28. veljače 2007.god.  

DOKUMENTARNI FILM "GOVORI TIJARICA" na ZG-DOX 2007.

     U vremenu od 26. do 4. ožujka 2007. godine, u Zagrebu se održava međunarodni festival dokumentranog filma ZG-DOX 2007. na kojem s prikazuju najpoznatiji svjetski i domaći dokumentarci! U programu festivala je i autorska večer poznatog novinara, urednika, redatelja i prvog direktora HRT-a (1990.-1992.) Branka Lentića koji je snimio više od 200 dokumentaraca za koje je dobio mnoga domaća i međunarodna priznanja!

    U utorak, 27. veljače 2007. godine na toj su večeri, prema ocjeni samog autora prikazana 4 njegova najbolja dokumentarna filma među kojima je i "GOVORI TIJARICA" snimljen 1979. godine. U filmu autor portretira  razne stanovnike našeg mjesta podijeljena između domaće industrije i gastarbajterstva.

  Mnogi od nas, na žalost, nisu imali priliku prisustvovati projekciji navedenog filma, ali su zato na pravom mjestu bili naši Tijarčani u Zagrebu. Među njima je i predsjednik naše udruge "Pokrenimo Tijaricu", Ivan Bota koji je i animirao zagrebačke Tijarčane te i sam prisustvovao projekciji nakon koje je imao čast upoznati i gospodina Branka Lentića. U razgovoru s njim doznao je mnoge pojedinosti sa snimanja u Tijarici prije gotovo 28 godina! 

  Autor je već tada u našem mjestu prepoznao nešto što druga mjesta nemaju i pokazao da Tijarica ima dušu! Stariji će se stanovnici našeg mjesta zasigurno prisjetiti kako je tada živjela Tijarica; bez vode, telefona, asvaltiranih cesta, komunikacija sa svijetom i mnogočega drugog. Prisjetit će se vremena  kada u Tijarici nije bilo gotovo ničeg osim kamena, ali je u njoj, unatoč svim nedostacima moderne civilizacije bujao život! A danas, kad sve to imamo, nedostaje života! Imamo prazne kuće bez dima iz dimnjaka, prekrasno uređene domove bez djece, domove u kojima u najboljem slučaju, "...kraj ognjišta svoga..." sjedi pokoji starac ili starica, željno iščekujući djecu koja u pravilu dođu jednom godišnje, a u mnogim slučajevima i rjeđe! Na žalost, sve nas je manje, nedostaje smijeha i vriska djece, sve rijeđe se čuje tijarička pisma...

  Dragi Tijarčani, nismo li svi mi, u Tijarici i izvan nje, pozvani da osluhnemo i čujemo što nam baš danas i sada, baš u ovom trenutku,

u ovo "moderno doba" ..."GOVORI TIJARICA"?! 

Ana Bravić

 29. siječnja 2007.god.  

PRIPREME ZA MAŠKARE

   Nakon prošlogodišnje, po mnogima, vrlo uspješne maškarane povorke, udruga "Pokrenimo Tijaricu" priprema  nove MAŠKERE čija povorka se planira za subotu, 10. veljače 2007. godine. Maškare će, kao i prošle godine, obići većinu tijaričkih zaselaka, te naselja Strizirep, Vrpolje i  grad Trilj. Pozivamo Tijarčanke i Tijaričane da nam se pridruže, a zajednički sastanak svih zainteresiranih, planira se u subotu, 3. veljače 2007. godine u Mjesnom domu s početkom u 18 sati. Dođite u što većem broju!

Ana Bravić, potpredsjednica udruge

 1. siječnja 2007.god.  

KUD "TIJARA"

   Udruga "Pokrenimo Tijaricu" Novu je 2007. godinu započela pripremama za osnivanje kulturno-umjetičkog društva kojem će umjetnički voditelj biti  prof. Branko Šegović iz Splita. On će svoj rad s našim članovima započeti obnavljajući TIJARIČKO ŠUPLJE KOLO koje je, vjerovali ili ne, postavio na scenu u Londonu, daleke 1953. godine s tadašnjim KUD-om "Jedinstvo" osvojivši PRVU nagradu, o čemu svjedoči i  zapis u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu!

   U KUD su se do sada upisala 32 člana, a svi koji to još uvijek žele mogu se javiti vodstvu udruge.

  Izvršni odbor udruge donio je odluku da se KUD zove "TIJARA". Naime, poznato je, da je tijara okrugla ili polukružna kruna prepuna dragulja, a jedna od legendi kaže da je Tijarica dobila ime baš po tom nakitu, što je lako moguće obzirom da izgled samog mjesta upravo podsjeća na oblik tijare ili krune. Vodstvo udruge smatra, da je Tijarica doista mjesto prepuno ljepota koje slobodno možemo nazvati prirodnim draguljima, baš kao i naše cure i momke, članove KUD-a, za koje držimo da su pravi dragulji neprocjenjive vrijednosti, što je još jedan od razloga da KUD nosi upravo ime "TIJARA"!

   KUD započinje s radom 3. veljače 2007. godine, a njegov prvi javni nastup očekuje se za blagdan Duhova, te za "Dane komina, pure i bronzina" u srpnju 2007. godine! Sretno!

Ana Bravić, potpredsjednica udruge

 26. prosinca 2006.god.  

VEČERNJA ŠKOLA DIO 2.

    Na oduševljenje mnogih Tijaričana, dramska sekcija udruge "Pokrenimo Tijaricu" s voditeljicom gđom Anom Bravić, pripremila je predstavu "Večernja škola" 2. dio.

