Visual Astronomy

EKSPEDICIJA PETROVA GORA 3 (16.07.2007.)
   

 

 

PROMATRANJE 203

 
     
 
Datum: 16.07.2007.
 
 
Trajanje: 21:30 - 03:00
 
 
Granična magnituda u zenitu: 6.10
 
 
Prozirost: 6/6
 
 
Stabilnost atmosfere: 1/5
 
 
Instrumenti:
 
 
Vedran: GSO 200/1200 Dobson
 
Matija: Celestron 250/1200, Skywatcher 80/600 ED, 10x50 dvogled
 
Vid: GSO 250/1250 Dobson, Celestron 203/2030 SC, 102/500 Celestron refraktor, Orion 80/600 ED
 
     
 
Napokon, kada su završile fakultetske obaveze, noći se malo produžile a nebo pristojno razvedrilo, dogovorilo se društvo za odlazak na Petrovu goru. Jednim autom išli smo Matija, Vedran i ja (Marko) sa svojom opremom, a drugim Vid sa svojom. Trebali smo se naći na Petrovoj gori. Dugi je put do tamo, a još duža noć koju smo tamo proveli...
 
     
 
Te večeri, 16.07., oko pola osam došao je Vedran po mene i uputili se put Zagreba. Tamo nas je na parkiralištu kod Ine čekao Matija sa svojim autom. Međutim, vrlo se brzo ispostavilo da imamo više opreme no što je mjesta u autu pa je nešto moralo doma... Kao najmanji od prisutnih doma je išao moj teleskop... No obavijestili su me da Vid nosi dva pa se nisam puno žalostio. Kada smo, uz dosta muke, nagurali sve u Matijin auto, krenuli smo put Petrove gore. Već je bilo 8 navečer prošlo...A ja sam u krilu imao Eddija, sve do Petrove gore.
 
 
Kroz nešto više od sat vremena došli smo na naše odredište. Nebo je bilo vedro, puhao je tek malo jači vjetar (koji će puhanjem na mahove kasnije stvarati probleme kod fotografiranja). Obišli smo teritorij, izabrali pozicije i počeli se raspakiravati. Tada je Vedran počeo paničariti jer je izgubio feder i šeraf od teleskopa. Nakon kreće potrage našli smo ga u Matijinom okular-koferu. Kako li je samo tamo dospio? To samo Vedran zna... Ubrzo je i Vid došao i bili smo svi na broju. Matija i Vid imali su 10 incha teleskope, a Vedran svoju 8 incha Betsy. Kako je pomalo padao mrak, nebo je bivalo sve ljepše, a zvijezde sve brojnije. U životu nisam vidio više zvijezda nego te noći, a i Mliječna staza je bila prekrasna! Jednostavno očaravajuće!
 
 
Dok je Vid slagao svoju opremu za snimanje, i kasnije dok su on i Matija snimali, Vedran i ja smo naizmjence koristili njegov teleskop. Vedran je svaki objekat od prve pronašao, a ja sam, manje iskusan, stjecao iskustvo traženjem. U dobrim uvjetima nije bilo teško pronaći što smo tražili. Prva žrtva je bila M4, a slijedili su M8, M13, M16, M17, M20, M22, M27, M31, M57, M101... i još mnogo toga... Čak je Vedran i jedan komet (C/2006 VZ13) ulovio. Izgledao je kao kakva maglica. Uz promatranje Vedran je i skicirao i to M30, M27, M22 i M110. Gledajući kroz Vidov Dobson Vedran je stalno ponavljao da mora kupiti 12 incha teleskop i kako se onda neće od njega odvojiti.
 
 
Misleći da je to lijepo, iznenadio sam se kada su dečki stavili UHC filter. Tada u maglice pokazale svoju pravu ljepotu! Jednostavno očaravajuće, što možete i vidjeti na fotkama HrAstra i Vida. Vid i Vedran su uspoređivali svoje filtere na maglicama sporeći se koji je bolji. Jedna od zvijezda večeri bio je i Matijin dalekozor. Njime se također dalo puno vidjeti (North America, Duble cluster, pred jutro i Plejade...)
 
 

Za vrijeme snimanja i promatranja jeli us se sendviči, tamanile grickalice i sokovi a za jedne šetnje Matija je slučajno nogom spucao Vedranov okular-kofer. Kao iglom uboden Vedran je skočio od teleskopa pitajući što je to bilo... Rekli smo mu da je Matija slučajno puknuo svoj okular-kofer. Takav ispad zadužio je Matiju za čokoladu, omiljeno platežno sredstvo foruma.

