RAZVOJ STRELJAŠTVA

 

NE ZNAMO TOČNO KADA, GDJE I KAKO JE ZAPOČEO RAZVOJ VATRENOG ORUŽJA. ONO ŠTO ZNAMO JE DA SU KINEZI U 11. STOLJEĆU, POZNAVALI SPOJ KOJI MI DANAS NAZIVAMO CRNI BARUT. MEĐUTIM, ONI SU TO KORISTILI UGLAVNOM ZA VATROMET. JOŠ UVIJEK JE NEPOZNATO KAKO JE ZNANJE O CRNOM BARUTU DOSPJELO U EUROPU. NEKI VJERUJU DA JE FORMULA STIGLA DO NAS PREKO ARAPSKIH TRGOVACA. DRUGI KAŽU DA JE MARKO POLO DONIO "TAJNU ALKEMIČARA" IZ KINE U BEČ, NAKON SVOG POZNATOG PUTOVANJA U KINU OD 1271 - 1291. TREĆI PAK TVRDE DA JE CRNI BARUT OTKRIVEN, ILI PONOVNO OTKRIVEN, U EUROPI SAMOJ. U SVEZ S TIM SPOMENUTA SU IMENA ROGERA BACONA I BERTHOLDA SCHWARZA. POSEBNO JE POZNAT OVAJ POTONJI, REDOVNIK IZ FREIBURGA U NJEMAČKOJ. OSNOVNI SASTAV CRNOG BARUTA JE 75% SALITRE, 15% SUMPORA I 10% DRVENOG UGLJENA. JEDNOM JE PRIGODOM NETKO OTKRIO DA SE POMOĆU TOG PRAHA, ZRNO MOŽE ISPALITI IZ CIJEVI, ZATVORENE S JEDNE STRANE. TAKO SE RODILO VATRENO ORUŽJE.

PALJENJE BARUTA:

Zapravo je osnovni princip tehnike vatrenog oružja ostao isti. U početku su te tehnike bile prilično primitivne. Željezna cijev bila je zatvorena s jedne strane. Zatim je napravljena malena rupa blizu mjesta zatvaranja. Barut bi se nagurao u tu cijev. Nakon toga bi se zrno smjestilo, oružje bi bilo spremno za ispaljivanje. No da bi se zrno ispalilo trebalo je prvo zapaliti barut. U početku korištena je žeravica ili mali komadići drveta.

Fitiljača

Paljenje je kasnije zamijenjeno fitiljem koji je tinjao nakon što je bio zapaljen. Rupica za paljenje napunila bi se sitnim barutom. Pomoću fitilja koji se zglobnom ručicom dovodio do tog usitnjenog baruta, ovaj bi počeo gorjeti i zapalio bi glavno punjenje u cijevi. Plinovi bi se tako brzo razvili i postizali tako visok tlak da bi zrno prošlo kroz cijev istim putem kojim je bilo ugurano unutra. Međutim, s velikom brzinom kojom je to zrno nastavljalo svoj put, jednom kad je bilo izbačeno iz cijevi, taj put je bio poprilično dugačak. Kad bi zrno, tokom svog leta, pogodilo neki objekt, prenijelo bi mu svoju kinetičku energiju. Ako bi taj objekt bio slučajno čovjek ili životinja, prenesena energija je mogla biti toliko jaka da žrtva ne bi preživjela taj sudar. Kako je fitilj i dalje bio otvorena vatra, nastavljena je potraga za boljim sustavima.

Kolašica

Kolašica je metalni disk u kombinaciji s oprugom koja se navija ključem i tako blokira. Kad se ta blokada podigne pritiskom na okidač, kotačić se okreće zbog napetosti opruge i grebe po kremenu. To uzrokuje iskrenje i paljenje baruta. Ova tehnika iskri još uvijek se koristi u upaljačima za cigarete.

Kremenjača

Budući da je sustav kolašice bio kompliciran i skup za izradu, pronađeno je jednostavnije i jeftinije rešenje. To je bilo paljenje pomoću kremena. Kremen je bio učvršćen između kliješta udarača. Udarač ili kokot bio je učvršćen na jednoj strani oružja i mogao se pomaknuti unatrag (zakočiti) nasuprot pritisku opruge i učvrstiti u tom položaju. Nakon potezanja okidača kremen se oslobađao i udarao u čeličnu pliticu, blizu rupe za paljenje. Iskre, koje su nastale tim udarcem, zapalile bi prah u posudici koji bi zapalio glavno punjenje u cijevi. Razvoj kremena trajao je nekoliko godina u različitim oblicima. Jedan sustav se zapravo sastajao od dvije vrste udarača. Prvi udarač imao je nešto kao navojna kliješta, u kojima je bio učvršćen kremen. Ovaj se udarač mogao pomaknuti unatrag, protivno pritisku opruge udarača, i zakočiti u tom položaju. Drugi udarač je bio neka vrsta nakovnja a nalazi se upravo iznad rupe za paljenje. Nakon povlačenja okidača, udarač s kremenom udarao je u nakovanj ili čelik, što je proizvodilo iskre koje su padale na prah u posudici. Fini prah u posudici se zapalio i pojurio kroz rupu za paljenje do glavnog punjenja. Sustav je bio prilično osjetljiv na vremenske uvjete. Izmišljen je pokrov za posudicu, kojim se posudica s prahom mogla zatvoriti. Služio je kao pokrov i kao nakovanj za kremen.