Predstava je održana na blagdan sv. Stjepana, 26. 12. 2007. godine u prepunoj dvorani Mjesnog doma u Tijarici.U predstavi su igrali: Ivona Voloder (profesorica), Marija Bota (Čehinja), Tomislav Omrčen (Hercegovac), Mirko Voloder (Bračanin), Ivana Bravić (čistačica Doma), Luca Omrčen (Luca, stara cura), Anita Omrčen (Pera), te Mario Omrčen (Imoćanin). Publika je glumce, koji su u svoju predstavu unijeli tijaričkog duha, ljudi i događanja, nagradila velikim pljeskom, željno iščekujuči novu predstavu koja se planira za Uskrs!

Ana Bravić, potpredsjednica udruge

 4. studeni 2006.god.  

GODIŠNJA SJEDNICA UDRUGE POT

   U subotu 4. studenoga 2006. godine održana je svečana godišnja sjednica skupštine udruge "Pokrenimo Tijaricu" na kojoj je predsjednik Ivan Bota, podnio izviješće o jednogodišnjem radu udruge, a o planovima za slijedeću godinu govorila je potpredsjednica Ana Bravić. Skupu su se obratili i naši gosti g. Ivica Jagnjić, predsjednik Organizacijskog odbora Brnaškog derneka, te gospodin Ante Mastelić, predsjednik Udruge za očuvanje baštine Cetinske krajine koji su izrazili oduševljenje našim radom, te nam ponudili suradnju, što smo objeručke prihvatili. Lijepom Cetinskom pjesmom, rerom i guslama zabavili su nas guslar Marko Kunac, članovi UZBCK-e te KUD-a Otok i Brnaze. Skupu je nazočio i poznati kolekcionar etno predmeta, narodnih nošnji, knjiga, te zlatnog i srebrnog nakita, gosp. Marinko Poljak iz Glavica s kojim udruga planira izložbu za "Dane komina, pure i bronzina" u srpnju 2007. godine. Navedena izložba viđena je na Etno-eko sajmu u Zagrebu, za nju su velik interes pokazali mnogi posjetitelji i gosti, a posebno zanimanje za zbirku pokazao je i naš župan gosp. Ante Sanader poželjevši da istu u što skorije vrijeme, vide i građani Splita.

Na sjednici je izabrano novo vodstvo udruge u narednom jednogodišnjem mandatu. Članovi Skupštine i Izvršnog odbora su jednoglasno, a vodeći se njihovim dosadašnjim radom i zalaganjem, za predsjednika ponovno  izabrali Ivana Botu, a za potpredsjednicu Anu Bravić.

Ana Bravić, potpredsjednica udruge

31. listopada 2006.god.  

DARIVANJE KRVI

   U utorak, 31. listopada udruga "Pokrenimo Tijaricu" organizirala je četvrto po redu dobrovoljno darivanje krvi. Pozivu udruge odazvalo se 25 Tijarčana, 16 ih je dalo krv, a ostali su odbijeni iz zdravstvenih razloga. Krv su darovali: Monika Bota, Stjepan Bota, Ivan Bota, Stipe Bota,  Ana Bravić, Andrija Poparić, Ivanka Omrčen, Stipe Omrčen, Nediljko Mladina, Ivan Jukić, Anka Jukić, Neda Voloder, Tomislav Voloder, Radojka Pavić, Boris Tokić i don Mate Lekić. Ako se uzme u obzir broj i natprosječna dob stanovnika, Tijaričani su, sudeći po ocjenama svih relevantnih čimbenika, apsolutni rekorederi u darivanju krvi na području bivše općine Sinj. Hvala svima koji su se odazvali pozivu udruge i Crvenog križa, te pripomogli ovoj humanitarnoj akciji.

Ana Bravić, potpredsjednica udruge

 10. listopada 2006.god.  

     U utorak, 31. listopada 2006. godine udruga u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa iz Sinja organizira petu po redu akciju darivanja krvi u Tijarici. Pozivamo sve koji  mogu dati krv da se odazovu ovoj plemenitoj akciji!

Također, u subotu, 4. studenoga 2006. godine održat će se svečana godišnja Skupština  udruge "Pokrenimo Tijaricu" na kojoj ćemo, osim članova udruge, imati zanimljive goste i interesantan program, a kojem će te, iskreno se nadamo, nazočiti i Vi, drage naše Tijarčanke i Tijarčani!

Ana Bravić, potpredsjednica udruge

 

 1. listopada 2006.god.  

RUJANSKE ŠKOLSKE NOVOSTI

      Učenici naše Osnovne škole Stjepana Radića u Tijarici, novu su školsku godinu dočekali s obnovljenim prozorima i ulaznim vratima na školskoj zgradi,  što joj je dalo novi, ljepši izgled.  Suradnjom škole i udruge "Pokrenimo Tijaricu" uređen je južni i zapadni dio zgrade i školskog dvorišta, a obnovljeno je i pročelje školske zgrade. Udruga je, također vlastitim sredstvima, uredila jednu učionicu  školskim namještajem. Tijekom ove školske godine planiramo daljnje zajedničke akcije škole i udruge. Jedna od njih je i sadnja novih biljaka u školskom dvorištu, daljnje uređenje zelenih površina, te izmjena krova na školskoj zgradi. Suradnja škole i udruge odvija se na obostrano zadovoljstvo, a sve za dobrobit naše djece i mjesta u cjelini. 


      U sklopu nastave, učenici naše škole posjetili su, tijekom rujna, ribogojilište Ruda, hidroelektranu "Orlovac"i stare grabske mlinice. Također su posjetili rimski Tilurij u Gardunu,  oduševili se viđenim, a pogotovo, pogledom na Cetinu i prelijepi triljski kraj. Takva se ljepota  rijetko viđa, na dohvat nam je ruke, no na žalost, ne znamo ju cijeniti na način na koji to ona  zaslužuje. Intencija je naše škole, a i jedna od odrednica Hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda , HNOS-a, dati važnost  ponajprije bližem okružju, njegovoj kulturi, tradiciji i prirodnim ljepotama. Svega toga, na sreću, imamo u izobilju  u našoj neposrednoj blizini što želimo iskoristiti, kako u nastavi  tako i izvananastavnim aktivnostima, te na taj način odgajati djecu da vole i poštuju  svoj kraj, svoju domovinu i njenu kulturnu baštinu!


