«U prirodi nista nije stvoreno, nista nije izgubljeno, sve je transformirano» - Lavosier

 

 

U svakom prirodnom stanistu postoje razni prirodniefekti koji omogucavaju zivot. Jezera i bare nemaju uredjaje za filtriranje, tocnije imaju ali ne onakve kakve mi zamisljamo. Riblji otpad, nepojedena hranam otpali dijelovi biljaka i sl, ne nestanu sami od sebe. Njih razgrade mikroorganizmi. Tokom te razgradnje cesto nastaju otrovne supstance, prvenstveno tvari bazirane na dusiku. Proces transformacije tih tvari naziva se dusicni ciklus.

Tko i kako vrsi tu transformaciju? Bakterije i to ne bilo koje bakterije nego dusicne bakterije. Kad postavimo akvarij, ovih bakterija ima vrlo malo, prvenstveno samo one koje su se nalazile u vodi i u supstratu. Glavni nam je cilj omoguciti tim bakterijama da se sto prije namnoze. Taj proces se naziva ciklus akvarija i obicno traje u vremenu od 14 dana do 6 tjedana, ovisno o velicini akvarija.

Da objasnim kako taj ciklus radi. Dusik (N) je kemijski element  koji ulazi u strukturu dvaju vrlo vaznih klasa organskih molekula: proteina i nukleinskih kiselina. Iako je vrlo zastupljen u zraku (~70%), vrlo malo zivih organizama moze koristiti dusik iz zraka. Neki od tih organizama su modrozelene alge koje, ako se namnoze, predstavljaju velik problem za svakog akvarista.

Kad se dusicne komponenete oslobode, zbog raspadanja tvari ili kroz riblji otpad, razgradjuju ih mikroorganizmi. Glavni produkt te razgradnje je amonijak (NH3). Amonijak u kontaktu s vodom formira amonij – hidroksid (NH4OH). Vrlo otrovnu, nagrizajucu tvar. Otrovnost samog amonijaka ovisi o pH vrijednosti u akvariju, sto je voda kiselija (pH<7) otrovnost je manja i obratno. Na srecu, tu tvar razgradjuje bakterija pod nazivom nitrosomonas, koja uz prisustvo kisika transformira amonijak u nitrit (NO2):

2 NH3 + 3 O2 --> 2 HNO2 + 2 H2O + energija

 

HNO2 (dusicna kiselina) se rastvara u vodi oslobadjajuci ion nitrita (NO2-). Nitrite je takodjer otrovna tvar za bilje i zivotinje, ali se ne akumulira u uredjenom akvariju zbog bakterije nitrobacter koja ga pretvara u nitrat (NO3).

 

2 HNO2 + O2 --> 2 HNO3 + energija

 

Tek sad se dusik s pocetka price pretvara u manje otrovnu tvar koja se akumulirau akvariju. Ako dozvolimo da se akumulira previse nitrata, alge ce se brzo razmnoziti posto im je nitrat glavna hrana. Da bi sprijecili tu akumulaciju, redovno mijenjamo dio vode ili koristimo zivo bilje u akvariju.

Prilikom pocetka ciklusa, nemoramo brinuti ima li bakterija. One su uvijek prisutne. Pokoji otpali list ili mali komadic ribe, omogucit ce razvoj kolonija bakterija. Bitno je da ima dovoljno kisika i ne previse svjetla, te da struja nije prejaka. Nakon sto se formiraju kolonije (2 do 6 tjedana), ribe dodajte postepeno tako da se bakterije stignu prilagoditi na povecanje biomase.