SIGURNONOSNI SUSTAVI PIŠTOLJA

 

Sigurnosni sustavi posebno su važni. Prvo ćemo odrediti pojam sigurnosnog sustava: to je većinom sustav kojim se upravlja ručno i ako je u uporabi, sprječava opalenje pištolja, bilo slučajno ili namjerno, povlačenjem okidača. No postoje raznovrsni automatski sigurnosni sustavi, koji se mehanički stavljaju u upotrebu povlačenjem okidača, kao npr. automatska kočnica udarne igle.

Kočnica:

Kočnicom se rukuje ručno. Ona zakoćuje, ovisno o tipu i modelu pištolja, udarač i / ili razdvajač i / ili okidač i / ili polugu okidača, a ponekad i sam pomicanje navlake. Ponekad se upotrebljavaju različite kombinacije.

Poluga za sigurno otpuštanje udarača:

To je mehanizam koji se uglavnom upotrebljava kod pištolja dvostrukog hoda. On omogućava sigurno otpuštanje udarača. Ako je npr. pištolj dvostrukog hoda napunjen, što znači da je metak prebačen iz spremnika u komoru, povlačenjem navlake prema natrag i njezinim otpuštanjem, okidač ostaje zapet prema natrag. Ako se okidač povuče da bi se spustio udarač, metak će biti ispaljen. Korištenje poluge za sigurno otpuštanje udarača otpustit će udarač, a da nije došlo do opaljenja. To se uglavnom događa uz pomoć kočnice udarne igle, kroz koju je, korištenjem poluge za sigurno otpuštanje udarača, udarna igla pomaknuta iz dosega udarača.

Automatska kočnica na rukohvatu pištolja:

Neki, najčešće stariji modeli pištolja imaju automatsku kočnicu na rukohvatu pištolja. To je dio rukohvata kojm upravlja opruga, koji se mora utisnuti unutra čvrstim stiskanjem rukohvata. Ako taj dio nije dovoljno pritisnut, pištolj neće opaliti. Ta je kočnica većinom dio hrpta rukohvata. Njezino djelovanje temelji se na zakočavanju  razdvajaća i / ili udarača.

Kočnica spremnika:

Mnogi pištolji opremljeni su sustavom vađenja spremnika, posebno modeli pištolja bez udarača ili s unutrašnjim udaračem. Sustav se temelji na načelu da se prije punjenja ili čišćenja pištolja, spremnik mora izvaditi iz pištolja. Tom radnjom aktivira se kočnica. U većini sustava razdvajač se zakočuje tako da ne može doći do opaljenja povlačenjem okidača. Kod drugih modela odvaja se poluga okidača, veza između okidača i udarača.

Prvo koljeno udarača:

Ovaj se sustav ponekad upotrebljava kod pištolja s vanjskim udaračem. Ako se udarač ručno polako povuče prema natrag, razdvajač na pola puta uskače u sigurnosni utor u donjem ispustu udarača. Ovaj položaj ne može otpustiti udarač povlačenjem okidača. Da bi došlo do opaljenja, udarač se mora zapeti posve.

Razdvajač paljbe:

Gotovo svi pištolji imaju razdvajač paljbe. Taj sustav sprječava opaljenje metka ako navlaka nije vraćena u svoj polazni položaj, npr. zbog prljavštine ili ako metak ne ulazi točno u cijev ili iz bilo kojeg drugog razloga. Zubac na poluzi okidača mora se slagati s utorom na donjoj unutrašnjoj strani navlake. Ako ne ulazi dobro jedan u drugi, navlaka neće biti posve zatvorena, poluga okidača bit će onemogućena u svojoj ulozi i neće doseći razdvajač ili udarač. Tako pištolj ne može opaliti.

Pokazivač punjenja:

Ovaj se sustav koristi kod mnogo pištolja. Pokazuje da li se u komori nalazi metak, a to se može vidjeti npr. pomoću igle koja viri na gornjoj ili stražnjoj strani navlake. Najčešći je sustav kod kojeg izvlakač ima ulogu pokazatelja. Ako se u cijevi nalazi metak, izvlakač malo strši, ponekad čak pokazujuči crvenu točkicu na jednoj strani, kao kod Beretta ili Taurus pištolja.

Automatska kočnica udarne igle:

Kod ovog sustava spriječeno je kretanje udarne igle u uzdužnom smjeru. Postoji nekoliko sustava. Walterov sustav, npr. djeluje tako da uvlači udarnu iglu dublje u njezin kanal tako da pri okidanju ne može doseći vrh udarača. Povlačenjem okidača ova se kočnica podiže i udarna igla biva gurnuta prema gore, tako da je može dosegnuti udarač. Drugi sustav je uzdužno zakočenje udarne igle, koje se ukida polugom okidača ili polugom spojenom s polugom okidača, upravo u trenutku kad okidač dosiže najzadnji položaj.