      Povodom Dana grada Trilja naši su učenici  posjetili  izložbu starih nošnji i fotografija triljskog kraja, te izložbu Likovne udruge "Tilurium" čiji su članovi uglavnom prosvjetni djelatnici. Navedenom izložbom učitelji su, po ko zna koji put, pokazali kako su  svestrane osobe, vrijedne poštovanja koje svojim radom i zalaganjem pridonose sveopćem kulturnom izričaju našeg kraja.


     Od niza zbivanja povodom Svetog Mihovila i Dana grada Trilja otvoren je  Muzej triljskog kraja, kojeg su također, posjetili učenici naše škole. U muzeju je trenutno  postavljena izložba "Tvrđava – Čačvina". Zaključili smo da su izlošci i fotografije pronađenog u tvrđavi još jedan dokaz kakav kulturno-povijesno spomenik imamo u našoj blizini, a da su naša saznanja o istome, na žalost, jako skromna! Stoga, preporučujemo obilazak i muzeja i tvrđave svima, a pogotovo turističkim djelatnicima sa željom da za turiste i ine  posjetitelje, organiziraju obilaske našeg zavičaja u kojem se doista ima što  vidjeti!

Na kraju smo se upitali: Kakav bi to bio obilazak grada Trilja,  kad ne bismo posjetili njegovog nebeskog zaštitnika, Svetog Mihovila, pored kojeg, na žalost, samo projurimo u automobilu, ne vidjevši izbliza, njegovu pravu ljepotu i monumentalni izgled?!

Zato smo zastali i fotografirali se ispred njegovog spomenika s mišlju i molitvom da sve nas zajedno i naš lijepi kraj,  čuva Bog po zagovoru Svetog Mihovila! Puni dojmova  vratili smo se u našu dragu Tijaricu! 

                                                            Ravnateljica OŠ Stjepana Radića, Ana Brav

 

 28. rujna 2006.god.  

TRILJSKE RIBARSKE NOĆI

    U suradnji s  Poglavarstvom grada Trilja, udruga "Pokrenimo Tijaricu" je 28. rujna 2006. kao jedan od organizatora, sudjelovala  na prvoj "Triljskoj ribarskoj noći". Za navedenu feštu, tijaričke žene su u središtu Trilja pripremale specijalitete našeg kraja: puru i uštipke, koji su se dijelili zajedno s cetinskom pastrvom i žabama, također izvornim specijalitetima triljskog kraja! Navedenu feštu je posjetila dožupanica, gđica Anđelka Vuko koja nije propustila ni ovu priliku da pohvali članove naše udruge koji  su svoj dio posla odradili besprijekorno!

 22. rujna 2006.god.  

IZLOŽBE I AKTIVNOSTI POVODOM SV.MIHOVILA

    Povodom višednevnog obilježavanja blagdana svetog Mihovila, 22. rujna 2006. godine u Trilju je otvorena izložba narodih nošnji triljskog kraja, starih fotografija, te  predstavljen list "Triljski most", a sve u organizaciji Kulturnog društva Trilj, te  udruge "Pokrenimo Tijaricu". Naši su članovi  sudjelovali  u pripremi narodnih nošnji i prikupljanju starih fotografija, a u navedenom listu se, između ostalog, nalaze zanimljivi tekstovi i fotografije o radu naše udruge, koje su pripremili Ivan Bota i Ana Bravić.

Izložbu je otvorila  mr. Dinka Alaupović Gjeldum, djelatnica Ministarstva kulture koja je izradila poseban katalog izložbe, a u kojem između ostalog, objašnjava razlike između tijaričke nošnje i nošnji  ljudi  iz polja.

 

 rujan 2006.god.  

UDRUGA" POT" NA JESENSKOM ZAGREBAČKOM VELESAJMU

    U sklopu predstavljanja Splitsko-dalmatinske županije na ETNO-EKO sajmu  Jesenskog zagrebačkog velesajma, sudjelovala je, između ostalih i udruga "Pokrenimo Tijaricu", te naši dragi gosti na gotovo svim manifestacijama, članovi Udruge za očuvanje baštine Cetinske krajine, kao i KUDovi "Otok", "Glavice" i "Brnaze". Oni  su predstavili  županijske pjesme, plesove i običaje, a naša udruga je uredila županijski prostor etno izlošcima i slikama Dražena Bote s motivima Tijarice, te predstavila razna jela našeg podneblja kao što su: kruh ispod peke, kukuruzu-kukuruzni kruh, razne vrste uštipaka, krafna, te nekoliko vrsti sira. Za pripremu navedenih jela zaslužne su tijaričke žene koje su kao i uvijek do sada pokazale razumijevanje za naš rad i zalaganje,  na čemu smo im izuzetno zahvalni. Sajam je, osim brojnih posjetitelja,  posjetio i naš župan Ante Sanader zajedno s dožupanima Lukom Brčićem i Anđelkom Vuko, te turistički djelatnici županije, kao i mnogi drugi kulturni i javni djelatnici od kojih posebno ističemo predsjednika uprave HEP-a g. Ivana Mravka,  gradonačelnika grada Zagreba, gospodina Milana Bandića koji se oduševio tijaričkim suvenirima, a posebno našim majicama s golubicom,  našeg Tijaričanina g. Ivu Čovića, člana uprave HEP-a kao i mnoge druge poznate osobe iz javnog života. Poseban dojam ostavili smo na našu dožupanicu, također Tijarčanku Anđelku Vuko koja je odala priznanje našoj udruzi na odličnoj organizaciji i prezentaciji svega viđenog. Zahvaljujući velikim dijelom upravo Tijarici i Tijaričanima, članovima naše udruge, a posebno radu i zalaganju  našeg predsjednika Ivana Bote, koji je svakodnevno sudjelovao u organiziranju svih aktivnosti na sajmu, naša županija je osvojila srebrnu medalju. Stoga smo izuzetno ponosni na ovo veliko priznanje! Valja istaknuti da su svemu pripomogli članovi udruge "Studenti Cetinske krajine" iz Zagreba koji su svakodnevno pomagali u svim aktivnostima. Posebno je lijepo bilo vidjeti naše drage studente u prekrasnim Cetinskim narodnim nošnjama!

