Odrzavanje akvarija


I konacno, nakon svega, akvarij je na svome mjestu, filter veselo zubori, ribice plivaju uokolo a bilje se ponosito vijori. Relativno idilicna slika koja se bez potrebite njege nece jako dugo odrzati. Prije sam napomenuo da akvarij ne iziskuje mnogo vremena dnevno, ali ipak nije autonomni sustav i ljudska intervencija je cesto neophodna.

Odrzavanje akvarija dijeli se po vremenskim intervalima. Dakle postoji:

1.    dnevna kontrola

2.    tjedna kontrola

3.    mjesecna kontrola  


Dnevna kontrola

Da bi akvarij mogao funkcionirati kako treba potrebno mu je posvetiti barem 15 – 20 minuta dnevno. U te rutinske dnevne kontrole spada hranidba riba, provjeravanje rada uredjaja, razine i temperature vode, te zdravstvenog stanja u kojem se ribe nalaze. Prilikom hranidbe riba, treba se drzati odredjenih pravila. Glavno pravilo je bolje ribe pothraniti nego ih prehraniti. Ribe u svom prirodnom stajalistu dobivaju mnogo manje hrane nego u akvariju, sto je glavni razlog da je vecina riba u akvarijima predebela. Hranidbi rasporedite u tri intervala kroz dan i tog rasporeda se pokusavajte pridrzavati. Hranite ujutro, u podne i navecer, taman toliko koliko ribice mogu pojesti u minutu, dvije. Zato je vrlo vazno promatrati apetit riba kroz prvih nekoliko hranjenja. Hrana za ribe je vrlo raznolika. Vecina riba su svezderi, pa ih tako treba i hraniti. Na trzistu postoji vise vrsta hrana kao sto su: biljne pahuljice, tubifex crvi (blood worms), vodene buhe (daphne) i racici (brine shrimps). Postoje i posebne hrane u mikrogranulama za mladj. Osnovna hrana su biljne pahuljice, dok se ostale «slastice» daju 2-3 puta kroz tjedan. Prilikom nabavke riba raspitajte se kod trgovaca koja je glavna hrana odredjene vrste i prema tome se ravnajte. Morate nauciti odoljeti stalnoj gladi riba koje ce veselo doplivati do otvora cim se priblizite ocekujuci hranu. Prehranjivanje moze ozbiljno poremetiti i kvalitetu vode i zdravlje riba. Takodjer mozete svaki tjedan odrediti jedan dan kad ce biti post, tj. dan kad ce ribe dobiti izrazito malo ili uopce nece dobiti hranu. Mozda vam se cini okrutno, ali ribe su naviknute da prezive bez hrane i po nekoliko dana (to opet ne znaci da ih treba hraniti jednom tjedno). Nakon sto ste nahranili ribe, provjerite u kakvom je stanju voda, da li je mutna ili bistra, ako je mutna provjerite da li filter radi kako treba. Izmjerite temperaturu vode koja mora biti oko 26°C, te prema potrebi povecajte ili smanjite termostat na grijacu. Promatrajte ribe. Ako plivaju veselo s uzdignutim perajama, bez bijelih tocaka po sebi ili naotecenih ociju sve je u redu. Ako su ribe bezvoljne, s priljubljenim perajama, to su prvi simptomi bolesti. Pogledajte kolika je razina vode u akavriju. Ako je pala, obavezno dolijte PRIJE ADEKVATNO PRIPREMLJENU vodu, tako da je razina vode uvijek ista.


Tjedne kontrole

U tjedne kontrole racunamo mjerenje razine nitrata, kiselosti i tvrdoce vode. Sve te testove mozete kupiti u trgovinama i vrlo je vazno redovito kontrolirati stanje vode. Prema potrebi (i prema prilozenoj uputi) mozete dodati tekuce gnojivo za biljke i ostale preparate ovisno o rezultatima mjerenja. Svakako provjerite rad filtera, te ga prema potrebi ocistite. Provjerite da li je sve u redu s akvarijem te slobodno promijenite oko 15% vode u akvariju. Time je omogucen dotok svjeze i ciste vode,


Mjesecne kontrole

U mjesecne kontrole spada kontrola biljaka i ciscenje filtera. Bilje redovito raste, ali isto tako moze i propadati. Ako primjetite znakove trulezi ili napada algi, bilje treba obrezati (ostecene ili zarazene dijelove) ili po potrebi izvaditi i zamijeniti zdravim. Ulozak filtera potrebno je dobro isprati (spuzvu operite mlakom vodom da ne unistite bakterijsku podlogu koja sluzi kao biofilter), a ugljeni ulozak zamjenite jer se aktivni ugljen lako zasiti stetnim tvarima. Akvarij mozete prema potrebi izvana oprati, pazeci da sredstvo za ciscenje ne dospije u akvarij, ako dospije hitno izmjenite 30-50% vode ovisno o kolicini sredstva koje je uslo u akvarij. Ostatak vremena mozete provesti u promatranju zivota vaseg ekosustava te u pronalazenju i ispravljanju eventualnih nedostataka.