Perkusioni sustav

Prava revolucija započela je kad je škotski svečenik Alexander Forsyth izmislio udarnu kapsulu, ili barem glavni princip tog sustava. Oko 1820. godine razvijen je vrlo eksplozivan spoj koji je nazvan fulminat, a bio je smješten u malenoj bakrenoj posudici . Udaranjem u tu zdjelicu fulminat bi se aktivirao uz plamen. Barutna komora se još uvijek trebala napuniti, barutom i zrnom, kroz ušće cijevi. Za paljenje je međutim zdjelica bila smještena iznad pistona, pričvršćenog navojima unutar rupe za paljenje na kraju komore. Da bi se kapsula mogla udariti zaista jako, napravljen je zapor, smješten iznad udarača. Taj se udarač nalazio ravno iza komore cijevi ili pokraj nje. Udarač se povlačio unazad protivno pritisku opruge, i učvršćivao u tom položaju. Povlačenjem okidača udarač se oslobađao i udarao o kapsulu. Fulminat u posudici bi se aktivirao, proizveo plamen koji je kroz kanal unutar pistona zapalio punjenje u komori. Ovaj sustav koristio se dugo vremena za puške, pištolje i kasnije u modernijim revolverima.

RAZVOJ STRELJIVA

Sljedeća važna stepenica bila je razvoj streljiva. Isprva je to bila papirnata ili kartonska čahura a kasnije mjedena. U tom su punjenju bili ujedinjeni projektil (zrno), barut, inicijalna kapsula i čahura. To se punjenje nije moglo staviti kroz ušće cijevi, već se moralo staviti u komoru kroz stražnji dio cijevi. To je značilo da se kraj cijevi morao otvarati radi punjenja. Nakon punjena cijev se morala sigurno zatvoriti, bez opasnosti od trganja ili eksplodiranja uslijed visokog tlaka.

Čahure s rubnim i Le Fourchet punjenjem

Inačice u razvoju streljiva bile su rubno i Le Fourchet paljenje. U streljivu s rubnim paljenjem, fulminat nije smješten u mjedenoj posudici, nego po unutrašnjem rubu čahure. Takva vrsta paljenja u upotrebi je i danas kod malo kalibarskog streljiva. Metak sa Le Fourchet paljenjem inicijalnu smjesu ima unutar čahure. Aktivira se udarcem na izdignutu iglu sa stražnje strane čahure. Ovaj sustav bio je u uporabi tek krače vrijeme.

OTKRIĆE NITRO CELULOZNOG BARUTA

Treći važan korak u razvoju oružja bio je otkriće kemijski složenog nitro celuloznog baruta, koji je znatno povećao tlak plina pri opaljenju. Kao rezultat toga, dio tlaka plina mogao se iskoristiti za automatsko zatvaranje. To je bio početak poluautomatskog oružja. Međutim, glavni princip: komora, barut, zrno, paljenje i cijev nije se promijenio, no došlo je do velikog razvoja oružja i streljiva, u tehničkom smislu. Razvoj koji se i danas nastavlja.

DOSTIGNUĆA DANAŠNJICE

Na početku razvoja vatrenog oružja, za pouzdano paljenje trebalo je puno vremena da se oružje pripremi. Sigurnost pogotka bilo je više pitanje sreće nego proračuna. Danas se mogu proizvesti vatrena oružja koja imaju više od 600 opalenja u minuti i koja se mogu koristiti u svim vremenskim uvjetima s velikom preciznošću i pouzdanošću. Danas se streljačko oružje načelno može podijeliti na dugo i kratko.

dugo oružje

Dugo oružje može se podijeliti na puške:

* jednometke

* pumperice

* poluautomatske

* automatske

Kratko oružje

kratko oružje može se podijeliti na:

* revolvere

* pištolje

Najpopularniji kalibar za pištolje je kalibar 9 mm Parabellum, (9 mm Luger ili 9 × 19mm). Što se tiče revolvera, najpopularniji su .38 Special i . 357 magnum. Američka vojska prihvatila je krajem osamdesetih kalibar 9mm Para za novi službeni pištolj, Berreta model 92. Da li će standardni kalibar 9mm Para (luger) konačno biti zamjenjen novijim kalibrima, kao . 40 Smith& Wesson, . 41 Action Express ili 10mm Automatic, pokazat će budučnost.

 

na vrh