 

 

 18.kolovoza 2006.god.  

TRILJSKI LIST...

   Kulturno društvo "Trilj"  povodom Svetog Mihovila izdaje "Triljski list" te planira izložbu starih slika i nošnji. Kao organizator izložbe predstavit će se spomenuto društvo i udruga POT koja je sudjelovala u postavljanju izložbe, slala fotografije i razna izvješća. Izmeđuostalog u Triljskom listu bit će objavljeno i izvješće o fešti Dani komina, pure i bronzina koje je sastavio Ivan Bota, predsjednik udruge POT.


"TRILJSKI LIST"

IZVJEŠĆE SA FEŠTE DANI KOMINA, PURE I BRONZINA

autor:Ivan Bota

Dana 28. i 29. srpnja 2006. održana je u Tijarici treća po redu kulturno-gastronomska manifestacija pod nazivom Dani komina, pure i bronzina.
    28. srpnja manifestaciju je otvorio uz nastup mažoretkinja i gradske glazbe  triljski gradonačelnik g. Jozo Sarač. Uslijedio je nastup KUD-a "Svilaja Svi sveti" te komedija babe Mande koja je na komičan ali i pomalo irončan način opisala život u našim krajevima prije tridesetak  i više godina. Na otvorenju je nastupila i klapa "Trilj" te klapa "Sveti Luka" iz Otoka.
    29. srpnja održana je smotra folklora i gastronomije. Na velikom kominu na otvorenom, izravno pred očima posjetitelja pripremala su se stara jela našeg kraja: pura, kruh ispod peke, juha od pivca, soparnik, uštipci, privrte, grah, raštika, lovčki specijaliteti, taloga,  melo se mlijeko... Sva jela posjetitelji su mogli i degustirati, a podijeljeno je oko tisuću porcija navedenih specijaliteta. Istodobno, dok su se na kominu pripremala navedena jela  u neposrednoj blizini na pozornici odvijala se smotra folklora. Naime u Tijaricu se slilo sedam folklornih grupa: Udruga za očuvanje baštine Cetinskog kraja-Sinj, KUD "Kamešnica"-Otok, KUD "Krenica"-Gala, Udruga pjevača gangaša Katuni-Radobilja, HKUD "Seljačka sloga"-Vinjani Donji, KUD "Kralj Tomislav"-Tomislavgrad i HKUD "Svi sveti-Jare" kod Širokog Brijega. Navedene folklorne skupine su napravile defile kroz centar Tijarice od  crkve  do škole na  oduševljenje mnogobrojnih Tijaričana i njihovih gostiju, zatim  se svaki KUD posebno predstavio na pozornici sa napjevima i plesovima svog kraja. Cijelu subotu od  popodnevnih pa do ranih jutrnjih sati u nedjelju Tijaricom se orila rera, ganga, ojkavica, treskavica, diplilo se i guslilo, plesao se "Ero", Trusa, Sinjsko(cetinsko) kolo, Linđo, svatovsko kolo, izvodili su se i  "stari svatovi"...             Do ranih jutarnjih sati sve su zabavljali grupa Magazin i Niko Bete.


Kontakt: Ivan Bota, predsjednik, 098/1825-830
Ana Bravić, potpredsjednica, 091/1909-290
e-mail: pokrenimotijaricu@net.hr   

 

 14. kolovoza 2006.god.  

TIJARICA U  Berliner Zeitung-u

     O tome da nas već cijela Hrvatska zna kao Mali Berlin znamo svi, članak u "Slobodnoj" pa u "Večernjaku" , a 14.08.2006. novinar Marin Majica napisao je članak za Berliner Zeitung. Tako je i Berlin bio u prilici pročitati članak o Tijarici, položaju gdje je smještena, glavnoj ulici koja nosi naziv Berliner Straße, o tome kako je došlo do toga da oko 40 hrvatskih restorana u Berline imaju vlasnike tijarčane, o razmišljanju generacije koja odlazi u mirovinu i one koja tek dolazi i nastavlja rad u ugostiteljstvu...
    U stvaranju članka pomogli su mu intervjui sa Čović Slavkom koji je jedan od prvih 1965. iz Tijarice došao u zapadni Berlin i počeo se bavit ugostiteljstvom, Ivanom Žaperom koji je od '68 do '88 vodio restoran u Berlinu, a sada je vlasnik restorana "Mali Berlin" u Tijarici na Čajeru, Stipom Škarom 25-godišnjakom koji sa obitelji živi u  Lichterfelde i radi u očevom restoranu,a za vrijeme godišnjeg odmora posjećuje babu i dida s kojima je odrastao i živio do svog preseljenja u Berlin. Preselit se u Berlin nije mu bilo teško jer je od rođenja redovito posjećivao roditelje koji su tamo živjeli i radili. Za svog dvogodišnjeg sina Ivana  u šali kaže da je već četvrta generacija Gastarbeiter-a....

