UVOD

   Kosarka spada u najdinamicnije sportske igre. Od igraca zahtijeva sposobnosti u nadigravanju, brzinu, eksplozivnu snagu, snalazljivost, okretnost, skocnost, dobro kretanje s loptom i bez nje, preciznost bacanja lopte u kos, izvodjenje tehnickih i taktickih zadataka, a nadasve inteligenciju. Struktura kretanja kosarkasa, uz morfoloske i motoricke dimenzije, pruza izuzetne individualne mogucnosti pojedinaca, kao i primjenjivost igre u visokom ritmu.
    Katkad ce pocetnici i igraci u svom razvoju imati neodgovarajuce poduke. Isto tako i dobra poduka nece dati prave rezultate ako se igrace ne privikne i dovede u situaciju da razmisljaju i pronadju odgovore na pitanja
kako usvojiti neki element kosarkaske tehnike ili taktike, zasto se njima koristi u danom trenutku i kako ih primijeniti za vrijeme igre. Dokle god pocetnici i igraci budu razmisljali o elementima kosarkaske igre, posjedovat ce sposobnost da uce na ispravan nacin. U pitanju je samo vrijeme kada ce moci ispravno procijeniti dobro i lose i kada ce lako uocavati i ispravljati vlastite pogreske.
    Da bi netko postigao najbolje rezultate u procesu obuke, potrebno je da odredjenu tehniku primjeni precizno i efikasno. Tehniku odredjuje cjelokupnost osobina, npr.polozaj tijela, smijer i amplituda pokreta, rezultantne vanjskih i unutarnjih sila, brzina kretanja, vrijeme i ritam kretanja lopte i igraca.
    U raznim etapama razvoja tehnike u kosarci mnoga su se saznanja mijenjala usporedo sa sve vecim mogucnostima sportasa. Postojeca se iskustva sve vise usavrsavaju i obogacuju stalnim razvojem sposobnosti igraca u obrani i napadu. Razliciti zahtjevi pri formiranju tehnike stimuliraju razvoj sposobnosti igraca.
    Taktika igre je cjelokupna primjena individualnih, grupnih i momcadskih djelovanja u borbi s protivnikom radi postizanja maksimalnih rezultata. Glavni i osnovni cilj svake taktike je odabiranje sredstava, sposobnosti i nacina vodjenja igre protiv odredjenog protivnika u odredjenim uvjetima. Buduci da se svi igraci u ostvarivanju taktickih zamisli nalaze u kretanju, bez obzira jesu li u danom trenutku u posjedu lopte ili ne, njihova je zadaca koristiti se optimalnim varijantama koje nastaju, u njih unositi ponesto vlastitoga, te tako pronalaziti rjesenja u novonastaloj situaciji.
    Unosenjem u igru novih sve ucinkovitijih sredstava napada i obrane, kao i vecih sposobnosti napadaca, razvija sve bolju organiziranu obranu. Zbog toga taktika igre ne moze sadrzavati "recepte" za sve moguce situacije nastale u tijeku igre. Taktika ne trpi sablone i zbog toga sve treba podrediti gipkom manevriranju u skladu s novonastalim situacijama. Stalnom aktivnoscu momcadi u napadu treba nadvladati protivnika pronalazenjem najsvrhishodnijih rjesenja kako bi uspjesno mogla ostvariti svoje planove. S druge strane obrana ima sve ucinkovitija sredstva za neutraliziranje napadacke akcije.  Loptu protivniku mozemo uzeti presijecanjem dodavanja prije nego sto protivnik primi loptu, borbom za prostor iz kojeg su napadaci djelotvorni u napadu i prisiljivanjem napadaca da sutira iz polozaja koji mu ne odgovaraju. To povecava mogucnost promasaja, odnosno smanjuje njegov postotak suta, a obrani daje mogucnost da dodje do lopte.

                         

 

E-mail: ivdzolic@inet.hr