PROBLEMATIČNE LORENTZOVE

TRANSFORMACIJE?

 

Uvodna razmatranja za ovu stranicu se nalaze na stranici: http://www.inet.hr/~brvasilj/relativ/foton.html. Prije primjene transformacija, problem je prikazan i na dijagramima. Na apscisi je x-koordinata, a na ordinati vrijeme koje mjeri mirujući promatrač. Brzina rakete je pola brzine svjetlosti ( v = c/2).

 

RAKETA I FOTON U ISTOM SMJERU

 

 

Kraj rakete (A) se nalazi u ishodištu mirujućeg referentnog sustava u trenutku kada s njega polazi foton prema početku rakete, i stiže ga nakon vremena (t2) u točki B1, što je za mirujućeg pozicija (x2). Mirujući na osnovu x2 i t2 lako izračunava brzinu svjetlosti (c).

 

Ukoliko bi putnik u raketi mjereći udaljenost B1-A1 = L, i mjereći isto vrijeme (t2) kao i mirujući, dobio bi različitu brzinu od (c).

 

RAKETA I FOTON U SUPROTNOM SMJERU

 

 

U ovom slučaju se mirujući nalazi na točki (B) u trenutku kada foton krene s početka rakete prema kraju, gdje i stiže nakon vremena (t2) na poziciji točke (A1), što je (x2) za mirujućeg promatrača. Promatrač na osnovu udaljenosti (x1 – x2) i vremena (t2) određuje istu brzinu svjetlosti (c). Putnik će opet dobiti različitu vrijednost.

 

NELOGIČNOST DILATACIJE VREMENA?

 

U gornja dva navedena primjera je jedina razlika smjer fotona, a dobivamo različite vremenske intervale. Osim već navedenih problema oko različite potrebne dilatacije vremena za ova dva slučaja, uočen je još jedan.

 

Pretpostavimo da se stvarno događa nekakav proces dilatacije koji ta različita vremena svodi na jednaka vremena za putnika. Znači, u prvom slučaju je foton stigao do početka rakete za neko transformirano vrijeme (t2'), ali je za to vrijeme i kraj rakete stigao na poziciju (A1). Važno je uočiti kako je pri tome kraj rakete prije isteka toga vremena prošao kroz crveno označenu točku (A11). U drugom slučaju je pak kraj rakete za isto to vrijeme (t2') stigao na poziciju (A1)?

 

Kako to, kako je moguće da se jedna te ista točka (A) nakon određenog vremena može nalaziti na dva različita mjesta (A1) i (A11), ovisno o smjeru fotona, a brzina rakete je konstantna u oba slučaja?

 

KONTRAKCIJA DULJINE?

 

Eventualna kontrakcija duljine ne može eliminirati ni jedan od ovih problema. Prvo, ona bi se odnosila i na mjerni etalon putnika te bi on uvijek mjerio istu duljinu L, a varijabilna kontrakcija ovisno o smjeru fotona (???), bi samo preselila problem na takvu kontrakciju.

 

PROBLEM PROMJENE REFERENTNIH SUSTAVA?

 

Za daljnju provjeru tih transformacija je dodana još jedna raketa koja se giba paralelno s prvom, ali s dvostrukom brzinom 2v:

 

 

Oznake ta, xa, ta' i xa' se odnose na prvu raketu (a), a tb, xb, tb' i xb' na drugu raketu (b). Zatim je promatran sustav rakete (b), u odnosu na sustav rakete (a). Relativna brzina tih raketa je v, prema tome se može računati dilatacija vremena prema izrazu za vrijeme označenom s tba'. Zatim, putnik u raketi (a) ima dilataciju vremena s navedenim faktorom za brzinu v u odnosu na 'mirujući' sustav, a putnik u  raketi (b) dilataciju prema mirujućem sustavu s navedenim faktorom, ali za brzinu 2*v:

 

 

Prema tome, ako računamo dilataciju za raketu (b) neposredno u odnosu na mirujući referentni sustav, dobivamo izraz tb'/tb, ali ako ga računamo preko sustava rakete (a), pa zatim dodamo dilataciju prema raketi (b), dobivamo izraz (tba'/tba) * (ta'/ta). Kao što se vidi, ta dva izraza se razlikuju, što bi valjda trebalo značiti da je za putnika u raketi (b) dilatacija različita ovisno iz kojeg sustava se gleda, i preko koliko sustava? Ili jednostavno znači da poznate Lorentzove transformacije nisu točne?