Oni koji razumiju njemački  mogu pročitati članak u cijelosti:


Die Gast-Wirte aus Tijarica

Viele der kroatischen Gastronomen in Berlin stammen aus demselben Dorf. Das ist in ihrem Land als "Klein-Berlin" bekannt(veliki broj hrvatskih ugostitelja u Berlinu potječe iz istog sela koje je u njihovoj domovini poznato kao Mali Berlin)

14.08.2006

von Marin Majica

Klein-Berlin liegt kurz vor den Bergen. Von der kroatischen Küstenstadt Split ist es knapp eine Autostunde entfernt, immer in Richtung der weiß getupften Gipfel, die schon im benachbarten Bosnien-Herzegowina stehen. Wenn die Täler enger werden und der Wind über dünn mit Büschen bewachsene Hügel weht, kommt links der Parkplatz des "Restaurant Berlin". Rechts zweigt die Berliner Straße ab. Das Straßenschild hat jemand geklaut, aber die Straße heißt wirklich so. Und an dieser Berliner Straße liegt das Örtchen Tijarica.

Der dienstälteste Wirt kam 1965

"Es gibt sicher mehr von uns in Berlin als in Tijarica", erzählt Slavko Covic, wenn man ihn in seiner Zehlendorfer Kneipe "Schwarzer Adler" nach seinem Heimatdorf fragt. Covic kam 1965 nach West-Berlin, und er ist einer der Gründe, warum das kroatische Dörfchen Tijarica mit offiziell 600 Einwohnern in ganz Kroatien unter dem Beinamen "Klein-Berlin" bekannt ist. Rund 40 der kroatischen Restaurants in Berlin hätten einen Wirt aus Tijarica, schätzt Covic. Genau durchgezählt hat er das nicht. Aber Covic, heute 65 Jahre alt, ist Tijaricas dienstältester Berlin-Gastarbeiter. Und er hat persönlich viele Dorfbewohner nach Berlin geholt.

Mitte der 60er-Jahre fand Covic einen Job im Berliner Restaurant eines Verwandten. Als er später selbst eine Gastwirtschaft eröffnete, beschäftigte auch er Cousins, Nachbarn und Bekannte aus dem Heimatdorf. Bis die dann genug Geld beisammen hatten, ein eigenes Restaurant eröffneten und auch wieder Cousins und Nachbarn nachholten. "Bestimmt 300 Visa habe ich in all den Jahren organisiert", sagt Covic und lacht laut.

"Einer hat den nächsten nachgeholt und immer so weiter", erzählt auch Ivo Zaper in Tijarica im "Restaurant Berlin". Das Restaurant ist an diesem Tag so leer wie die Landstraße vor der Tür, Zaper hat Zeit zum Plaudern. Diese Kettenreaktion sei wohl der Grund, vermutet Zaper, warum von den rund 11 500 in Berlin gemeldeten Kroaten so viele aus der Region um die Stadt Split stammen, mit der der Bezirk Charlottenburg-Wilmersdorf sogar eine Städtepartnerschaft unterhält. Zaper hat von 1968 bis 1988 in Berlin gelebt, "und ich bin da immer noch, wie heißt das, gemeldet". Sein Deutsch ist etwas eingerostet. Aber ein dienstbereites "Was möchten Sie bitte?" hat er noch sofort parat.

"Wieder zurück nach Berlin? Niemals", sagt Zaper, der nacheinander zwei Restaurants in Wedding pachtete. Seine Frau, die drei Söhne und die Tochter lebten damals in Tijarica, Zaper besuchte sie ein Mal im Jahr. "Ich wollte 20 Jahre bleiben und keinen Tag länger", sagt Zaper: "Ein bisschen Geld machen und zurück in die Heimat zur Familie."

Die Spuren des Berliner Geldes sind unübersehbar bei einer Fahrt durch Tijarica, dessen Häuser über das Tal verstreut auf einer Fläche von 13 mal sieben Kilometer stehen. Zwischen Schuppen, Ställen und grauen alten Häusern blitzen immer wieder Neubauten. Auffällig oft stehen Autos mit Berliner Kennzeichen davor. Wer im Dorfzentrum mit Kirche, Schule und zwei Kneipen die auf den Bus wartende Gruppe Schulkinder nach Berlin fragt, bekommt ein lautes Echo. "Mein Cousin lebt da", "Meiner auch", rufen die Elf-, Zwölfjährigen durcheinander. "Berlin ist eine große Stadt", weiß ein Junge, dort war er aber noch nicht. Ein Mädchen schätzt halbwegs präzise: "Mit dem Auto braucht man einen Tag bis Berlin, mit dem Flugzeug drei Stunden."

Der 25 Jahre alte Stipe Skaro und seine zwei Jahre ältere Frau Matija sind gerade zu Besuch in Tijarica. Das Ehepaar lebt in Lichterfelde, Stipe arbeitet im Restaurant seines Vaters am Jungfernstieg. Aufgewachsen ist Stipe allerdings bei der Großmutter und dem Großvater. "Noch so ein Gastarbeiter", scherzt Stipe. Die Einbauküche, in der alle beisammensitzen, hat der Großvater mit der Arbeit auf dem Bau in Westdeutschland bezahlt. "Das sind dann vier Gastarbeiter-Generationen", sagt Stipe und schaut zu Ivan, seinem vor knapp einem Jahr in Berlin geborenen Sohn, der im Laufgestell durch den Raum tapst.

Stipe fiel der Umzug nach Berlin vor sechs Jahren leicht. Er lebte früher zwar bei den Großeltern, kam aber regelmäßig nach Berlin. "Die Stammgäste im Restaurant kennen mich schon als Baby, das war nichts Neues", sagt Stipe. Sein Deutsch ist flüssig. Andere Dinge sind aber auch in der dritten Generation der Gastarbeiterfamilie nicht anders als früher: Stipe hat häufig 15-Stunden-Schichten, von der Stadt oder dem Rest Deutschlands sieht er nicht viel. Im Urlaub fährt er in die Heimat, nach Tijarica.