Za snimanja Matiji su smatle grane obližnjeg drveća pa ih je savijao. Izgledao je kao surfer u sred Petrove gore. Vedranu je pak stup zasmeteo pa smo zaključili da drugi put nosimo brusilicu i motorku sa sobom. Da malo sredimo okoliš.

Za noći smo vidjeli više Perzeida, a jedan poveći je bljesnuo prilično jako i time nas oduševio. Bilo je tu dosta i satelita te par iridiuma, jedan čak sjajniji od Jupitera, a pred jutro je i ISS prošao noćnom nebom. Prije toga smo neslavno Arktur za ISS zamijenili.

Oko tri sata ujutro završili smo sa snimanjem. Još smo malo promatrali. U to je vrijeme već i Mars izašao, a dok smo krenuli i Aldebaran. Plejade su se već prilično jasno vidjele. Da smo ostali jo koji sat, pred samu zoru bi se i Orion pokazao. Nakon što smo uspješno sve zapakirali, krenuli smo kući. Ja sam se ponovno sa Eddijem družio. Cijeli put do doma mi je u krilu bio (za neupućene, riječ je o Matijinom teleskopu, da nebi ideja bilo...).

 
 
Na početku povratka Vid je autom bio ispred nas, ali ne zadugo. Vještom varkom na semaforu smo ga prestigli, kao i ponovno na autocesti i na naplatnim kućicama. Taj je susret bio blizak i za dlaku smo ga prestigli mašući mu. Još na autoputu neki auto s jednim svijetlom priljepio nam se na rep i nikako ga se riješiti... Da smo morali kočiti, „poljubio“ bi nas tek tako. I to malo žešće. Međutim Matija mu je uspio pobjeći. Doma smo došli oko 5 ujutro, već je Sunce pomalo izlazilo a ptice veselo cvrkutale.
 
 
Bio je to jako lijep izlet na Petrovu goru. Vidio sam i sam pronašao objekata kao nikada do sada. Nebo me u potpunosti očaralo i još više pojačalo interes za astronomiju, praktičnu naravno. Kada prođu ljetovanja ponovno ćemo se uputiti smjer Petrove gore, nadam se brojniji i s još više opreme. Do tada pozdrav svim forumašima i čitateljima: Ne zaboravite radovito pratiti naša druženja i promatrati noćno nebo. Uživajte u njemu barem koliko i mi svaki put kada smo na promatranju.
 
 
Marko Šimac
 
     
 

DODATAK

 
     
 

Što još reći o ovom promatranju. Bogatiji sam za još jedno magično iskustvo pod tamnim nebom Petrove gore. Znam da to nije najbolje nebo na svijetu, pa čak ni u Hrvatskoja ali je ipak daleko bolje od sivila koje imam doma.

Vidov Dobson je stvarno bio pun pogodak te večeri. Isprobavanje razne opreme se pokazalo veoma korisnim. Otkrio sam da me ne privlače široka vidna polja (82°) Speers Walera. Jednostavno je izostao taj osjećaj svemirske šetnje. Lumicon UHC je bio veliko iznenađenje. Jasno se vidjela razlika između njega i mog Baadera UHC-S filtera. Više detaljala je bilo vidljivo u M8, nebo je bilo tamnije ali se vidjelo manje zvijezda. Filter se pokazao fantastičnim pri promatranju maglice Veil, njenog istočng dijela. Detalji koje sam vidio su bili nešto neopisivo. Tako nježne niti materijala koje povezuju oblačiće neće niti jedna fotografija uspješno zabilježiti.

Osim M8 i Veil, krzo 250mm Dobsona promatrali smo i NGC 6888 - maglicu Crescent. Nikad nisam mislio da ću je vizualno vidjeti. NGC 6934 je u mojem teleskopu pokazivao naznake zvijezda dok su se u Vidovom teleskopu one jasno vidjele. Slična situacija je bila i sa M30. Razlika od 50mm je mala ali ipak vidljiva. Tamne pruge prašine u M31 su se jasno vidjele, kao da je netko skalpelom odrezao dijelove maglice. Spirala u M33 se jasno vidjela.

Nadam se kupnji 12" teleskopa. To će biti zvjerka.

PS: Nažalost, fotografije s promatranja su loše kvalitete.

 
 
Vedran vrhovac
 
     
             
 
Ovo su skice koje sam nacrtao za vrijeme ovog promatranja.
 
             
    Messier 22 Messier 27 Messier 30    
             
   
Messier 22
Messier 27
Messier 30
   
             
    Messier 110 NGC 7293    
             
   
Messier 110
Messier 20
     
             
 
Marko Šimac, Vedran Vrhovac
 

 

   

 

VEDRAN VRHOVAC©

2006.-2007.