 

Navedenu razliku u izrazima za dilataciju navodno rješava  relativističko računanje relativnih brzina, ili možda samo otvara nove probleme? Više na stranici: http://www.inet.hr/~brvasilj/relativ/foton2.html.

 

 

TOČNOST LORENTZOVIH TRANSFORMACIJA?

 

Osim navedenog, uočava se kako se pri preračunavanju vrijednosti između referentnih sustava uvijek pojavljuje isti tzv. Lorentz faktor. Dalje se može zaključiti kako bi množenje vrijednosti vremena i udaljenosti s bilo kojim izrazom uvijek zadovoljavalo osnovni postulat da svaki promatrač u bilo kojem referentnom sustavu uvijek mjeri istu brzinu svjetlosti c. Dokaz navedene tvrdnje se nalazi na stranici: http://www.inet.hr/~brvasilj/relativ/foton3.html

 

Na niže priloženoj slici je izveden izračun za gore naveden prvi primjer s raketom i fotonom u istom smjeru, jedino što se koriste modificirane Lorentzove transformacije ( na slici uokvirene crveno, izbačen izraz s korijenom):

 

 

Naravno, i promatrač van rakete, kao i promatrač u raketi će mjerenjem i računanjem utvrditi istu brzinu svjetlosti c. Zatim, lako se dokaže da će ove modificirane Lorentzove transformacije bolje odgovarati i pri gore navedenom prijenosu 'dilatacija' preko više referentnih sustava jer je koeficijent množenja jedan.

 

Znači, postulat konstantnosti brzine svjetlosti se može održati i bez transformacija koje uključuju kontrakciju duljine. Ukoliko ipak postoji dilatacija vremena, rekao bih da poznate Lorentzove transformacije nisu točan izraz.

 

PROBLEM RELATIVNOSTI BRZINA I VREMENA

 

Teorija dilatacije vremena znači da atomi atomskog sata u raketi na neki način 'znaju' koliko sporije trebaju oscilirati u odnosu na isti takav sat koji se nalazi recimo npr. na Zemlji, a u odnosu na koju se giba raketa nekom brzinom v. Atomi sata na Zemlji pak znaju koliko sporije trebaju oscilirati u odnosu na isti takav sat koji se hipotetski nalazi na Suncu, a u odnosu na koji se Zemlja giba nekom brzinom v1. Taj sat pak radi nekom drugom frekvencijom u odnosu na sat koji je u središtu naše galaksije, a taj sat ima odstupanje u odnosu na sat u središtu jata naše galaksije, pa u odnosu na poznati Svemir….. Ukratko, koji bi to bio fizikalni proces ili mehanizam preko kojega se satovi, tj. brzina protjecanja vremena usklađuju prema relativnim brzinama sustava?

 

I na kraju, jednostavna pitanja: Koju brzinu uvrstiti za taj sat u odnosu na koji smo izveli sve ove relativističke kombinacije? Ako je sve međusobno relativno, kako atomi 'znaju' kojom frekvencijom trebaju oscilirati, a da 'štimaju' sve moguće relativne i relativističke  kombinacije? Znači li to da su nekada bili sinkronizirani u 'jednoj točki', a onda su prema brzinama pojedinih atoma polako prilagođavali frekvenciju? Znači li to da ipak postoji nešto što bi se moglo nazvati apsolutni prostor?

 

Stranica Postavljena: 18.12.2012.

Zadnja Promjena: 10.02.2013.

e-mail: branko.vasiljev@inet.hr

Početna Stranica ( Home Page)