Bei einer Fahrt mit dem Jeep durch die Hügel geht es vorbei an brach liegenden Feldern und verdorrten Obstbäumen. Wie lebt man in Tijarica? "Von Omas Rente oder vom Schmuggel", sagt Stipe. Aufs Stichwort tauchen prompt zwei Zöllner in einem Geländewagen auf. Illegale Ausflüge nach Bosnien hinter dem Hügelkamm sind naheliegend. "Wenn wir hier eine bessere Existenz hätten, würden wir zurückgehen", sagt Stipe später. 

Auch Slavko Covic will zurück. "Wegen des Friedens und der guten Luft", sagt er im "Schwarzen Adler". Seine Frau kann sich nur noch nicht von Berlin trennen. "Die Ärzte, die Läden, man gewöhnt sich", sagt Covic. Außerdem ist ihm noch nicht eingefallen, was er im Heimatdorf machen soll. "Rumliegen ist mir zu langweilig", sagt Covic. Und für ein zweites Berliner Restaurant ist Klein-Berlin zu klein.

Foto (3): 1989 eröffnete Ivo Zaper (oben) nach 20 Berliner Jahren in Tijarica das "Restaurant Berlin". Zurück nach Deutschland möchte er nicht. Der kleine Ivan Skaro (unten) besucht seine Großeltern. Er wohnt mit seinen Eltern in Lichterfelde. Auch sie arbeiten in Berlin in der Gastronomie und stammen aus Tijarica. Das Dorf liegt kurz vor der kroatisch-bosnischen Grenze.

 

 19. srpnja 2006.god.  

DANI KOMINA, PURE I BRONZINA

       Dana 28. i 29.srpnja 2006. godine u Tijarici će se po treći put zaredom održati kulturno-gastronomska manifestacija pod nazivom "Dani komina, pure i bronzina" koju organizira Udruga "Pokrenimo Tijaricu". Pozivamo  Tijaričane i sve ljude dobre volje da posjete našu feštu i osjete dašak prošlih vremena koja ne bismo smjeli zaboraviti!

   -link na okvirni program fešte 

 

 18. srpnja 2006.god.  

KRAVATA OKO HRVATSKE U TIJARICI

     U sklopu projekta "Academie cravatice", autora Marijana Bušića "Kravata oko Hrvatske" koji će u 45 dana obići cijelu Hrvatsku, te položiti 4 tisuće kilometara crvenog konca uz kopnene i morske granice Hrvatske, voditelj i članovi projekta boravili su 15. srpnja 2006. godine u Tijarici gdje im je doček uz specijalitete tijaričkog kraja priredila udruga "Pokrenimo Tijaricu" te grad Trilj. Dočeku je nazočio gradonačelnik grada Trilja gosp. Jozo Sarač sa suradnicima, te vodstvo udruge i okupljeni mještani. Voditelj, g. Ivan Glibo, te biciklisti i cijela ekipa bili su oduševljeni dočekom u Tijarici. Gradonačelnik je simbolično nosio konac, te ga privezao u središtu mjesta, na Tarabniku odakle je u ponedjeljak nastavljen put prema Voštanima, Rožama te dalje prema Dinari. Sve je popratila TV ekipa emisije DOBRO JUTRO HRVATSKA !

U jako zanimljivom prilogu, koji je prikazan u navedenoj emisiji u utorak, 18. srpnja 2006. godine, naši su momci zajedno s biciklistima zapjevali reru, a predsjednik udruge je objasnio zašto se kapa na sinjskoj nošnji nosi sa strane, te iznio podatak da je punica cara Dioklecijana bila iz Tijarice što je oduševilo TV ekipu. Ravnateljica Ana Bravić, te predsjednik udruge Ivan Bota potrudili su se da TV ekipi predstave Tijaricu u najljepšem svijetlu, te da u vrlo kratkom vremenu ispričaju povijest Tijarice od ilirskih vremena prije Krista, vremena rimskog carstva  pa sve do novije povijesti.  U istoj emisiji najavljena je predstojeća fešta "Dani komina, pure i bronzina".

"Academia croatica" u suradnji s HRT-om, namjerava nakon ovog projekta izraditi razglednice svih mjesta kroz koja su prolazili, te ih poslati turističkim zajednicama istih mjesta i gradova. Isto tako, planira se napraviti dokumentarna emisija o svemu doživljenom na 4 tisuće kilometara dugom i zanimljivom putovanju hrvatskim granicama, koje je počelo i završava u Dubrovniku simboličnim vezivanjem, kako to organizatori kažu, NAJMANJEG ČVORA NA NAJVEĆOJ KRAVATI NA SVIJETU!

Želja je organizatora  promovirati kravatu kao izvorni hrvatski proizvod prepoznatljiv svugdje u svijetu! Izuzetno smo ponosni da je Tijarica dala svoj doprinos u cijelom projektu!

 

 19. lipnja 2006.god.  

GRADNJA MRTVAČNICE

   U ponedjeljak, 19. lipnja 2006. godine, a na zajedničku inicijativu Tijaričana u zemlji i svijetu, te uz veliko zalaganje našeg župnika don Mate Lekića, započela je gradnja mrtvačnice za koju su isti osigurali sredstva. Očekuje se da će radovi trajati dva do tri mjeseca. Ova akcija pokazuje da svi Tijaričani zajedno mogu, ne samo izgraditi ovakav objekt, nego i napraviti puno dobrih stvari, te pokrenuti akcije za dobrobit svoga mjesta, samo ako to hoće!

Budućnost Tijarice ovisi samo o nama!

