Kontakt:
Siječanjska 4
10000 Zagreb
091/5402 405
098/3108 80
Partneri:

Maksimirska 129
10000 Zagreb
01/2312 232
 


Česta pitanja

Što je to dimnjak?

Dimnjak je sastavni dio svakog ložišta ili energetskog postrojenja.

Dimnjak obavlja više funkcija - osim što odvodi dimne plinove u atmosferu, omogućava optimalni pogon ložišta u svakom opterećenju.

Dimnjak osigurava minimalno onečišćenje zraka.

Od čega se sastoji dimnjak?

Dimnjak se sastoji od dimovodnog kanala, dimnjačarskih vratašca za kontrolu i čišćenje te vađenje čađi, priključka za grijanje, na tavanu obavezna vratašca za kontrolu i čišćenje, protukišne kape (nije uvjet, ona više služi kao ukrasna galanterija).

Kakav mora biti položaj dimnjaka u zgradi?

Položaj dimnjaka u zgradi bi trebao biti postavljen u unutrašnjosti zgrade, kako bi bio što manje izložen hlađenju.

Najbolji položaj je kada prolazi kroz samo sljeme krova, jer tada veliki dio dimnjaka prolazi kroz tavan ili slične prostorije koje su zatvorene, te time osigurava manje pothlađivanje. Najbolja korisna visina iznad sljemena krova je 0.50 cm.

Na vanjske zidove zgrada ne bi trebalo zidati dimnjake jer su u velikoj dužini izloženi hlađenju, teško su pristupačni za čišćenje, osim što kondenziraju ne uklapaju se u planove kuće.

Dimnjaci prema položaju mogu biti podrumski ili etažni. Podrumski su kada završavaju u podrumu gdje moraju biti vratašca za kontrolu i čišćenje. Etažni dimnjaci završavaju po etažama.

Najbolji presjek dimnjaka je kružni jer je zbog najmanjeg opsega otpor strujanja dimova i plinova najmanji. Kod kockastih i pravokutnih dimnjaka postoje mrtvi kutovi koji povećavaju otpore uzgona dimnih plinova.

Što znači dimnjak u zaštiti čovjeka i okoliša te štednji energije?

Za zaštitu čovjeka i okoliša veliku značajnost ima i dimnjak.

Samo ispravni i projektirani te održavani dimnjaci mogu zadovoljiti zahtjeve.

Ispravno funkcioniranje dimnjaka omogućuje dobro sagorijevanje goriva u ložištu bez obzira na kruto, tekuće ili plinovit gorivo, te smanjuje količinu dima i čađe koji odlaze u atmosferu.

Ugljični monoksid, najveći neprijatelj dimnjačara, dioksid, metan sumpor, direktno štete ljudskom zdravlju.

Osim za kućna ložišta postoje i industrijski dimnjaci te razni dimnjaci za centralna grijanja.

Što su to neispravni dimnjaci?

Neispravni dimnjaci su dimnjaci koji ne zadovoljavaju dimnjačarske norma zbog krive konstrukcije, krive projekcije, krive izvedbe. Najčešći neispravni dimnjaci su bez kontrole i nadzora dimnjačara.

Napominjemo da za sigurnost života i zdravlja stanovništva najveću opasnost predstavljaju postojeći neispravni dimnjaci bez obzira bili oni priključeni na kruta, tekuća ili plinovita goriva.

Prema statistikama danas se u Hrvatskoj dimnim plinovima kontinuirano truje preko 100 tisuća ljudi, a da toga nisu svjesni ili upozoreni zbog neispravnosti dimnjaka. Zbog toga treba što hitnije sanirati neispravne dimnjake.