ŠTO JE REVOLVER

 

ŠTO JE REVOLVER?

Za revolver se u rječniku kaže: "Streljačko oružje kratke cijevi i obrtnog spremnika koji obično sadržava 6 naboja". Ali o revolveru se može reći puno više.

Revolvere možemo podjeliti na:

* Revolvere jednostrukog hoda: udarač se mora zapeti ručno. Većinom su to stariji modeli kod kojih se bubanj ne može izbaciti u stranu, budući da nije na pomičnom kranu. Punjenje i pražnjenje vrši se kroz vratašca za punjenje na poleđini bubnja.

* Revolvere s dvostrukim hodom: Zapinjanje udarača vrši se mehanički, povlačenjem okidača. Većina revolvera ovog tipa ima bubanj koji se nalazi na pomičnom kranu, da bi se olakšalo punjenje i pražnjenje. Kod revolvera dvostrukog hoda udarač se također može zapeti i ručno da bi se ispaljivanje izvršilo kao kod revolvera jednostrukog hoda.

Općenito, revolver se sastoji od:

a) kućišta

b) cijevi

c) bubnja

Kućište:

Kućište revolvera ima nekoliko dijelova: Rukohvat za koji se drži oružje i sustav za sve mehaničke pokrete, kao što su povlačenje okidača, zapinjanje udarača, i obrtanje bubnja kojim se dovodi sljedeća komora ispred cijevi.

* Okidač s oprugom okidača: Općenito govoreći, većina revolvera ima sklop okidača u kojem je nekoliko funkcija povezano i kombinirano s radnjama okidača..Ponajprije udarač, ali se često i poluga za transport bubnja aktivira pokretanjem okidača. Poluga za transport bubnja obrće bubanj, tako da je prije svakog opaljenja nova komora ispred cijevi. Graničnik obrtnog momenta bubnja, zubac koji strši iz rukohvata, blokira bubanj nakon što se obrnuo do sljedeće komore. Bubanj se blokira neposredno prije opaljenja i ne može se dalje obrnuti. S vanjske strane bubnja nalaze se mali urezi blizu svake komore u bubnju.

I zadnje: većinom su razni sigurnosni sustavi povezani s okidačem. Oni trebaju spriječiti ispalivanje metka, osim ako je okidač potegnut posve otraga. Taj je mehanizam sam po sebi vrlo zanimljiv. Općenito postoje dvije vrste sigurnosnih principa kod revolvera, tj, prijenosnik udarca i graničnik između udarača i kućišta .

* Poluga okidača: Veza između okidača i udarača. Kod nekih modela revolvera ova funkcija izvodi se pomičnom odskočicom, između okidača i donjeg dijela udarača. Takav sklop okidača zapinje udarač preko poluge smještene u unutrašnjosti mehanizma, kod revolvera dvostrukog hoda. Takvo rješenje prisutno je kod većine revolvera Smith & Wesson.

* Razdvajač: ovisno o vrsti i modelu razdvajač je ugrađen u sklop kao veza između okidača i udarača. Razdvajač uzrokuje odvajanje zapetog udarača, tako da može pojuriti naprijed i opaliti metak.

* Udarač s oprugom udarača ili glavnom oprugom: kad je udarač zapet glavna opruga je napeta. Kod većine revolvera to je spiralna opruga, ali neki modeli imaju lisnatu oprugu.

* Osovina bubnja: ovaj dio uzrokuje slobodno obrtanje bubnja, a kod modela kod kojih je bubanj učvrščen na pomičnom kranu zabravljuje bubanj unutar kučišta revolvera.

* Dugme za oslobađanje bubnja: omogučava da se osovina bubnja pomiće naprijed, tako da se otpušta bravljenje bubnja. Tada se bubanj može izbaciti postrance iz kučišta.

Cijev:

U gotovo svim slučajevima cijev je učvršćena u kućištu. Na poleđini cijevi ima prijelazni konus (lijevak). To znači da je prvi dio cijevi nešto širi, tako da se zrno može voditi dalje kroz polja i žljebove cijevi. Taj slobodni prolaz zrna je vrlo kratak i to između cijevi i bubnja. Blizu kraja ušća, na gornjoj strani cijevi nalazi se prednji ciljnik. Kod većine revolvera osovina izbacivača, kao produžetak osi bubnja, smještena je unutar pokrova cijevi.

Bubanj:

Bubanj se sastoji od više komoro. Za svako opaljenje bubanj se mora obrnuti za jedan, tako da je uvijek druga komora smještena u liniju ispred cijevi. Bubanj se obrće oko glavne osovine koja, u većini slučajeva završava zvijezdom za izvlačenje čahura. Kad se revolver prazni, osovina izbacivača gura se rukom a prazne čahure izvlače se i izbacuju iz komora bubnja pomoću zvijezde za izvlačenje.

 

                                      <<povratak