 

 4. lipnja 2006.god.  

BLAGDAN DUHOVA

   U Tijarici je 4. lipnja 2006. godine, a povodom blagdana Duhova, zaštitnika naše župe, udruga "Pokrenimo Tijaricu" organizirala ponovni posjet Udruge za očuvanje baštine Cetinskog kraja, te KUD-a Otok. Njihovi članovi su uveličali misno slavlje na kojem je prof.dr. don Joosip Čorić podijelio krizmu dvanaestorici krizmanika. Nakon svete mise ispred crkve su dočarali ugođaj nekadašnjeg derneka, te predstavili stare svatovske običaje na oduševljenje mnogih prisutnih mještana i njihovih gostiju. Na poziv našeg župnika don Mate Lekića, misno slavlje je uveličao i pjevački zbor VIa Crusis iz Crkve Sv. Križa iz Splita pod vodstvom našeg sumještanina don Ivana Sučića. Naša udruga je uz čestitke prigodnim poklonima i cvijećem darivala krizmanike!

 

 21. svibnja  2006.god.  

IZBORI ZA MJESNI ODBOR TIJARICA

   21. svibnja 2006. godine provedeni su izbori za Mjesne odbore na području grada Trilja, pa samim time i na području Tijarice. Nakon izbornih rezultata listi HDZ-a je povjereno formiranje Mjesnog odbora Tijarica. Članovi Mjesnog odbora su: Ivan Bota, Ana Bravić, Stipe Omrčen, Bože Marasović, Petar Škaro, Jozo Voloder i Šime Žaper. Na prvoj sjednici Mjesnog odbora za predsjednika je izabran Ivan Bota, a za potpredsjednicu Ana Bravić. Mjesni odbor Tijarica namjerava uskoro sazvati Zbor mještana na kojem će se raspravljati o bitnim stvarima vezanim za naše mjesto!

 

 svibanj 2006.god.  

  104 GODINE TIJARIČKE ŠKOLE

    U subotu, 27. svibnja 2006. godine učenici naše OŠ Stjepana Radića boravili su na izletu u Dubrovniku. Posjetili su stari grad, Akvarij u tvrđavi Svetog Ivana, Crkvu Svetog Vlaha, Ljekarnu Male braće i samostan, sobu poginulih hrvatskih branitelja, Knežev dvor, te ostale dubrovačke znamenitosti i oduševili se ljepotama i kulturno-povijsnim nasljeđem Dubrovnika. 

  U utorak, 30. svibnja 2006. prigodnom priredbom, te sportskim programom koji je završio utakmicom učenici-učitelji, a pobijedili su učenici 5:3, obilježen je Dan naše škole, te 104. godišnjica od osnutka prve škole u Tijarici. Naime, školu je daleke 1902. godine otvorio tadašnji župnik don Ivan Vozila, rodom iz Trogira. Zahvaljujući njemu Tijarica ima veoma staru tradiciju školstva na svom prostoru, a skloni smo vjerovanju da je i to utjecalo na veoma velik broj intelektualaca s područja Tijarice raspršenih diljem  Domovine i svijeta. Zbog veoma velikog broja visoko obrazovanih  ljudi ne možemo se složiti s mnogim razmišljanjima o navodnoj "tijaričkoj zaostalosti".

   Naprotiv! Nije nam poznato da ijedno drugo mjesto ima tako veliki postotak  intelektualca u odnosu na broj stanovnika! U svakoj obitelji ima barem jedan, a u mnogima i više intelektualaca! To dovoljno govori o našim ljudima i našem mjestu!

  Također, povodom Dana škole, izišao je novi broj našeg školskog lista pod  imenom "OGRLICA". Ime simbolizira sva tijarička sela i zaseoke koji su prirodno poredani u obliku ogrlice. Teme u listu koji su dobila sva djeca, a zainteresirani ga mogu dobiti u školi su: školskim novosti, natjecanja, zgode i nezgode s ekskurzije viđene očima učenika, šale, dosjetke, vicevi, modni trendovi, pjesme naših učenika i ravnateljice i sl. List su pripremili učenici viših razreda uz pomoć učitelja: Dragane Dolić, Anđelije Bulić, Marine Koprčina, Stjepana Pereže, Pere Pavića, te ravnateljice! Posebno treba istaknuti učenice Anitu i Lucu Omrčen koje su urednice lista i najzaslužnije za njegovo stvaranje i tiskanje. Čestitke!

 Ravnateljica, Ana Bravić

 travanj 2006.god.  

 DOGAĐANJA U TRAVNJU

    Na Uskrsni ponedjeljak, 17. travnja 2006. godine u punoj dvorani Mjesnog doma u Tijarici, dramska sekcija udruge "Pokrenimo Tijaricu" izvela je predstavu "Večernja škola". Aurtorica predstave je gđa Nada Lapić, a predstavu su pripremili i prilagodili tijaričkim prilikama gđa Ana Bravić i čalnovi naše  sekcije: Stipe, Tomislav, Anita, Mario i Luca Omrčen, te Marija Bota, Ivona Voloder i Ivana Bravić! Svi se slažu da je predstava jako uspješna, a pohvale zaslužuje cijela ekipa naše tijaričke "Večernje škole"!

U četvrtak, 20. travnja 2006. godine, udruga "Pokrenimo Tijaricu" organizirala je četvrto po redu darivanje krvi u Tijarici. Pozivu udruge odazvalo se 30 davatelja, krv je darovalo 18, a ostali su odbijeni iz zdravstvenih razloga. Većina davatelja su članovi naše udruge, te i ovim putem apeliramo i na ostale Tijaričane da se uključe u naše humanitarne akcije koje se organiziraju, doslovce, radi spašavanja ljudskih života! A spasiti život darujući krv može svaki zdrav čovjek! Naše akcije darivanja krvi ocijenjene su najbolje organiziranima, kako od strane  gradske organizacije Crvenog križa iz Sinja, medicinske ekipe iz Splita, tako i  svekolike javnosti!

