću, treba da vlada u našem životu. Strasti moraju biti obuzete voljom, koja isto treba da stoji pod Božjim vodstvom. Kod muževa i žena treba probuditi dužnost samosavlađivanja, potrebu čistoće i oslobođenje od svakog pokvarenog apetita kao i nečistih običaja. Treba im iznijeti stvarnu istinu, da su sve njihove duševne i tjelesne sile samo Božji darovi, te kao takvi, da se trebaju za Njegovu službu održati u najboljem stanju.

Bez Božje sile ne može se izvršiti nikakva ispravna reforma. Čovječja obrana protiv prirodnih i naslijeđenih sklonosti, jeste samo kao jedna greda prema velikoj bujici. Tek onda, kada je život Kristov postao životvornom silom u našem životu, možemo se oduprijeti napastima koje nas okružuju izvana i iznutra. Krist je došao na ovaj svijet i življaše po Božjim zapovijedima, zato da bi čovjek mogao zadobiti potpunu vlast nad prirodnim nagonima koji upropašćuju dušu. Veliki Ljekar tijela i duše, pruža pobjedu nad škodljivim nagonima. On je predvidio svako sredstvo pomoću kojega čovjek može zadobiti savršeni karakter. Kada se netko preda Kristu, tada će njegov duh biti podređen sili zakona, ovo je Božji zakon koji svakom zarobljeniku navještava slobodu. Ako čovjek postane jedno sa Kristom, tada je slobodan. Poslušnost prema Bogu, znači, sloboda od ropstva grijeha, sloboda od strasti i zlih navika. Čovjek samo tada može opstati kao pobjednik nad samim sobom, kao pobjednik nad svojim vlastitim nagonima, kao pobjednik u borbi sa "Vlastima i Poglavarima, sa Upraviteljima tame ovoga svijeta i sa duhovima pakosti ispod neba" (Efežanima 6,12.)

"Jao vama, zemljo i more, jer je đavao sišao k vama s velikim gnjevom, svjestan da ima samo još malo vremena." (Otkrivenje 12,12.)

Božja Riječ stavlja grijeh proždrljivosti u isti popis sa pijanstvom. U vrijeme kad je Mojsije živio, stanje proždrljivog čovjeka smatralo se beznadnim. On ne bi bio ni od kakve koristi drugima i bio je prokletstvo sebi. U njega se ni u čemu nije moglo pouzdati. Njegov utjecaj uvijek bi kvario druge, i svijetu bi bilo bolje bez takvog čovjeka, jer bi se njegove strašne mane stalno ponavljale. Nitko tko posjeduje osjećaje odgovornosti prema Bogu neće dopustiti da životinjske sklonosti vladaju razumom. Oni koji to rade nisu kršćani ma tko da su, i ma kakvo visoko zvanje imali. Duh pravog posta i molitve je duh koji um, srce i volju pokorava Bogu. Kristov nalog je: "Budite vi dakle savršeni, kao što je savršen Otac vaš nebeski." (Matej 5,48) On nam ovdje ukazuje na to da možemo biti tako savršeni u svom djelokrugu, kao što je i Bog savršen u svom djelokrugu. Siromašnima treba pomoći, treba se brinuti za bolesne, žalosne i nevoljne treba utješiti, one koji ne znaju treba poučavati, neiskusne treba savjetovati,... Ugledajmo se na Krista i mi ćemo se preobraziti u Njegovo obličje.

Povratak na početak