Visual Astronomy

TIPOVI TELESKOPA
  POČETNA STRANICA UVOD U ASTRONOMIJU  
         

Teleskop je osnovni astronomski instrument. Njegova svrha je skupljanje svjetla i stvaranje slike od tog svjetla. Teleskopi se dijele prema načinu skupljanja svjetla. Tako imamo refkraktore koje svjetlo skupljaju lećama i refklektore koji svjetlo skupljaju zrcalima.

REFRAKTORI

Refraktori su najstariji tipovi teleskopa i koriste se već više od 400 godina. Prvi objektivi refrkaktora sastojali su se od samo jedne leće (konveksne) i patili su od kromatske aberacije. Kromatsku aberaciju umanjivali su objektivi dugog fokusa tako da su prvi teleskopi imali veoma duge fokuse, do 45m.

 
Leća
Kromatska aberacija kod jedne leće
 

Godine 1733. Chester Moore Hall je konstruirao prvi akromatski teleskop. Takav teleskop ima objektiv izrađen od dvije zalijepljene leće. Svaka od tih leća je od drugačijeg tipa stakla koje imaju drugačije indekse refrakcije. Time je postignuto da crvena i plava boja padaju u isti fokus. Akromat je u stanju zbog toga značajno umanjiti kromatsku aberaciju i ponuditi kvalitetnu sliku na niskim i umjerenim povećanjima.

 
Akromat
Kromatska aberacije kod akromata
 

U 20. stoljeću su se pojavili i objektivi apokromati koji su konstruirani od tri leće. Apokromat je u stanju dovesti crvenu, plavu i zelenu u fokus. Danas su to teleskopi koji daju najkvalitetniju sliku za svoj promjer i veoma ih cijene astronomi koji koriste visoka povećanja promatranja (za promatranje planeta i dvostrukih zvijezda).

Cijena akromata je oko dva puta veća od cijene reflektora istog promjera, a cijena apokromata je pet pa i više puta veća od cijene akromata istog promjera.

 
Apokromat
Kod apokromata kromatska aberacija skoro pa ne postoji
 
REFLEKTORI
 

Reflektore je teško svrstati u jednu grupu. Od njihova izuma pojavili su se mnogi konstrukcijska riješenja. Među amaterima se najćešće sreće klasičan Newtonian i mnogo rjeđe Cassegrain. Cassegrain se može naći najčešće na zvjezdarnicama.

Cassegrain koristi parabolično primarno zrcalo s rupom u sredini i hiperbolično sekundarno. Svjetlost se odbija od primarnog zrcala prema sekundarnom zrcalu koje reflektira svjetlo krzo rupu u primarnom. Tako je moguće smjestiti fokuser iza primarnog teleskopa i uvijek imati okular u položaju ugodnom za promatranje. Prednosti Cassegraina nad običnim newtonom su ugodnije promatranje, dugi fokusi, veliki F-brojevi i malena koma. Mane su uska vidna polja i zakrivljenost slike.

 
Cassegrain
DIjagram prolaza svjetla kroz Cassegrain reflektor.
 

Newtonian, posebno u Dobson izvedbi, je danas najpopularniji teleskop. Tehnologija izrade je mnogo napredovala i danas je moguće proizvoditi masovno vrlo dobra parabolična zrcala za smiješno male novce. Zrcala su jeftina jer je potrebno obrađivati samo jednu površinu (kod akromata treba 4 površine, a kod apokromata 6) i staklo ne mora biti optički savršeno. Mana newtona je što imaju središnju opstrukciju koja neznatno utječe na svjetlinu slike ali zato smanjuje kontrast. Manji kontrast je razlog što reflektori ne briljiraju na planetima. Kod newtona komociju korištenja smanjuje potreba za kolimacijom teleskopa, tj dovođenjem zrcala na istu optičku os radi dobivanja maksimalno oštre slike. Kod teleskopa s promjerom od 114 mm to je dovoljno izvesti jednom u dva mjeseca, kod 200 mm teleskopa barem jednom tjedno, a kod većih teleskopa prije svakog promatranja.

Već spomenuta Dobson izvedba je Newtoniana je lijek za astronome gladnih aperture. Jednostavna montaža od iverice ili drveta ne košta puno kao razne ekvatorijalne montaže. Prije je bio čest slučaj da na montažu ode više nego na optiku jer je loša montaža uzrokovala samo frustracije. Dobson montaža je stabilna jer nema nikakvih tronožaca, jednostavna za uporabu ali nema mogućnost praćenja nebeskih objekata. Ugradnjom elektromotora i to je moguće riješiti ali takva rješenja smanjuju jednostavnost uporabe i time čar promatranja.

Za astronoma amatera početnika s puno entuzijazma preporuča se 200 mm F6 Dobson. Njegova cijena je pristojna, dovoljno je kompaktan da ga jedna osoba prenese (20 kg težine) a zadovoljiti će potrebe promatrača na par godina. U dometu 200mm teleskopa koji promatra iz manjeg naselja poput sela je oko 600 različitih objekata.

 
Newtonian
Prolaz zraka svjetlosti kroz Newtonian reflektor
 
MEDIJAL (KATARDIOPTICI)
 
Kompaktni teleskopi (medijali) su teleskopi koji koriste leće i zrcala za stvaranje slike. Zasigurno je među njima najpoznatiji Schmidt-Cassegrain koji koristi Schmidtov korektor (leću) i dva zrcala, jedno sferno a drugo hiperbolično. Korektor služi za ispravljanje sferne aberacije sfernog primarnog zrcala. Prednost Schimdt-Cassegraina (SC) teleskopa su male dimenzije (ali ne i mase). Tako je u cijev od 50 cm duljine moguće smjestiti optički sistem od 2000 mm fokusa. Newtonian i refraktor s tako dugim fokusom imao bi cijev dugu oko 2 m. SC teleskopi su dobri za promatranje planeta zbog dugog fokusa ali im je kontrast, zbog velike središnje opstrukcije, manji nego kod newtoniana.
 
Schmidt-Cassegrain
Prolaz zrake svjetlosti u Schimidt-Cassegrain teleskopima
 

Druga popularna vrsta medijala je Maksutov Cassegrain. Razlika između SC-a i Maksutova je u vrsti korektora. Maksutov koristi meniskus umjesto Schmidtova korektora. Maksutov također ima sferno primarno zrcalo i hiperbolično sekundarno zrcalo. Maksutov je odličan za promatranje planeta jer ne iziskuje kolimaciju, daje konstrastnu sliku i ima dug fokus. Velika mana Maksutova je cijena i sporo hlađenje.

 
Maksutov
Prolaz zrake svjetlosti u Maksutovu

 

  POČETNA STRANICA UVOD U ASTRONOMIJU