7.Mijelografija

Osnovno je načelo mijelografije jednostavno: kontrastno sredstvo, koje se vidi na rendgenskoj slici, uštrca se u intraduralni prostor slabinske kralješnice da se pomiješa s moždanom tekućinom (likvorom). Zatim načinimo rendgensku sliku, na kojoj se može proučavati kontura prostora u kojemu je likvor (intraduralni prostor). Taj prostor kao i produžeci korijena živaca koji izlaze iz ovojnica leđne moždine mogu se vidjeti rendgenskim pregledom ili snimanjem u različitim projekcijama. S mijenjanjem položaja bolesnika kontrastno se sredstvo, koje potisne likvor ili se s njime pomiješa, pomiče od prostora do prostora. Tako možemo pregledavati visinski različita mjesta kralješnice a da za to ne upotrijebimo velike količine kontrastnoga sredstva. Na taj način vidimo promijenjenu konturu prostora koji okružuju ovojnice leđne moždine i, eventualno, abnormalnu izraslinu, na primjer herniju diska.
Većina bolesnika koji dulje vremena imaju tegobe boje se mijelografije. Neki nakon te pretrage zaista imaju tegobe, kao što su glavobolja i povraćanje, ali sama pretraga nije osobito bolna.
Još ,nije dokraja riješeno pitanje treba li mijelografiju primjenjivati kao rutinsku pretragu prije operativnog liječenja. Mnogi autori smatraju da većinom nije potrebna,da je dovoljna klinička slika i obični rendgenski snimci. Prema mišljenju nekih autora, mijelografijom bi se trebalo koristiti samo onda kada klinička slika nije dovoljno jasna. Pristaše tog mišljenja obrazlažu to ovako:
- U toku mijelografije možemo iglom oštetiti korijen živca, zbog čega će nastati bolovi.
- Nakon mijelografije može nastati upala korijena živca, a bolovi zbog tog oštećenja traju različito dugo.
- Glavobolja ponekad traje i po više dana i može biti neugodno jaka.
- Nadraživanjem ovojnica leđne moždine zbog uvođenja stranog sredstva u likvor može nastati upala ovojnica leđne moždine s ukočenim zatiljkom, jakom glavoboljom, povraćanjem itd.
- Zbog nadražajnog djelovanja kontrastnog sredstva mogu nastati priraslice živaca i ovojnica leđne moždine, osobito ako je mijelografija učinjena više puta.
- Pogrešno očitavanje, odnosno nepravilnosti prilikom očitavanja mijelografije iznose, prema različitim autorima, 1 % do 5%, pa čak i 20%.