Visual Astronomy

OKULARI
  POČETNA STRANICA UVOD U ASTRONOMIJU  
         

Okular je važan dio promatračke opreme, gotovo kao i sam teleskop. Koliko ćemo vidjeti često ovisi o tipu i kvaliteti okulara.

Okulari imaju mnoge karakteristike po kojima se razlikuju jedan od drugog. Prva i osnovna karakteristika je promjer cijevi okulara. Danas se koriste okulari promjera 31.8 mm i 50.8 mm. U jeftinijim i starijim teleskopima mogu se naći okulari s cijevi promjera 24.5 mm. Takve okulare treba izbjegavati jer su često vrlo nekvalitetni i ne omogućuju udobno promatranje. Svaki astronom amater bi se trebao priuštiti okulare promjera 31.8 mm.

Druga važna stvar kod okulara je njihova duljina fokusa. Bez poznavanje duljine fokusa okulara ne možemo znati koliko povećanje koristimo kad gledamo kroz taj okular.

Prividno vidno polje okulara također je važna osobina. Pomoću prividnog vidnog polja i povećanja možemo izračunati koliki dio neba će se vidjeti u okularu. Sve što je potrebno je podijeliti prividno vidno polje s povećanjem okulara i dobit će se stvarno vidno polje u stupnjevima.

Npr: imamo okular tipa Plossl s AFOV-om od 52° koji daje povećanje od 100 puta.

52/100=0.52° stvarnog vidnog polja

Zaključak: Koristeći ovaj okular u njemu vidimo dio neba širok kao disk Mjeseca.

O prividnom vidnom polju ovisi dali ćemo imati dojam da gledamo kroz usku cijev ili normalno, golim okom. Danas na tržištu postoje okulari s prividnim vidnim poljem od 30° do 100°. Okulari s prividnim vidnim poljem (AFOV) manji od 45° izgledaju kao da gledate kroz usku cijev. U takvim okularima rub vidnog polja je stalno vidljiv. Nekim taj efekt "cijevi" ne smeta i preferiraju okulare s malim AFOV-om jer daju oštru sliku preko cijelog vidnog polja. Uvjet za oštru sliku je kvalitetan dizajn okulara.

Okulari s AFOV-om od 45° do 60° su okulari s "normalnim" vidnim poljem. Kod njih rub vidnog polja je i dalje vidljiv ali nije toliko ograničenje. Većina okulara s ovakvim AFOV-om je veoma oštra ali ne kao okulari s malim AFOV-om.

Sljedeća stepenica su okulari s širokim AFOV-om, tj wide angle okulari. Njihov AFOV je od 65° do 72°. Ovisno o dizajnu i tipu teleskopa na kojem se koriste, njihova oštrina varira od loše do vrlo dobre. Okulari s širokim AFOV-om su posebno ugodni za promatranje. Rub vidnog polja jedva je vidljiv jer ljudsko oko veoma teško percipira šira vidna polja od ovih u jednom pogledu. Danas postoje mnogi dizajni okulara s AFOV-om u ovom rasponu. Njihova oštrina i kvaliteta slike uglavnom je vezana uz njihovu cijenu.

Ultraširoki okulari (ultra wide angle) su okulari kod kojih je AFOV od oko 82°. Takvi okulari su veoma skupi ali pružaju tzv "spacewalk" osjećaj, tj rub vidnog polja nije vidljiv pa se stvara dojam da gledate kroz prozor svemirskog broda. Mana tih okulara je osim visoke cijene i veliki broj leća u njima koje su potrebne za stvaranje oštre slike preko cijelog vidnog polja. Kvaliteta tih okular je također veoma vezana uz cijenu.

Godine 2007. na tržištu se pojavio i jedan okular s AFOV-om od 100°. S obzirom na to okulari s 82° AFOV-om mogli bi uskoro postati jeftiniji i dostupniji astronomima amaterima manjeg budžeta.