U ime svih kojima je krv darovana od srca zahvaljujemo!

 

 7. travnja 2006.god.  

OSMAŠI U ZAGREBU

     U petak 7. travnja 2006. godine učenici 8. razreda naše OŠ Stjepana Radića, a u sklopu trodnevne ekskurzije, prisustvovali su glazbeno scenskom spektaklu "Ratovi zvijezda" u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu. Koncert je izvela Zagrebačka filharmonija. Učenike su vodile razrednica Anđelija Bulić, prof. engleskog jezika Marina Koprčina, te ravnateljica Ana Bravić. Učenike i učitelje je oduševila glazbena predstava kao i mnoge zagrebačke znamenitosti koje su posjetili prigodom boravka u Zagrebu. Zajedno s učenicima posjetili smo i groblje Mirogoj. Poklonili smo se mnogim hrvatskim velikanima, te donijeli cvijeće na grob prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana. Na njegovom grobu svijeću je zapalila ravnateljica, a kod Križa hrvatskih branitelja svijeću je zapalio predsjednik udruge "Pokrenimo Tijaricu" Ivan Bota, koji nam se priključio u Zagrebu i bio nam vodič, na čemu smo mu izuzetno zahvalni!

Ravnateljica, Ana Bravić

 28. veljače 2006.god.  

TIJARIČKE MAŠKARE

       U subotu, 25. veljače 2006. godine, a nakon više desetljeća stanke, udruga "Pokrenimo Tijaricu" organizirala je tijaričke maškare. Pozivu udruge odazvalo se  50, uglavnom mladih Tijaričana što je za svaku pohvalu. Svakako valja posebno pohvaliti i "odrasle" maškare: Jozu Volodera - Paljka, Filipa Vrgoča, Petra Škaru, Nikicu Pavića i Mišu Danolića koji nimalo nisu zaostajali za mlađim Tijaričanima. Naprotiv, bili su idejni začetnici mnogih "nestašluka" u maškaranoj povorci koja je posjetila gotovo sve tijaričke zaseoke, te naselja Strizirep, Medići i Vrpolje. Planirano je posjetiti i grad Trilj, ali je odgođeno zbog kiše i lošeg vremena. Kiša ipak nije spriječila maškare da svojim šalama i dosjetkama zabave svekoliko pučanstvo na samo Tijaričanima svojstven način. U povorci su bili; mlada, mladoženja, kumovi, babe, didi, štreberi, doktori i mnogi drugi, a iz Zagreba je stigao i Matan (iz Prosjaka i sinova) s punim džepovima svakojakih drangulija koje je ponudio Tijaričanima "u po cijene", te je "teško zarađenim novcem", premda "Imoćanin", počastio sve maškare. Nadamo se da će se mnogi ovogodišnji skeptici glede maškara predomisliti slijedeće godine i pridružiti veseloj povorci, jer ovogodišnja maškarana povorka zaslužuje svaku pohvalu kako za svoj entuzijazam tako i za nesvakidašnju zabavu mještana, unatoč lošim vremenskim prilikama.

Trenutno dramska sekcija udruge "Pokrenimo Tijaricu" priprema predstavu koju planira izvesti  za Uskrs. Također, u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa iz Sinja organiziramo  četvrto po redu dobrovoljno darivanje krvi u Tijarici. Akcija će se održati 20. travnja 2006. godine u prostorijama OŠ Stjepana Radića u vremenu od 9,00 do 13,00 sati. Kao i do sada pozivamno sve Tijaričane da se odazovu ovoj humanoj akciji.


 2. ožujka 2006.god.  

REAKCIJA NA ČLANAK U "SLOBODNOJ"

    Vodstvo udruge "Pokrenimo Tijaricu" oštro je reagiralo na članak koji je, inače izazvao buru negodovanja u javnosti, a objavljen je u listu "Slobodna Dalmacija" u utorak, 28. veljače 2006. godine. Na prvoj stranici, te u tekstu u rubrici "Dalmacija" navodi se da je u Tijarici lovački "eskadron smrti" mučio i ubijao nedužne pijetliće. Reagirali smo odmah, nazvavši urednika spomenute redakcije da demantira da se radi o ljudima iz Tijarice i samom mjestu Tijarica. Želimo i putem ovih stranica ponoviti da  Tijaričani s tim nemaju nikakve veze, te da se nemili događaj zbio na Podima dvadesetak km od Tijarice. Spomenuti "lovci", na žalost, jesu članovi Lovačke udruge "Tovarnica" iz Tijarice, koja u posljednje vrijeme ne funkcionira, ali nisu Tijaričani, nego mještani drugih naselja iz okolice Trilja. Tijaričani ni Tijarica nemaju s tim apsolutno nikakve veze, naprotiv, zgroženi smo mučenjem životinja. Shodno tome, u vodstvu udruge smatrali smo da je potrebno reagirati na takve, od strane novinara neprovjerene dezinformacije  u spomenutom dnevnom listu. Kratak demanti objavljen je u sutrašnjem broju, ali nažalost, ne tako bombastično kao dan prije kad su Tijarica i Tijaričani doista ocrnjeni u očima javnosti, a da s ti nemaju nikakve veze. Naša udruga koja za cilj ima mnoge plemenite ciljeve, protiv je bilo kakvog mučenja životinja, a pogotovo mučenja na ovako gnusan način. Htjeli smo dati barem svoj mali doprinos u "osvjetljavanju obraza" Tijarice i Tijaričana koji  već sada doživljavaju  razne neugodnosti, a sve zbog neprovjerenih informacija.