POVIJEST KOSARKE

   Kosarka se ubraja medju vrlo popularne sportske igre. Igra se na svih pet kontinenata. Danas u svijetu ima vise od sto milijuna aktivnih kosarkasa, a 200 nacionalnih kosarkaskih saveza se nalazi pod okriljem FIBA-e.
    Otac moderne kosarke je dr. James Naismith (1861. - 1939.). Kosarka nije nastala slucajno, kako neki tumace, tj. da je do ideje o kosarci James Naismith dosao onda kada je papir smotan u obliku loptice bacao u kosaru za voce. Naime, na koledzima su studenti u jesen igrali ragbi, a u proljece su se bavili atletikom i bejzbolom. U zimskom razdoblju su gubili zanimanje za bavljenje sportm, pa je trebalo pronaci neku igru koja bi odrzala njihov natjecateljski duh.
    Naismith je imao dva bezuspjesna pokusaja prije pronalaska kosarke. Prvo su igrali neke momcadske igre kojih se sjecao iz djetinjstva u Kanadi. Drugi je pokusaj bio neka adaptacija ragbija u dvoranskim uvjetima. Zatim je dosao na ideju da nova igra mora sadrzavati elemente koji daju mogucnost igranja na svim terenima sa stalnom metom, da se igra loptom i da postoji ravnoteza izmedju obrane i napada. Izabrao je veliku koptu zato da je moze svatko uhvatiti, tj. ovladati njome bez mnogo treninga. Zatim je zabranio nosenje lopte. Odlucio je na pod dvorane postaviti dvije kosare za voce, svaku u suprotnu stranu igralista. Zatim je uvidio da jedan igrac moze ometati ulazak lopte u kos za voce ako su kosevi smjesteni na podu, pa je kosare za voce odlucio postaviti na ograde balkona na suprotnim stranama dvorane. Tako je nastala nova igra s loptom, a pravila igre imala su samo 5 osnovnih nacela:

    1. Lopta je okrugla, velika i lagana, a njom se moze igrati samo rukama.
    2. Zabranjeno je nosenje i trcanje s loptom u rukama.
    3. Na omedjenju igralistu igraju dvije momcadi, jedna protiv druge, ali se zabranjuje svaki osobni kontakt i nasrtanje na tijelo drugog igraca.
    4. Cilj je malih dimenzija, uzdignut je kako bi se igraci koristili vjestinom ubacivanja, a ne snagom i to zato sto je cilj postavljen vodoravno.
    5. Ogranicuje se broj igraca koji mogu biti u igri, s pravom na zamjenu.

    Tako je kosarka nastala kao rezultat logickog razmisljanja, selekcioniranjem raznih cimbenika koji su je izdvojili od bilo koje do tada poznate sportske igre. U SAD-u kosarka se brzo sirila i postala vrlo popularnom. Prva utakmica odigrana je 1891. godine. U svakoj je momcadi bilo po 9 igraca jer je razred s kojim je Naismith eksperimentirao imao 18 ucenika. Bilo je predlozeno da se nova igra zove "naismithball", ali je dr. Naismith to odbio. Tada su tu igru prema kosari u koju se lopta ubacivala nazvali "basketball". S vremenom je kosarka dobivala nova pravila i na taj nacin postala planetarno popularnim sportom.

                                   

 

E-mail: ivdzolic@inet.hr