Za ugodno promatranje osim širine AFOV-ova važna je i duljina eye releif-a. Eye releif je najmanja udaljenost na kojoj možemo vidjeti cijelo vidno polje. Kod jednostavnijih dizajna okulara ona je vezana u duljinu fokusa okulara. Kod takvih okulara s kratkim fokusom eye relief može postati prekratak i promatranje kroz takav okular će biti veoma neudobno jer će biti potrebno prisloniti oko na sami okular. U slučaju da morate koristiti naočale pri promatranju onda su takvi okulari u praski neupotrebljivi za vas. Optimalni eye relief je duljine između 15 i 20 mm. Danas postoje dizajni okulara koji pružaju eye releif tih duljina bez obzira na duljinu fokusa okulara.

Kvaliteta slike u okularu će u mnogome ovisiti o f broju teleskopa. Što je f broj manji to su potrebniji skuplji i kompliciraniji tipovi okulara za dobivanje kvalitetne slike u okularu.

Važna osobina kod okulara su antirefleksivni premazi na lećama. Leća bez ikakvih premaza propušta 78% svjetla a ostatak reflektira. Refleksije se događaju na svakoj granici između optičkih medija tj. leća. Zamislite koliko bi samo svjetla pojeo okular poput Hyperiona koji ima 8 leća? Da bi doskočili tom problemu optičari su izmislili antirefleksivne premaze (coatings). Premazi poboljšavaju propusnost svjetla gotovo do 99% (kod najkvalitetnijih premaza) i smanjuju neželjene refleksije koji u konačnici kvare sliku u okularu. Prije kupnje ako možete uvijek se raspitajte kakve premaze ima okular.

Okulare prema upotrebi antirefleksivnih premaza dijelimo na:

  • Coated - jednostruki premaz na jednoj leći
  • Fully Coated - jednostruki premaz na svim lećama
  • Multicoated - višestruki premaz na jednoj leći
  • Fully Multicoated - višestruki premaz na svim lećama

 

Tipovi okulara

  • Huygens (oznaka H)

Huygens je gotovo najjednostavniji tip okulara, sastoji se od samo dvije leće. Okular je izmislio još Christian Huygens u 17. stoljeću. Prednost ovog okulara je niska cijena. Mane okulara su mnogobrojne: uski AFOV (35°), kratak eye relief, nekvalitetna slika u teleskopima s manjim f brojem od 15. Ovakvi okulari redovito dolaze uz jeftine teleskope. Danas se sve gotovo više ne koriste. Preporuka je izbjegavati.

Huygens okular
Huygens vidno polje
Dijagram okulara Huygensi izgled Double Clustera kroz taj okular na povećanju od 50x.
  • Ramsden (oznaka SR)

Ramsdenov okular je modifikacija Huygens okulara. Oba okulara dijeli iste prednosti i mane s tim da Ramsden nije toliko loš kao Huygens. Ramsden ima AFOV od 40°. Preporuka je izbjegavati i ove okulare.

Ramsden okular
Ramsden vidno polje
Dijagram okulara Ramsden i izgled Double Clustera kroz taj okular na povećanju od 50x.
  • Kellner (KE, RKE)

Kellner je prvi akromatski okular. Sastoji se od tri leće od kojih dvije čine akromatski element koji ispravlja mnogobrojne mane okulara. Prednost Kellnera je AFOV od ugodnih 45°, ugodan eye relief i velika propusnost svjetla zbog malenog broja leća. Mane Kellnera je uži AFOV od današnjih modernijih okulara i činjenica da loše podnese teleskop s F7 i manje. Preporuka: odličan okular za početnike zbog niske cijene.

Kellner okular
Kellner vidno polje
 
Dijagram okulara Kellner i izgled Double Clustera kroz taj okular na povećanju od 50x.
  • Plossl (PL, SPL)

Plossl je do u zadnjih par godina bio najpopularniji okular među astronomima amaterima. Razlozi su brojni, od oštre slike, AFOV-a od ugodnih 50° do 60°, rade na gotovo svim teleskopima i niže cijene. Mane Plossl okulara je kratak eye releif koji iznosi 3/4 duljine fokusa okulara. Kod Plossl okulara s fokusom kraćim od 9 mm postaju neudobni za promatranje. Danas se proizvode i SuperPlossl okulari koji donekle umanjuju nedostatke običnog Plossl okulara. Preporuka: odličan okulara za gotovo svaki teleskop, nešto su skuplji od Kellnera. Paziti kod okulara s kratim fokusom.

