Cymbidium

Home Up

    Te orhideje su cijenjene zbog njihovih velikih cvjetova, posebno se koriste kao rezano cvijeće. Postoje dva osnovna tipa cymbidiuma- standardni i minijaturni. Gdje su ljeta vruća (iznad 32 °C), preporučuju se samo minijaturne vrste, jer bolje podnose temperaturu i cvatu u toplijem vremenu.

 

SVIJETLO je vrlo važno za rast cymbidiuma. Dolaze iz hladnih i svijetlih područja Azije, te im je potrebno jako svijetlo i hladne temperature. U našoj klimi velika količina svijetla je povezana s visokim temperaturama ljeti, što može spriječiti cvatnju. Postoji nekoliko načina da se to izbjegne : špricajte biljku s vodom za vrijeme ljetnih poslijepodneva da ju ohladite, više ju zasjenite i povećajte gibanje zraka. Biljci treba dati najveću moguću količinu svijetla, a da ne dobije opekotine. To znači samo laganu sjenu sredinom dana, oko 20%. U hladnijem području može podnijeti i puno svijetlo. Listovi trebaju biti srednje do zlatno zeleni, ne tamno zeleni. Zimi više zasjenite, naročito dok cvate.

 

TEMPERATURA je najkritičniji faktor cvjetanja cymbidiuma. Ljeti se cymbidium obično uzgaja vani u polusjeni, gdje dnevne su temperature između 24 i 30 °C (ili više). Noćne temperature u kasnom ljetu i jeseni (od kolovoza do listopada) moraju biti između 10 i 15 °C da potaknu cvjetni izdanak. Optimalna temperatura zimi je 7-12 °C noću i 18-24 °C danju. Kada cvate temperatura mora biti konstantna 12-24 °C. Minijaturni cymbidium može podnijeti temperature 2-3 °C više od uobičajenih. Većina cymbidiuma može podnijeti lagani mraz, ali nije preporučljivo. Unesite ih unutra kad se temperatura spusti na 4°C. Svijetli i hladni položaj je najbolji za zimske mjesece.

 

VODA mora biti dostupna u sve vrijeme. Kao polu-zemljanice, trebaju prilično konstantan izvor vlage. Obzirom da da rastu uglavnom tokom proljetnih i ljetnih mjeseci, tada trebaju najviše vode. Tokom sezone rasta treba mnogo vode, sprečavajući da se dijelovi za isparavanje potpuno ne osuše. Vodu treba smanjivati kada su pseudopupovi potpuno dovršeni u kasno ljeto. Tokom zime održavati jedva vlažnim.

 

VLAGA napolju je obično dovoljna tokom ljetnih mjeseci, osim u suhim podnebljima. U takvim podnebljima, potrebno je isparavajuće hlađenje u staklenicima ili omogućavanje špricanja vani. Vlagu održavati na 40 do 60 % tokom zime, posebno ako biljke pupaju. Provjetravati prostoriju da se na cvjetovima ne bi nahvatale gljivice.

 

GNOJENJE u pravo vrijeme će pomoći cvjetanju. Tokom sezone rasta (proljeće-kasno ljeto) koristi se gnojivo s visokim udjelom dušika (30-10-10). U kasno ljeto koristiti gnojivo za cvjetanje, s visokim udjelom fosfora (10-30-20) koji pomaže da se stvore cvjetovi. Pri punom rastu gnojiti svaki tjedan ili dva. Zimi gnojiti jednom mjesečno.

 

 

PRESAÐIVANJE: Obično u proljeće nakon cvatnje, svake dvije godine. Protresite staru mješavinu i podijelite biljku ako želite. Mora imati najmanje 3-4 “lukovice” da bi cvala. Odaberite mješavinu koja dobro drži vlagu (kora jele, treset i perlit). Odaberite posudu u kojoj će biljka imati dovoljno mjesta sljedeće 2-3 godine. Posadite aktivnu “lukovicu” najdalje od ruba posude. Raširite korijenje preko hrpice mješavine na dnu posude i ispunite posudu do pola, stavljajući supstrat između korijenja i dobro ispunite šupljine. Spoj korijenja i lukovica treba biti oko 2cm ispod površine supstrata. Držite u sjeni, suše u korijenu ali vlažno, dok ne izraste novo korijenje.

Prevedno sa stranica AOSa