Uradi sam 


Prelijevni filter domace izrade

Izradio: Renato Ciler

Ovaj prelijevni filter sastavljen je od staklenih ploca (dimenzije ovise o velicini akvarija) povezanih silikonskim kitom. Filter je sastavljen od dvije posude koje medjusobno nisu povezane. U lijevoj posudi se nalazi redom, pocincana, nehrdjajuca mreza s 5-6 mm otvorima. Na tu mrezu (koja je duza za 4 cm od lijevog dijela filtera tako da se moze savinuti kao da ima «noge») se postavlja cista, prokuhana najlonska carapa ili fina gaza. Ona sluzi kao pocetni stitnik od prljavstine. Na carapu dolazi aktivni ugljen (drveni ugljen, ne kameni) koji sluzi kao kemijski filter, na njega dolazi kvarcni pijesak (obicni je presitan i ispire se), sitni sljunak i jos jedna carapa. To sve drzi nekoliko ovecih kamena na vrhu. Postoje razne varijacije, tako da umjesto pjeska mozete staviti keramicke valjke koji se mogu kupiti u zoo centrima, ili akvarijska vata koja sluzi kao podloga za bakterije koje su bioloski filter. Pumpa (ja koristim Shark PF1 koja na sebi ima mlaznicu) je povezana gumenom cijevi s filterom i tjera vodu na dno. Voda prolazi kroz sve slojeve filtera i cista izlazi na vrhu, te se prelijeva u desni dio. Na vrhu desnog dijela je smjesteni otvor (korito) pomocu kojeg se voda vraca u akvarij. U taj desni dio mozete staviti i grijac, tako da vam ne smeta u akvariju. Sastojci filtera se moraju mijenjati svakih mjesec ili dva, ovisno o intenzitetu organskog otpada u akvariju. Sve sastojke obavezno dobro prokuhajte i operite da eliminirate rizik unosenja bolesti ili stetnika.

 

 

Akvarijski hladnjak

Izradio: Renato Ciler

(nagradjeno od strane kalifornijskog casopisa «Fresh water and marine aquarium»)

Tokom vrelih ljetnih dana temperatura vode u akvariju se opasno povecava. Ako je akvarij kraj prozora, situacija je jos gora. Da bi sprijecili nastanak riblje juhe, vodu je potrebno rashladiti, posto stavljanje leda i staln aizmjena vode nije preporucljiva, mozemo iskoristiti ovakav jednostavan hladnjak. Sastavljen je od plasticne kante pune ledene vode, i gumenog crijeva. Gumeno crijevo duzine oko 4m se namota i stavi u kantu s vodom. Jedan dio crijeva se spoji na pumpu, a drugi na filter. Time smo cijev koja inace spaja pumpu i filter zamijenili ovom duzom. Voda protice kroz namotanu cijev i hladi se u kanti. Takva ohladjena se vraca u akvarij. U kantu se mora dodavati vrecica s ledom, koja se mora zamijeniti posto se otopi. Najbolje je da se uzmu dvije vrecice i stave u hladnjak. Posto se smrznu, jedna se stavi u kantu i dok se otopi zamijeni se onom drugom. Tako se stalno izmjenjuju. Hladnjak vrlo lako snizuje temperaturu cak do 6-7°C. To je velika stvar ako vam je temperatura vode 30°C a mora biti 26°C.

 


Sifon za ciscenje

Izradio: Renato Ciler

Ovaj jednostavan uredjaj bit ce vam od velike pomoci pri ciscenju akvarija. Izradjuje se jako jednostavno. Za pocetak vam treba jedan malo veci plasticni cep (moj je od boce omeksivaca), mala aluminijska ili plasticna cijev i komad gumenog crijeva. Uzmite cep i milijun puta ga operite (u vodi, octu i opet vodi, nemojte koristiti deterdzente). Nakon sto ste ga milijun puta oprali, operite ga jos nekoliko puta (sigurnosti nikad dosta). Probusite ga na vrhu i stavite plasticnu (aluminijsku) cijev. Zalijepite je silikonskim kitom i ostavite jedan dan da se posusi. Na cijev navucite gumeno crijevo i sifon je preman za upotrebu. Svrha cepa na dnu je ta da ublazava potlak koji se javlja u cijevi. da koristite samu cijev, vakuum bi povukao i sitni kamenje, a radna povrsina bi bila jako mala. Ovako se vakuum smanjuje, kamenje ostaje na mjestu (ako se i podigne koji, ubrzo padne), a povrsina ciscenja se povecava.


 Stalak