SUSTAV BRAVLJENJA KOD REVOLVERA

 

Glavne grupe revolvera:

Postoji svega nekoliko osnovnih sustava bravljenja koji se koriste od samog početka razvoja revolvera. Kao prvo, bubanj se ne smije nasilno obrtati i ne smije ispasti iz okvira za vrijeme pucanja. Ovisno o principu, glavna grupa revolvera može se podijeliti na tri različite podgrupe:

1. Revolveri jednostrukog hoda kod kojih je bubanj čvrsto zabravljen u okvir. Bravljenje se vrši preko osovine bubnja. Bubanj se može obrtati samo oko svoje osi.

2. Revolveri jednostrukog ili dvostrukog hoda sa bubnjem učvršćenim na pomičnom kranu. Kod ovog tipa bubanj se puni ili prazni izbacivanjem postrance iz okvira. Bubanj se mora zabraviti s najmanje dvije strane. S prednje strane pomoću osovine bubnja ili zakočenjem krana bubnja u okvir i sa stražnje strane gdje ispust osovine bubnja ulazi u udubinu na okviru. Tu je zapravo bilo dosta promjena, bubanj se zabravljivao u tri točke: sprijeda pomoću osovine bubnja, pomoću krana bubnja i sa stražnje strane bubnja.

3. Revolveri na prelamanje. Kod ovog staromodnog revolvera, cijev je zajedno s bubnjem bila pričvršćena na dnu okvira. Ako se revolver trebao napuniti, taj okvir sa cijevi i bubnjem izbacivao se naprijed. Bravljenje se vrši pomoću zatika na gornjoj strani mostića u produžetku cijevi, iznad bubnja. Zatik uskače u utor izveden na mostiču.

Bravljenje pomoću utvrđivača bubnja:

Na dnu okvira nalazi se mali zubac koji se pomiče okidačem i zabravljuje bubanj u određenom položaju. To je vrlo važno stoga što ležište naboja koje se nađe u gornjem položaju mora za vrijeme pucanja biti u ravnini cijevi. Kod pomicanja cijevi ne smije se dogoditi da se bubanj sam od sebe počne okretati. Ako bi se to dogodilo, ležište naboja u gornjem položaju ne bi više bilo u ravnini cijevi. Možete zamisliti kakve bi posljedice to imalo! Sustav bravljenja može se dobro vidjeti s vanjske strane bubnja. Oko bubnja svaka komora ima malu udubinu u koju ulazi utvrđivač bubnja. Za vrijeme napinjanja udarača ta zapreka se miče i bubanj obrće jednu komoru, dok druga dolazi u ravninu cijevi. Čim je udarač posve zapet, utvrđivač bubnja upast će u udubinu nove komore.

Bravljenje osovinom bubnja:

Bubanj se mora zabraviti i u duljinskom smjeru. Kao prvo bubanj se obrće oko te osovine. Ta osovina bubnja sprječava da bubanj ispadne iz okvira uslijed jakog pritiska plinova koji se razvijaju tijekom opaljenja. Ta se kočnica otpušta samo ako se dugme za oslobađanje bubnja palcem gurne prema naprijed, čime se oslobađa bubanj i može se izbaciti postrance iz okvira. Kod većine revolvera udarač se utvrđuje ako je osovina bubnja odbravljena. To nije slučaj s revolverima jednostrukog hoda, koji nemaju bubanj učvršćen na pomičnom kranu. Kod određenih tipova revolvera taj sustav bravljenja ugrađen je u sustav prelamanja. Ti, večinom stariji modeli, pune se i prazne prelamanjem prednjeg dijela okvira. Taj prednji dio sastoji se od cijevi, bubnja i mostića bubnja, u koji je ugrađen zubac kočnice između pomičnog dijela i preostalog dijela okvira. To je slučaj kod Enfield i Webley & Scott revolvera, ali i kod ranih Smith & Wesson modela.

Bravljenje kranom bubnja:

Kod nekih modela revolvera, kao što su Dan Wesson i Michell, bubanj je zabravljen u dvije točke. Kao prvo, zubac je dio krana bubnja i taj zubac ulazi u udobinu na okviru. Drugo stražnji dio osovine bubnja, kod zvijezde izbacivača, zabravljuje se ispustom na stražnju ploču okvira. Za vrijeme opaljenja, bubanj je zabravljen na tri mjesta: prvo , kod krana bubnja, drugo, kod zvijezde izbacivača i treće, pomoću utvrđivača bubnja. Takav se sustav naziva također i sustav trostrukog bravljenja bubnja.

 

na vrh