Plossl okular
Plossl vidno polje
Dijagram okulara Plossl i izgled Double Clustera kroz taj okular na povećanju od 50x.
  • Wide Angle (WA)

Wide Angle (širokutni okulari) su danas veoma popularni upravo zbog svog širokog vidnog polja. Kvaliteta slike je uglavnom vezana uz njihovu cijenu. Jeftiniji okulari imati će problema s teleskopima koji su F6 i manji, posebno pri rubovima slike. Skuplji okulari s kvalitetnom slikom će mnogim amaterima biti jednostavno to - preskupi. Kao odličan kompromis pojavili su se Hyperion okulari čija je cijena umjerenih 1000 kn a daju oštru sliku kroz gotovo cijelo vidno polje i imaju eye releif od udobnih 20 mm. Preporuka: za amatere s ne toliko ograničenim budžetom tu su Hyperioni, a za perfekcioniste s dubljim budžetom Panoptici od tvrtke TeleVue.

 
Hyperion vidno polje
Dijagram okulara Hyperion i izgled Double Clustera kroz taj okular na povećanju od 50x.
  • Ultra Wide Angle (UWAN)

Prvi okulari s AFOV-om od 82° pojavili su se prije petnaestak godina. Prvi UWAN okular je bio Nagler tvrtke TeleVue koji su od tada postali želja svakog astronoma amatera. Prednosti tih okulara su očite - ogromno vidno polje i oštra slika. Mane okulara su velika cijena, korištenje puno leća što smanjuje propusnost svjetla, nekim ljudima smeta i preširoko vidno polje koje ne mogu vidjeti cijelo u jednom pogledu. Postoje jeftinije alternative poput Speers Waler okulara koji za trećinu cijene jednog Naglera pružaju veoma dobre performanse. Preporuka: za iskusne promatrače koji znaju što žele.

   
 
Nagler vidno polje
  Dijagram okulara Nagler i izgled Double Clustera kroz taj okular na povećanju od 50x.

Barlow leća

Barlow leća je veoma korisno pomagalo. Svrha barlow leće je produživanje fokusa teleskopa. Koliko će produžiti fokus ovisi o snazi leće. Tako se danas mogu kupiti barlow leće koje produžuju fokus 1.5x, 2x, 3x i 5x. Produžavanje fokusa je korisno kada imamo teleskop s recimo 1000 mm fokusa i okular s 10 mm fokusa koji daje povećanje od 100 puta. Umjesto da kupujemo novi okular možemo kupiti 2x barlow koji će teleskopu dati 2000 mm fokusa. Koristeći isti okular dobit ćemo povećanje od 200 puta. Prednost barlow leće je što radi sa svim okularima čiji promjer odgovara njenom promjeru. Tako ako imamo uz taj 10 mm okular još jedan s 25 mm fokusa onda će taj okular osim povećanja od 40 puta davati i povećanje od 80 puta. Uz pomoć jedne barlow leće tako smo dobili 4 različita povećanja. Prilikom kupnje leće i okulara treba paziti da nam se ne duplaju povećanja. Npr, ako imamo 20 i 10 mm okular, kupnjom 2x barlowa imat ćemo efektivno 10 i 5mm okular. Ukupno, imat ćemo jedan okular od 20 mm, dva od 10 mm i jedan od 5mm. Bolje riješenje bi bila kupnja 25 mm i 10 mm okulara ili 25 mm i 15 mm, ovisno kakav teleskop imamo. Prilikom kupnje barlow leće treba paziti da je ona od provjerenog proizvođača jer se u jeftinijim verzijama često mogu naći plastične umjesto staklenih leća.

 

 

  POČETNA STRANICA UVOD U ASTRONOMIJU